Господар Білого дому визнав — Америці байдужі права людини, тож робіть що і з ким забажаєте. Захищати демократію у світі більше нема кому.
До такого висновку дійшли наші колеги-журналісти із видання Bloomberg, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Зазначається, що під час учорашніх відвідин Ер-Ріяда президент Дональд Трамп надіслав світові послання: укладайте ділові угоди, і США не втручатимуться у ваші справи.
Американський лідер відверто на камери похвалив керівництво Саудівської Арабії за модернізаційний поштовх, додавши, що Іран, Ліван і Сирія мають можливість побудувати світле майбутнє. За словами президента Трампа, близькосхідний регіон буде «визначатися торгівлею, а не хаосом».
Виконуючи побажання багатьох членів своїх адептів з угруповання «MAGA», Трамп відкинув ідеї державного будівництва і тиску на права людини, які колись відстоювали інші президенти США. Про спадкоємного принца Магомета бін Салмана аль-Сауда господар Білого дому сказав: «Він мені дуже подобається — занадто подобається».
Хоча Трамп сигналізував про такий світогляд ще під час свого першого президентства (2017-2021), у вівторковій промові він виклав своє бачення найчіткішого після передвиборчих обіцянок покласти край «вічним війнам», на кшталт конфліктів в Іраку та Афґаністані. Ось, що він заявив:
«Так звані творці націй зруйнували набагато більше націй, аніж створили, а інтервенціоністи втручалися в складні суспільства, які вони навіть самі не розуміли. За минулі роки занадто багато американських президентів страждали від думки, що це наша робота — заглядати в душі іноземних лідерів і використовувати політику США для відплати за їхні гріхи».
Це відповідає його ширшому бажанню, яке він демонстрував на посаді до свого попередника Джозефа Байдена, — поглиблювати відносини з лідерами та політичними рухами, до яких попередні американські лідери ставилися з більшою обережністю. Як, наприклад, тісніше партнерство з Наїбом Букеле із Сальвадору.
У промові також підкреслюється, що Трамп перевернув сценарій традиційного підходу США. У той час як він зменшує акцент на правах людини у таких країнах, як Саудівська Арабія, Іран чи Сирія, його адміністрація критикує традиційного союзника Німеччину за її ставлення до правопопулістської партії «Альтернатива для Німеччини».
«Я думаю, що іконоборство Трампа полягає в тому, що він навіть на словах не дотримується цих ідеалів. Він відмахнувся від них», — сказав Стівен Помпер, директор із питань політики Міжнародної кризової групи та член Ради національної безпеки за президента Барака Обами.
Наступні адміністрації намагалися визначити роль Саудівської Арабії та інших країн Близького Сходу із незадовільною ситуацією з правами людини. Серед них був і президент Байден, який відступив від своєї характеристики саудівського спадкоємного принца як «вигнанця» за вбивство оглядача газети The Washington Post Джамаля Хашоґґі у стамбульському консульстві монархічної держави.
Пізніше Байден відмовився від своєї думки, яку він висловлював на початку президентської каденції, про те, що визначальною битвою у світі є боротьба між демократією та автократією. Команда Трампа пішла ще далі, скоротивши іноземну допомогу і запропонувавши реформування Державного департаменту, що передбачає зниження статусу відомства, яке здійснює нагляд за демократією і правами людини.
«Президент Трамп — миротворець, він вміє домовлятися і постійно ставить американців на перше місце. Коли ми підходимо до зовнішньої політики та стандартів, ми наближаємося до цієї перспективи «Америка понад усе», яка дає можливість переслідувати спільні інтереси», — заявив заступник речника Держдепу пан Томмі Піґотт у відповідь на запитання про підхід Трампа.
В Ер-Ріяді президент США похвалив керівництво країни за модернізацію країни. Він згадав будівництво Саудівською Арабією одного з найвищих хмарочосів у світі у Джидді, порівнявши його з економічною кризою в Ірані, а ще пообіцяв президенту Ахмеду аль-Шараа зняти санкції з Сирії після повалення диктатора Башара аль-Асада.
«Я вважаю, що у нас є реальна можливість вплинути на зміни у Сирії. Для нас важливо надати можливість цим країнам рухатися вперед таким чином, щоб не допустити до них Іран і РФ», — прокументувала ситуацію сенаторка від штату Нью-Гемпшир демократка Джин Шахін.
Усе це є чітким сигналом для інших країн арабсько-ісламського паска — від Мавританії до Індонезії, — що вони можуть мати краще майбутнє тільки у тому разі, якщо будуть співпрацювати зі США у галузі торгівлі та інвестицій. Натомість Америка не застосовуватиме проти них минулі дії, зокрема санкційний тиск.
«Ми отримали від Саудівської Арабії інвестиційні зобов'язання на понад $600 мільярдів, це надихає. Власне, я готовий покласти край минулим конфліктам і створити нові партнерства заради кращого і стабільнішого світу, навіть якщо наші розбіжності можуть бути глибокими», — підсумував свій візит до Ер-Ріяда президент Трамп.
Однак медіаагенція «Останній Бастіон» закликає своїх читачів не забувати про те, що чинний президент США віднедавна почав змінювати думку з приводу близькосхідного вузла проблем. Видається на те, що сіоністи втрачають вплив господаря Білого дому.