Created with Sketch.

Недоречний артефакт

04.05.2023, 11:20

Таємничий камінь озера Вінніпесоки

1872 року будівельники, що копали яму для стовпа огорожі біля берегів озера Вінніпесокі в Новій Англії (США), виявили на глибині двох метрів під землею грудку глини з дивним яйцеподібним артефактом усередині.

Названий "Таємничим каменем", він є однією з найцікавіших і маловідомих реліквій Нью-Гемпширу. Любителі та професійні археологи будували здогади про походження цієї дивної знахідки протягом ста років, але чітких відповідей так і не з'явилося.

Основна дивина полягає в тому, що такий тип каменю не знайомий жителям Нью-Гемпширу, а в Сполучених Штатах немає інших відомих об'єктів з подібним маркуванням або дизайном. Цілком можливо, що його створив хтось, хто жив у далекому від Нової Англії місці та часі, оскільки нічого схожого на цей предмет тонкої роботи корінні американські племена, що живуть у цьому районі, ніколи не робили.

Символи Стренга на загадковому камені озера Вінніпесокі.

Яйце із загадкового каменю має довжину близько 10,2 см, товщину 6,4 см, вагу 510,3 грама та темний відтінок. Твердий, як граніт, за розмірами та формою артефакт дуже схожий на гусяче яйце. Численні аналізи показують, що камінь є різновидом кварциту, що походить від пісковика, або милоніта – дрібнозернистої породи, що утворилася в результаті переміщення шарів гірських порід уздовж розломів. На обох кінцях каменю є отвори, які просвердлені від краю до краю інструментами різного розміру і відполіровані по всій поверхні.

Крім дивної конструкції та дизайну, камінь покритий химерним різьбленням – від астрономічних символів до людського обличчя.

На протилежному від обличчя боці зображені перевернені стріли, місяць з кількома точками та спіраль. Ліворуч від обличчя – колос кукурудзи з 17 зернами в ряду. Під ним – коло з трьома фігурами, одна з яких схожа на ногу оленя, а також якась незрозуміла тварина з великими колоссями. Праворуч зображено вігвам із чотирма жердинами та овалом. Саме обличчя запале, ніс не виділяється над поверхнею яйця, а губи надають йому цілеспрямованого виразу.

Історія кам'яного яйця озера Вінніпесокі

Знахідку цього дивного артефакту приписують Сенеку А. Ледду, місцевому судді та бізнесменові, який найняв робітників для встановлення стовпів огорожі. Коли камінь був уперше представлений світу на огляд, журнал "Американський натураліст" назвав його "чудовою індіанською реліквією".

Документи та газетні статті показують, що до 1872 артефакт все ще був у Сенекі Ледда, а до 1885 "яйце" стало настільки популярним, що про нього зробили запис у книзі історії округу.

Сенека А. Ледд (1819-1892). Суддя, скарбник ощадного банку Мередіт-Віллідж, член історичного товариства Нью-Гемпширу.

Суддя Ледд помер у 1892 році, а в 1927 році одна з його дочок, Френсіс Ледд Коу, передала камінь у дар Історичному товариству Нью-Гемпширу.

Там його розмістили окремо від культурних артефактів корінних американців 1800-х років та предметів, що становлять інтерес для сучасності.

Спірні теорії походження дивного кам'яного яйця

Щодо його призначення, то протягом багатьох років історики намагалися знайти пояснення цьому каменю, але досі чіткої відповіді немає. Перші спроби інтерпретації почалися з найпростішої відповіді.

У листопаді 1872 року журнал "Американський натураліст" припустив, що камінь "нагадає про договір між двома племенами". Однак ця ідея протрималася недовго, і пізніше було висунуто гіпотезу, що камінь є якимось стародавнім інструментом.

Також висловлювалися припущення, що яйце може бути кельтського чи інуїтського походження, а 1931 року в Історичне товариство Нью-Гемпшира було направлено листа, у якому говорилося, що це “громовий камінь”. Також відомий як "громові блискавки" або "громові сокири", громовий камінь - це оброблений кам'яний предмет, часто клиноподібної форми, схожий на лезо сокири, яка, як говорить чутка, впала з неба.

Справді, історії про громові камені зустрічаються в культурах усього світу і часто асоціюються з богом грому. Далі автор каже, що такі предмети завжди виглядають так, ніби вони були навмисно оброблені машиною або вручну. Часто вони з'являються з глибини землі в грудках глини або навіть усередині твердої породи чи коралів”.

Чи є Таємничий камінь “камінням народження” корінних американців?

Історик корінних народів Джо Гравелін запропонував цікаве призначення Таємничого каменю. 2018 року він розповів, що, на його думку, це родовий камінь корінних американців. Згідно з його теорією, родовий камінь – це “камінь, який нагрівали та повитухи поміщали його всередину вагітної жінки, щоб розслабити м'язи під час важких пологів”.

Гравелін вважає, що цей камінь був особливим і використовувався індіанськими повитухами, щоб допомогти матері “народити дитину будь-якої статі, яка стане шанованим духовним чи урядовим лідером”. Він також вважає, що знайдений камінь був похоронним приношенням, і якби будівельники копнули трохи глибше, то виявили б кістки.

Рівні отвори із двох кінців артефакту.


Ідеально просвердлені отвори

Варто відзначити одну особливо цікаву деталь у конструкції Таємничого каменю – два отвори, просвердлені на обох кінцях каменю свердлами різного розміру. Кожен отвір прямий, а не конічний.

Згідно з аналізом, проведеним представниками штату Нью-Гемпшир у 1994 році, подряпини в нижньому отворі свідчать про те, що камінь був насаджений на металевий вал і кілька разів знімався. Річард Бойсверт, археолог штату, вважає, що отвори дуже часто можна зустріти в кам'яних виробах, розкопаних у цих краях:

“Я бачив безліч отворів, просвердлених у камені за допомогою технології, яку можна зарахувати до доісторичної Північної Америки. Але в них завжди є певна кількість нерівностей, а цей отвір є надзвичайно рівномірним на всьому протязі. Чого ми не побачили, так це шорсткості та нерівності, які відповідали б схожим отворам, зробленим кілька сотень років тому”.

Бойсверт, який глибоко жалкує про відсутність подробиць про обставини, за яких було знайдено камінь, висловив припущення, що отвори були просвердлені за допомогою електроінструменту, а не традиційними методами корінних американців. Він додав, що є всі шанси, що камінь просвердлили у 19 столітті, що означає, що це підробка.

Такі висновки навели деяких на думку, що загадка каменю Вінніпесоки – це просто якась ретельно продумана містифікація.

Таємничий камінь у Музеї історії Нью-Гемпширу.

Єдине, що здається безперечним, чи щодо чого існує консенсус, то це те, що він був створений за допомогою якоїсь машини. Вручну це зробити неможливо.

Якщо це підробка та містифікація з 19 століття, то питань про машинну обробку не виникає. Але якщо це справді древній індіанський камінь, то питань стає дуже багато. У будь-якому разі факт залишається фактом: ніхто не знає, хто, коли і навіщо створив цей артефакт.

Сьогодні Таємничий камінь озера Уінніпесокі виставлений у вітрині Музею історії Нью-Гемпширу, оточений дзеркалами, щоб продемонструвати його унікальні та загадкові особливості.
 

Читайте також
Ольмецька Мексика — загадка доколумбової епохи
Історія
Невідомі таємниці стародавнього Єгипту
Історія
Загадка колодязя Санта-Крістіна на острові Сардинія
Історія
Еліта давнього Єґипту і Фінікії походила з Індокитаю
Історія
На півночі Китаю знайшли загублене місто
Світ
У 1485 р. португальці рухалися вглиб Африки і знайшли місто невідомої цивілізації
Історія