У перевезеннях в основному брали участь судна грецьких судноплавних компаній.
Незалежне дослідження, проведене природоохоронною організацією Greenpeace, виявило, що танкери з російською нафтою попри санкції продовжують прямувати до портів ЄС.
Про це повідомляє Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Як зазначили у виданні, у перевезеннях в основному брали участь судна грецьких судноплавних компаній, деякі з яких є частиною так званого російського тіньового флоту.
За даними GPS, судна, ймовірно, перевозили російську сировину до європейських портів із російських портів Балтійського моря Приморськ, Усть-Луга та нафтового порту Новоросійськ на Чорному морі.
Автори дослідження виявили близько 15 танкерів, що здійснювали такі рейси з липня 2024 року. Зміна осадки суден після прибуття в порти призначення свідчить про те, що вони були повністю або частково викачані.
«Осадка суден свідчила про те, що вони вийшли з російських нафтових портів повністю заправленими й сильно завантаженими. Після прибуття до портів призначення прохідна осадка танкерів зменшилася на кілька метрів. Це свідчить про те, що судна були повністю або частково викачані. Танкери довжиною близько 250 метрів можуть перевозити понад 150 мільйонів літрів сирої нафти кожен», - зазначили автори дослідження.
Greenpeace також виявила, що застарілі танкери, що використовуються для транспортування російської нафти, становлять значну загрозу для навколишнього середовища, збільшуючи ризик виливу нафти.
Варто зауважити, що Україна надала дозвіл на транзит російської нафти для Угорщини.
Україна продовжила дозвіл на транзит територією України сирої нафти російського походження до Угорщини.
Про це повідомив нардеп Володимир Ар'єв у своєму телеграм-каналі.
За його словами, він поставив у запиті до МЗС такі питання:
1. Чи проводились консультації з угорською стороною щодо надання згоди на транзит російської нафти через територію України?
2. Чи погодилась українська влада надати дозвіл на транзит?
3. У разі якщо дозвіл було надано, то на яких умовах, і які преференції та поступки отримає Україна від Угорщини?
«У відповіді, яку я обіцяв оприлюднити, міністерство спихує все на Єврокомісію і такі документи, як Енергетична Хартія та угода про Асоціацію з Євросоюзом. І єдине, що заважало транщиту російської нафти в Угорщину - це угода з Лукойлом. А якщо угода не з Лукойлом, то значить все гаразд. Така еквілібристика. Почитайте самі», - коментує нардеп.
Він підкреслює факт, що нафта залишається російською, тільки постачальник тепер угорський. Натомість МЗС не вказує, які політичні поступки від Будапешта, якщо такі є, отримала у стані війни Україна. Ар'єв нагадує, що Угорщина блокувала не раз потреби України в Євросоюзі і НАТО:
«Якщо йдеться лише про гроші, то оплата за транзит не перекриє тих збитків, які Україна несе від росії і не ліквідує перешкод від угорської влади. Тоді питання - виходить, питання в грошах, але хтось переплутав державні інтереси з власною кишенею? І як тоді говорити на міжнародних зустрічах про посилення санкцій проти Москви, коли українська влада сама дає Москві заробляти, (ну і про себе не забуває в приватному порядку)?» - наголошує Володимир Ар'єв.
У відповіді зовнішньополітичного відомства йдеться, що відповідне питання регулюється міжнародними договорами України, у тому числі Договором до Енергетичної Хартії (далі Договір), сторонами якого є, зокрема, Україна та Угорщина.