Нейтралітету бути не може
ВІДЕНЬ (AP) — Австрія зазнала жорсткої критики за надання віз, які дозволять російським законодавцям, які перебувають під санкціями, відвідати віденську зустріч Організації з безпеки та співробітництва в Європі.
Випуск підкреслює делікатне балансування європейської країни, намагаючись зберегти свою давню позицію військового нейтралітету під час війни в Україні. Уряд Австрії засудив вторгнення росії в Україну майже рік тому, але також наголосив на необхідності підтримувати дипломатичні відносини з москвою.
В Австрії розміщено кілька агентств ООН і міжнародних організацій, таких як ОБСЄ, яка була створена під час холодної війни як форум для діалогу між Сходом і Заходом. росія є однією з 57 країн Північної Америки, Європи та Азії, які беруть участь в організації зі штаб-квартирою у Відні.
москва планує направити делегатів на засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ 23-24 лютого, у тому числі 15 російських депутатів, які перебувають під санкціями Євросоюзу.
Серед них заступник голови Думи Петро Толстой і колега-депутат Леонід Слуцький.
У листі до канцлера Австрії, міністра закордонних справ та інших офіційних осіб 81 делегат ОБСЄ з 20 країн, включаючи Францію, Канаду, Великобританію, Польщу та Україну, закликали уряд Австрії заборонити участь підсанкційних росіян.
«Важливо пам’ятати, що російські парламентарі є невіднятною частиною системи влади та співучасниками злочинів, які росія щодня вчиняє в Україні», — йдеться в листі, з яким ознайомилося Associated Press. «Їм не місце в інституції, завданням якої є сприяння щирому діалогу та протидії війні».
Делегати США в Парламентській асамблеї не були серед підписантів листа. Посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер заявив журналістам у п'ятницю, що російські делегати "не є людьми, які заслуговують на те, щоб мати можливість подорожувати до західних країн".
Проте Карпентер додав, що «австрійський уряд має визначити, чи збираються вони надавати візи, чи ні».
Австрійські чиновники не прокоментували лист. 5 лютого міністр закордонних справ Александер Шалленберг захистив рішення Австрії дозволити росіянам, які потрапили під санкції, в’їхати в країну, стверджуючи, що важливо залишати канали зв’язку з москвою відкритими, попри «жорстоку атаку росії на Україну».
МЗС Австрії також наполягало на тому, що як приймач штаб-квартира ОБСЄ у Відні воно юридично зобов’язане надавати візи представникам країн-учасниць, які хочуть взяти участь у зустрічах там.
Австрія, яка стала членом Європейського Союзу в 1995 році, розкритикувала москву і приєдналася до санкцій, які ЄС запровадив проти росії через вторгнення в Україну. Але на відміну від Фінляндії та Швеції, які вирішили відмовитися від своїх нейтральних позицій у травні, подавши заявку на вступ до НАТО, Австрія залишається відданою військовому нейтралітету, який вона прийняла в 1955 році.
Уряд Австрії надіслав Україні гуманітарну допомогу, але не зброю. Канцлер Карл Нехаммер став першим і поки що єдиним лідером ЄС, який зустрівся з президентом росії володимиром путіним віч-на-віч після початку війни. У квітні 2022 року Нехаммер відвідав москву, намагаючись переконати російського лідера припинити вторгнення.
Підтримка нейтралітету Австрії серед громадськості та політичного істеблішменту залишається сильною.
«Альтернативою було б вступ до НАТО, але кожен австрійський політик дуже добре усвідомлює, що це не підтримується більшістю австрійської громадськості».
Австрія, яка була анексована нацистською Німеччиною напередодні Другої світової війни, після війни оголосила нейтралітет під тиском західних союзників і радянського союзу. Вона прагнула стати посередником між Сходом і Заходом і розвивала зв’язки з москвою під час і після холодної війни.
У 1968 році Австрія стала першою західноєвропейською країною, яка імпортувала газ із радянського союзу, і її залежність від російських енергоносіїв у наступні десятиліття зросла. До російського вторгнення в Україну 80% природного газу в Австрії надходило з росії. Відповідно до австрійського регуляційного органу з електроенергії та газу, компанія скоротила частку до трохи понад 20%, звернувшись до норвезького газу.
Австрійська банківська система також тісно пов'язана з росією. Другий за величиною банк Австрії Raiffeisenbank International заробив у 2022 році більш ніж половину прибутку в росії. Банк зазнав сильного тиску через те, що він продовжував свій бізнес у росії, попри війну москви проти України, і зараз оцінює стратегічні варіанти, включаючи вихід з росії.
Відень також відомий як майданчик для шпигунів, у тому числі з росії, через м’які закони про шпигунство. Попри своє початкове небажання, Австрія виперла вісьмох російських дипломатів, які, як вважають, займалися шпигунством з початку російської війни проти України.
Хоча немає жодних ознак відходу від нейтралітету Австрії, деякі закликають до перегляду політики після війни в Україні.
Вернер Фаслабенд, колишній міністр оборони Австрії з консервативної Народної партії, є одним із небагатьох відомих голосів, які виступають за відмову країни від нейтралітету та вступ до НАТО. Із закінченням холодної війни та приєднанням Австрії до ЄС нейтралітет Австрії «втратив свою функцію», сказав Фаслабенд, директор Австрійського інституту європейської політики та політики безпеки.
Як член НАТО Австрія «буде в кращому становищі для формування європейської політики безпеки та отримає більшу безпеку», додав він, визнавши, що це навряд чи станеться, оскільки для цього знадобиться змінити конституцію більшістю у дві третини голосів. Австрійський парламент «Цієї більшості немає в полі зору», — сказав Фаслабенд.
Автор: Стефані Ліхтенштейн, - Журналіст - фрілансер
Переклад з англійської Останній Бастіон