Created with Sketch.

Наука довела, міф зруйновано

02.02.2023, 07:05
Фото: Wikipedia

Задля того, щоби віра в науку не була просто вірою, необхідно просто вміти адекватно мислити. Бажано, мислити критично!

Наше сьогодення заведено вважати секулярним і суто раціональним. Сучасне суспільство із насмішкою відкидає будь-які прояви релігійності, морально-етичні настанови та розмови про нематеріальне.

Людина постмодерну із захватом говорить, що вона позбавлена будь-яких оман під назвою "віра". Та цілком очевидно, що насправді ситуація є протилежною.

Віра нікуди не ділася, лише змінила свої шати. Сучасна людина безапеляційно і з фанатизмом вірить у науку, яка є для неї великою силою, що промовляє істину.

Ця віра має і своїх апостолів – популяризаторів науки, свої конфесії, собори, своє уявлення про єресь та, звісно, механізм анафеми. Але віра ця воістину постмодерністська – вона не має жодних великих ідей чи трансцендентних потуг.

Скажімо відверто: вона послуговується жорстким догматизмом. Догматизмом, який має лише одну настанову – відкидати минуле і за чисту монету приймати сучасність.

Та найгірше те, що віра у науку губить саму науку, адже вона з'явилась і розвивалась із сумніву. Він веде до ствердження чи спростування об'єкта сумніву, що відкривало нові шляхи пізнання.

Сліпа віра, тобто фанатизм, виключає найменшу можливість пізнання. І чи можливо взагалі вірити у перманентний сумнів? Сумніваємося...

Вірити у науку – позбавити себе будь-якого фундаменту.

Наука це завжди про зміни, а тому ми не можемо гарантувати, що сьогоднішні відкриття і дослідження не будуть спростовані вже завтра. Залиште науку науковцям, яка слугує для людства прекрасним інструментом дослідження світу, який, однак, перетворився на свою протилежність.

Віра, як і мораль мають базуватися на сталих, незмінних речах, які є ідеальними концепціями. Вони не є досяжними для нас, звичайних людських істот, адже це суто духовний вимір існування.

Ми можемо лише уявно прямувати до них – до добра, справедливості, любові тощо. Тому науковці не є і не мають бути моральними авторитетами, бо вони "адаптують" світ у зрозумілі для нас формули, схеми, слова тощо.

Вони описують процеси у світі, але не пояснюють його, пропонують версії, але не знають істини. Насамкінець, розставимо акценти: наука має служити людству, а не ставати його ідолом.

Читайте також
Очікування завершення війни чужинцями шкодять Україні
Політика
Західні стратеги помиляються, оцінюючи російсько-українську війну
Політика
Система офшорного монополізму не відповідає потребам українців
Політика
Україною впевнено крокує привид більшовизму
Політика
Інфантильний патерналізм згубить українців як націю
Політика
Російська агресія не стихійне лихо, яке швидко минає
Війна