Created with Sketch.

Накопиченням жиру в мозку провокує хворобу Альцгеймера

17 березня, 14:53
Фото: Nature

Американські науковці знайшли нову причину невиліковного захворювання. З'ясувалося, що проблема у збільшенні крапель жиру у клітинах мозку.

Свої висновки вони оприлюднили на шпальтах впливового міжнародного галузевого видання Nature. Команда медиків дослідила найголовніший генетичний чинник ризику хвороби — ген під назвою APOE.

Білок, який кодується ним, допомагає транспортувати жир у клітинах. Існують різні варіанти цього гена: одні несуть менше ризику розвитку недуги, інші — більше; але чому так відбувається — поки незрозуміло.

Для з'ясування, які білки виробляються в окремих клітинах мозку, науковці застосували секвенування одноклітинної РНК. Експерименти проводили на зразках тканин людей, які померли від хвороби Альцгеймера і мали дві копії варіанта APOE4, або дві копії APOE3.

Виявилося, що ключова відмінність імунних клітин тих, хто мав перший варіант, — вищий рівень певного ферменту. Його дія полягала у збільшенні кількості жирових крапель у цих клітинах.

Потім, використовуючи клітини живих людей з обома варіантами генів, дослідники виростили цей вид імунних клітин у чашці. Нанесення на них бета-амілоїдів призвело до накопичення жирової тканини; особливо цей ефект був виражений у варіанті APOE4.

Дослідники дійшли висновку, що під час розвитку хвороби Альцгеймера накопичення бета-амілоїдів викликає накопичення жирової тканини. Після чого все це призводить до акумуляції тау-білка всередині нейронів, що провокує їхню загибель.

«Наш підсумок — симптоми втрати пам'яті та сплутаності свідомості. Ми встановили, що у порівнянні із людьми, в яких були дві копії варіанта гена із найменшим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера (APOE2), у тих, хто мав одну або дві копії інших варіантів того ж гена, ймовірність захворіти була майже вчетверо вищою. Тобто приблизно 75% людей, які страждають на хворобу Альцгеймера, могли залишитися здоровими, якби мали інший варіант гена», — пояснили науковці.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що глибокий сон — ключовий поживний елемент у захисті від хвороби Альцгеймера. Він захищаючи мозок від ейродегенеративного регресу, який знищує клітини.

Читайте також
Науковці б'ють на сполох через поширення онкохвороб до 2050 року
Життя
На фермах у КНР виявили понад 35 нових небезпечних вірусів
Життя
Залежність від планшетів викликає спалахи гніву у дітей
Життя
Науковці створили препарат, що змушує ракові клітини самознищуватись
Життя
Бджоли здатні виявляти рак легень за диханням
Життя
Забруднене повітря і шум у дитинстві збільшують ризик розвитку ментальних проблем
Життя