Created with Sketch.

Нас чекає підняття податків, це факт

16 вересня, 13:43
Фото: Facebook

Будьмо відверті: дірка у державному бюджеті України розміром у ₴500 мільярдів сама себе не закриє.  Проте як завжди є сумнозвісне «але»...

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).

Ми, українці, як суспільство, реагуємо на це дуже дивно. Ми незадоволені підняттям податків (а хто коли був задоволений підняттям податків?), але публічна — і непублічна — дискусія іде на рівні «а давайте отут не стільки, а стільки не отут».

Панове, товариство, — це ж повна хєрня! У держави та народу було складено неписаний договір: ось так влаштовано державу, отакі обов'язки, отаке представництво народу, отакі податки й так далі.

Держава в особі черги політиків і чиновників... проїбала й у бюджеті з'явилася діра. Держава закриває свій пройоб коштом одностороннього перегляду неписаного договору із суспільством в частині податків.

Але наше суспільство торгується з державою щодо деталей. Хоча порушення частини договору — це порушення всього договору і переглядати треба весь договір.

Що мав би сказати бізнес? «Окей, шановна держава. Ти хочеш підняти податки? Підіймай, це завдяки твоїм, державо, зусиллям вже необхідно. Але ми хочемо [наприклад — прим. авт.] зміни системи СМ-КОР (блокування податкових накладних) зі скасуванням презумпції провини підприємців. Або (чи не або, а «та») законодавчу заміну актів виконаних робіт на інвойси в рамках євроінтеграції й для полегшення роботи бізнесу. Ми будемо платити більше податків, але дайте нам працювати легше».

Чесно? Чесно.

Що мало б сказати суспільство? «Окей, державо, ми будемо витрачати більше грошей, бо ціни зростуть через підвищення податків. американці у часи своєї революції говорили: «No taxation without representation» («Ні податкам без представництва»). Податки зростуть — нехай зросте і представництво суспільства в державі».

Вітчизняні підприємці мали б наполягати на своєму: ми хочемо громадські ради — нормальні, а не ручні — при кожному міністерстві, щоби знати та контролювати, як витрачаються наші гроші. Тому логічно, що наш бізнес хоче ради громадського контролю із представництвом у дисциплінарній і кадровій комісії при поліції, митниці та податковій, щоби мати змогу карати, звільняти й віддавати під суд тих, хто порушує закон в цих максимально закритих від суспільства органах.

Ми ж будемо платити більше — то ж хочемо бачити та контролювати, як їх витрачають. Чесно? Чесно.

Вимоги можуть бути різні. Можна, наприклад, Нацстратегію доходів переглянути або ще щось, але вимоги мають бути стратегічними, бо підняття податків — це надовго, а не на пару днів.

І головним принципом має бути «Права в обмін на податки», але не «А чи можна, щоб швабра, яку нам встромлять в дупу, була на пару сантиметрів коротше, ніж планується». Це принципове політичне питання.

Тому я його бачу тільки й виключно в цьому розрізі, а відтак пропоную і вам. Більше прав і представництва — і тільки так, тож думай-те!

Читайте також
Центробанк подарував росіянам стагфляцію
Економіка
Санкції США змушують банки Індії відмежовуватися від РФ
Економіка
Російська агресія повністю ізолювала Україну від зовнішніх ринків
Економіка
«Делікатна» реструктуризація українського боргу
Економіка
Бюджет України потребує девальвації
Економіка
Бюджет України на 2025 рік не дорахується 500 млрд грн — нардеп Железняк
Економіка