Соцвиплати зростають, але чи вистачить на життя?
Уряд погодив підвищення допомоги при народженні дитини: одноразова виплата зросте з 10 тисяч до 50 тисяч гривень, а щомісячна підтримка для майбутніх мам без трудового стажу — до 7 тисяч грн. Сім’ї зможуть одержувати додаткову щомісячну грошову допомогу, якщо батьки виходять на роботу після досягнення дитиною одного року. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, суттєво збільшуються виплати жінкам, «які народили дитину, але не мають професійного стажу». Нині така виплата становить близько 850 грн на місяць, а «становитиме 7 тисяч гривень на місяць» для вагітних.
Погоджено щомісячну допомогу, яку може оформити один із батьків, що доглядає за дитиною. Окрім цього, погоджено додаткову щомісячну виплату у разі виходу батьків на роботу після першого року життя дитини.
«Впроваджуємо програму єЯсла. Після того як дитині виповниться один рік, батьки матимуть вибір: повернутися до роботи або виховувати дитину до трьох років. Якщо вони оберуть перший варіант — держава щомісячно платитиме 8 тисяч грн. У разі вибору другого варіанта за мамою або татом збережеться сплата єдиного соціального внеску аж до досягнення дитиною трирічного віку», — додав посадовець.
Також збережено «Пакунок малюка» у двох варіантах: як натуральна допомога або грошова компенсація розміром понад 7,5 тисячі гривень.
«Частиною новацій у підтримці родин є також надання “Пакунку малюка”, яке ми затвердили на минулому засіданні Уряду. Це 5 тис. грн на кожного першокласника для купівлі всього необхідного до школи», — повідомив Шмигаль.
Здавалося б, гарна новина. Але… відразу виникає кілька пересторог. Уряд планує зменшити видатки на соціальні програми в наступному році, що викликає занепокоєння щодо здатності системи соціального захисту забезпечити потреби населення — особливо в умовах війни та економічних труднощів. Та й проблеми з демографією в Україні більше пов’язані з війною, а не з матеріальним становищем.
Отримання соціальної допомоги в Україні завжди було складним та тривалим процесом, що вимагав великої кількості документів і звернень до різних установ. Це може ускладнювати доступ до допомоги для найбільш вразливих категорій населення.
Розміри соціальних виплат можуть бути недостатніми для забезпечення гідного рівня життя — особливо у великих містах із високою вартістю життя. Тим більше, що навіть анонсування нових видів соцдопомоги завжди запускає інфляційні процеси.
Нагадаємо, що в Україні виплати при народженні дити не індексувалися 11 років.
Вони і далі лишаються найнижчими у Європі.