Created with Sketch.

Молдова ризикує залишитися взимку без електроенергії

27.10.2022, 20:23
Фото: Google

Москва намагається заморозити всі непідконтрольні їй столиці сусідніх держав. До Києва вже приєднується Кишинів.

Після масованого ракетного обстрілу української енергетичної інфраструктури, Україна призупинила експорт електроенергії до країн Європи. Зокрема і до Молдови.

Молдовська енергосистема тісно інтегрована в українську, настільки, що основні трансформаторні підстанції держави знаходилися під диспетчерським керуванням "Укренерго". Середній рівень електроспоживання в Молдові – 750 МВт.

У зимові холоди, електроспоживання зростає до 1 ГВт. При цьому, 70-85% цього обсягу забезпечувалося Молдовською ДРЕС, що підконтрольна "Придністров'ю", яке на днях оголосило "надзвичайний стан" в економіці та обмежило експорт електроенергії до Молдови з 600 до 350 МВт начебто через "брак газу".

Натомість на підконтрольній уряду території генерується лише 100 МВт електроенергії. Зараз дефіцит вдається нівелювати коштом дороговартісного аварійного експорту електроенергії з Румунії (180 МВт), проте його потужність обмежена пропускною здатністю ліній електропередач.

Плюс, попереду початок зимових холодів, відповідно обсяги споживання електроенергії значно зростуть. Удари ж по енергетичній інфраструктурі України якось "дивно" збіглися із заявами російських маріонеток у Придністров'ї про обмеження електропостачання до Молдови.

Очевидно, що мета Кремля – дестабілізувати Молдову на чолі з незручною для них Маєю Санду. Україна у даній ситуації нічим не може допомогти західній сусідці, оскільки сама потерпає від аварійних відключень.

Свого часу Мая Санду почала політику на скорочення залежності від електроенергії з підконтрольної Кремлю Молдовської ДРЕС коштом нарощення постачання електроенергії з України. Звичайно, нам додаткові гроші за експорт електроенергії не заважають, але з точки зору стратегічного мислення, молдовський уряд мав би почати процес ширшої диверсифікації джерел електропостачання.

За ці роки можна було б вже почати модернізацію Кишинівської ТЕЦ-2, яка могла б виробляти набагато більше електроенергії якби не застаріле обладнання. Можна було б розбудовувати мережу вітрових та сонячних електростанцій (прецеденти ж є на Одещині), але натомість уряд Молдови роками обирав стратегію купівлі дешевих енергоресурсів, спочатку з контрольованої Кремлем МолДРЕС, а потім з України.

Українська енергосистема мала б забезпечувати молдовську аварійними перетоками, а не складати 30% у структурі електроспоживання Молдови, але мають те, що мають. Так що, не лише Німеччина велася на мульку з дешевими енергоресурсами, та ми й теж до 2014 року продавали свої стратегічні інтереси за "дешевий російський газ".

Але добре, що ми раніше за них усвідомили свої помилки.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також
Зеленський презентував план (не)стійкості.
Політика
Будапештського меморандуму не існує
Опінії
Нелегітимний вчергове хоче здати Україну
Війна
Як вкрасти країну
Політика
Черговий клірик УПЦ МП (ФСБ) отримав підозру СБУ
Політика
Республіканці у США прийшли надовго
Опінії