Created with Sketch.

«Найбільший у світі будівельний майданчик»

17.02.2023, 15:21
За деякими оцінками, вартість відновлення фізичної інфраструктури України досягає 750 мільярдів доларів.

Поки лідери країни розробляють післявоєнні плани, компанії з усього світу борються за бюджет відбудови

Латвійські покрівельні компанії та південнокорейські спеціалісти з торгівлі. Виробники паливних елементів з Данії та виробники деревини з Австрії. Титани приватного капіталу з Нью-Йорка та оператори бетонних заводів з Німеччини. Тисячі компаній по всьому світу готові до можливої ​​багатомільярдної золотої лихоманки: відновлення України після закінчення війни.

росія нарощує свій наступ на другому році війни, але вже очевидна приголомшлива задача відновлення. Сотні тисяч будинків, шкіл, лікарень і заводів були знищені разом з критично важливими енергетичними об’єктами та милями доріг, залізничних колій і морських портів.

Глибока людська трагедія неминуче також є величезною економічною можливістю, яку президент України Володимир Зеленський порівняв із планом Маршалла, програмою США, яка надала допомогу Західній Європі після Другої світової війни. Попередні оцінки вартості відновлення фізичної інфраструктури коливаються від 138 до 750 мільярдів доларів США.

Перспектива цієї скарбниці надихає на альтруїстичні пориви та підприємницьке бачення, кмітливі бізнес-стратегії та ранговий опортунізм для того, що українська торгово-промислова палата сурмить як «найбільший у світі будівельний майданчик!»

Пан Зеленський та його союзники хочуть використати відбудову, щоб безперешкодно з’єднати інфраструктуру України з рештою Європи.

Проте чи все золото в довгоочікуваній золотій лихоманці матеріалізується, далеко не факт. Україні, чия економіка минулого року скоротилася на 30 відсотків, гостро потрібні кошти, щоб просто продовжити роботу та провести екстрений ремонт. Довгострокова допомога на відновлення залежатиме не лише від результату війни, а й від того, скільки грошей виділить Європейський Союз, Сполучені Штати та інші союзники.

І хоча приватні інвестори залицяються, мало хто готовий ризикувати вкладати гроші зараз, оскільки конфлікт закорінився.

Україна та кілька європейських країн наполягають на конфіскації заморожених російських активів, які зберігаються за кордоном, але кілька скептиків, у тому числі чиновники в адміністрації Байдена, поставили під сумнів законність такого кроку.

Проте, «багато компаній починають позиціювати себе так, щоб бути готовими та мати певний досвід роботи на той час, коли надійде фінансування реконструкції», — сказав Тимофій Милованов, колишній міністр економіки, який є президентом Київської школи економіки. "Буде багато фінансування з усього світу", - сказав він, і бізнес каже, що "ми хочемо бути частиною цього".Понад 300 компаній з 22 країн зареєструвалися для участі в торговій виставці та конференції Rebuild Ukraine цього тижня у Варшаві. Ця зустріч є лише останньою в запаморочливій серії особистих і віртуальних зустрічей. Минулого місяця на

Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, натовп, який стояв, заповнив Український дім, щоб обговорити інвестиційні можливості.

Понад 700 французьких компаній зібралися на конференцію, організовану в грудні президентом Еммануелем Макроном. А в середу Фінська конфедерація промисловців спонсорувала одноденний вебінар з українськими чиновниками, щоб компанії могли продемонструвати свої очисні споруди, трансформатори, молотарки та збірні будинки.

«Ініціатив так багато, що важко зрозуміти, хто що робить», – сказав Сергій Цівкач, виконавчий директор UkraineInvest, урядового офісу, який займається залученням іноземних інвестицій.

Пан Цівкач потягував пиво за пару кварталів від центральної площі Львова. Він радий інтересу, але наголосив на важливому моменті.

«Вони всі кажуть: «Ми хочемо допомогти у відбудові України», — сказав він. «Але чи хочете ви інвестувати власні гроші, чи хочете продавати послуги, та товари? Це дві різні речі».
Більшість зацікавлені в тому, щоб щось продати, сказав він.

Для бізнесу головне питання – хто контролюватиме гроші. Це питання, яке активно обговорюють Європа, Сполучені Штати та такі глобальні інституції, як Світовий банк — найбільші донори та кредитори.

«Хто за що заплатить?» Про це заявив Доменіко Кампогранде, генеральний директор Європейської федерації будівельної індустрії, модеруючи панель на варшавській конференції.

Представники як українських, так і іноземних компаній були більш однозначними: хто вирішуватиме які будуть контракти та як їх використати?

«Сотні компаній запитували мене про це», — сказав Томаш Копечний, уповноважений чеського уряду в Україні.

Україна чітко дала зрозуміти, що буде винагорода для перших інвесторів, коли мова заходить про післявоєнну відбудову. Але ця можливість несе ризик.

Danfoss, данська промислова компанія, яка продає тепло ефективні пристрої та гідравлічні блоки живлення для квартир та інших будинків, веде бізнес в Україні з 1997 року. Коли почалася війна в лютому минулого року, російські обстріли зруйнували її київський склад.

Відтоді Danfoss зосередилася на допомозі з надзвичайними потребами в охоплених війною регіонах і на заході України, де мільйони людей, які залишили свої домівки, були змушені оселитися в тимчасових притулках.

«Поки що всі зусилля спрямовані на те, щоб підтримувати режим виживання», — сказав провідний директор компанії в Україні Андрій Берестян. «Зараз ніхто насправді не шукає капітальної реконструкції».

З літа минулого року справи компанії йшли краще, оскільки Україна відкинула просування росії. До жовтня надійшли нові замовлення на продукцію Danfoss, і пан Берестян відновив дистриб'юторський центр Danfoss у Києві. Тоді росія почала масово скидати бомби.

Електро- та водопостачання були повністю відключені, що змусило Україну — і бізнес — повернутися до роботи з надзвичайними ситуаціями.

Попри це, сказав він, Danfoss дивиться на довгострокову перспективу. «Безумовно, будуть можливості для відновлення, – сказав він, – і ми бачимо величезну, величезну можливість для себе та для подібних компаній».

Питання про те, хто контролюватиме гроші, вкладені в Україну, обговорюють Європа, Сполучені Штати та глобальні інституції, такі як Світовий банк.

Ця основа закладається в таких місцях, як Миколаїв, один із найбільш постраждалих регіонів, де працюють численні данські компанії. Безпілотники, якими керують данські компанії, нанесли на карту кожну розбомблену споруду, щоб використати дані, щоб допомогти вирішити, які контракти на реконструкцію слід оформити.

Ця інформація допоможе таким компаніям, як Danfoss, оцінити потенціал для бізнесу та, зрештою, подати заявку на контракти.
Інші уряди, які, як очікується, сприятимуть відбудові України, також пропонують фінансову підтримку вітчизняним компаніям.

Німеччина оголосила про створення фонду гарантування інвестицій. План контролюватиметься міжнародним аудиторським гігантом PwC і компенсуватиме інвесторам потенційні фінансові втрати, якщо бізнес буде експропрійований або проекти будуть зруйновані.

Франція також запропонує державні гарантії компаніям, які будуть працювати в Україні. Міністр фінансів Брюно Ле Мер заявив, що контракти на загальну суму 100 мільйонів євро, або 107 мільйонів доларів, були укладені з трьома французькими компаніями для проектів в Україні: Matière побудує 30 наплавних мостів, а Mas Seeds і Lidea нададуть насіння для фермери.

Фірми приватного капіталу також придивляються до можливостей для бізнесу. Наприкінці минулого року президент Зеленський уклав угоду з Лоуренсом Д. Фінком, виконавчим директором BlackRock, щодо «координації інвестиційних зусиль для відновлення зруйнованої війною країни». BlackRock, найбільший у світі управляючий активами, порадить Києву, «як структурувати кошти на відновлення країни». Робота виконуватиметься на безоплатній основі, але BlackRock обіцяє зрозуміти інтереси інвесторів.

Цікавий факт всієї історії. До нас приїздять архітектори з Лондона, будують футуристичні дизайни відновлених українських міст, але все це буде розглядатися через призму компанії яка має в управлінні активів на суму 10 трлн доларів. Саме BlackRock буде обирати кому і що робити, давати рейтинги інвестиційним проєктам та направляти фінанси туди куди це буде потрібно. Виникає лише одне питання, а де інтереси України? Вся ця історія суто про бізнес, а факт обрання BlackRock координатором свідчить або про непрофесійність команди президента Зеленського, або про недовіру владі України з боку західних партнерів - Ред. Останній Бастіон

Пан Фінк був залучений Ендрю Форрестом, товариським австралійським гірничим магнатом, який є виконавчим директором Fortescue Metals Group. У листопаді пан Форест оголосив про початкові інвестиції в розмірі 500 мільйонів доларів із свого власного фонду прямих інвестицій у новий фонд грошей, створений для проектів відновлення в Україні.

Фонд буде працювати спільно з BlackRock і має на меті залучити щонайменше 25 мільярдів доларів із суверенних фондів, які контролюються національними урядами та приватними інвесторами з усього світу, для інвестицій у чисту енергію в районах, охоплених війною.

Пан Форрест залицявся до пана Зеленського, одягнувши на лацкан український прапор і подарувавши президенту України австралійський батіг під час візиту до Києва минулого року. Але на знак того, наскільки обережні інвестори залишаються, пан Форрест сказав, що капітал буде наданий «миттю, коли російські війська будуть виведені з батьківщини України» — але не раніше.

Автори: Ліз Олдерман, Патриція Коен, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також
Статки 500 найбагатших людей світу сягнули $10 трильйонів
Світ
Зеленськийєрмак продовжує знищувати економіку України
Політика
Президентська тисяча - черговий удар по економіці
Опінії
Що відбувається з економікою московії і коли чекати на її крах
Опінії
Андрій Пишний домовився, аби банки не обкладали підвищеним податком
Економіка
На межі фінансової катастрофи
Економіка