Created with Sketch.

Пласкі черви здатні перетворювати креветок на зомбі

05.09.2023, 17:22
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Фото: Hightech

Американські науковці з'ясували, яким чином відбувається "злам" геному організму-носія і підкорення його паразиту.

Про це йдеться у висновках дослідження генетиків з Університету Брауна, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Hightech".

Науковці змогли вивчити молекулярні механізми, які дозволяють пласким шкідникам-трематодам захоплювати креветок й інших дрібних ракоподібних, перетворюючи на подобу зомбі.

Черви-паразити активують у креветок гени, які відповідають за функцію забарвлення, роблячи їх легкою здобиччю, як для птахів, так і для хижої океанічної риби.

«Під час низки експериментів ми виявили, що саме у пташиному кишківнику трематоди можуть розмножуватися. Відбулося багаторазове секвенування РНК креветок-амфіпод, які найчастіше стають жертвами паразитів.

Аналіз показав, що трематоди, потрапляючи в організм, втручаються у процеси пігментації та заважають реагувати на зовнішні подразники. Крім того, у креветок пригнічуються гени, що беруть участь в імунних реакціях», – прокоментували своє дослідження науковці з Університету Брауна.

Водночас уточнюється, що заражені "зомбі-креветки" стають яскравішими й помітнішими для хижаків, а відтак розуміння цього механізму допоможе боротися з патогенами, які вражають і людей.

Окремо медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, як у лабораторії Кембридзького Університету вперше в історії науки у незайманих плодових мушок з'явилося на світ потомство.

Читайте також
Екологи просять Кобеляцьку міську раду створити заповідну зону
Полтава
Селян України закликано припинити винищувати кротів
Політика
Бджолина магія проти мікробів
Життя
Суд змусив рейдерів повернути землі Національному парку «Дністровський каньйон»
Кримінал
Екологи закликали Опішнянську селищну раду створити заповідник
Полтава
Екологи виявили на Полтавщині місцини із червонокнижною ковилою
Полтава