Стародавня обсерваторія чи храм нурагів ?
Острів Сардинія лежить на перетині давніх і сучасних морських шляхів. За 3-4 тисячоліття до нашої ери на його території оселилися народи — вихідці зі східного Середземномор’я. Вони століттями створювали поселення, в центрі яких зводили кам’яні циліндричні вежі.
У Середземному морі, на острові Сардинія, досить багато вражаючих об'єктів минулого, створених близько 4000 років тому невідомою цивілізацією.
Нурагічна культура залишила на острові Сардинія безліч цікавих пам'яток, що належать до періоду II-I тисячоліття до нашої ери.
Це так звані «гробниці гігантів», поховання, круглі вежі і хатини, виконані способом сухої кладки з кам'яних блоків, які зустрічаються у багатьох частинах острова.
Всього на Сардинії налічується близько 70 колодязів, датованих нурагічним періодом. Вважається, що ці споруди не тільки забезпечували доступ до джерела води, але і мали культове або астрономічне призначення.
Одним з найвідоміших колодязів є колодязь Санта-Крістіна. Він дуже відрізняється від інших колодязів Сардинії і з цієї причини цікавий не тільки туристам. Історики з різних країн намагаються пояснити призначення цього будови і називають його колодязем-храмом.
Перше, що впадає в очі при відвідуванні колодязя Санта-Крістіна — це ідеально рівні стіни і акуратна кладка, не дуже схожа на більшість будівель нурагічного періоду.
Крім того, спуск у колодязь має досить широкий вхід, чого не можна сказати про інші подібні споруди. Виявляється, колодязь дозволяє спостерігати за небесними тілами, а в дні весняного і осіннього рівнодення Сонце відбивається від поверхні джерела і охоплює внутрішній простір колодязя. Також з'ясувалося, що 1 раз в 18 років і 6 місяців світло Місяця, що знаходиться на максимальній висоті, проникає в отвір в даху колодязя.
За день до цього з колодязя можна побачити положення зірки Сіріус. Саму драбину в колодязь створювали під спеціальним кутом 38°. Вчені так і не розібралися, як 4000 років тому, давні люди все настільки точно розрахували та побудували, але факт залишається фактом.
Ряд європейських дослідників вважає, що колодязь Санта-Крістіна є ще й стародавньою обсерваторією.