Created with Sketch.

Потепління в економіці Китаю, або бізнесу бути

13.01.2023, 17:15
Ілюстративне фото: завод Вольво у Китаї

Китай пом'якшує підхід до бізнесу

Лідер Китаю Сі Цзіньпін у своєму щорічному передноворічному зверненні 2021 року відзначив патріотичні досягнення китайського народу. Протягом року, позначеного репресіями проти технологічних компаній, обмеженням запозичень компаніям, що займаються нерухомістю країни, і відмовою поступитися обмежувальною політикою щодо Covid, пан Сі не згадав прямо про економіку чи бізнес.

У першу хвилину свого останнього звернення пан Сі вихваляв економіку країни, яка все ще є другою за розміром у світі, і пояснив, що Китай знизив податки та збори, а також запровадив заходи, «щоб полегшити тягар для бізнесу». Кількома тижнями раніше на зустрічі, на якій було визначено політичні цілі на 2023 рік, пан Сі та інші високопоставлені лідери висловили необхідність підтримати економіку та пообіцяли підтримати приватний сектор.

Дисциплінар China Inc. перетворився на вболівальника.
«Китайська економіка має сильну стійкість, величезний потенціал і велику життєву силу. Фундаменти, що забезпечують його довгострокове зростання, залишаються сильними», – сказав пан Сі під час звернення, закликаючи китайський народ «залишатися впевненим».

Взявши підказки з верхівки, китайські чиновники останніми тижнями почали використовувати зручну для бізнесу мову, якої не було в останні роки. З тим самим запалом, з яким він колись захищав необхідність тотальної війни проти Covid, Китай веде кампанію, щоб переконати бізнес у тому, що він віддає пріоритет економічному зростанню.

Ініціативи пана Сі, які були характерними рисами лише кілька років тому, починають скасовуватися. Після того, як нещодавно змусили Джека Ма, найвідомішого технологічного магната Китаю, відмовитися від контролю над цінним активом, є ознаки того, що Big Tech, можливо, нарешті виходить із регуляторної будки.
Подібно до того, як місяць тому Китай раптово змінив курс на свою стратегію «нульового COVID-19», цей останній поворот є підтвердженням крихкого стану економіки нації. Зростання є найповільнішим за останні десятиліття, чому перешкоджає криза на ринку нерухомості, відсутність перспективних робочих місць для молоді, довіра споживачів, підірвана роками жорсткої політики щодо COVID-19, і виснажена державна скарбниця.

В останні роки Китай відмовився від капітального перегляду ринку, орієнтованого на бізнес, на користь більш контрольованої державою економіки , в якій бізнес-інтереси були другорядними щодо цілей Комуністичної партії Китаю. Те, як Китай справляється з пандемією та висхідний ідеологічний вплив на його економічну політику, змусили багатьох ділових людей сумніватися, чи залишається країна надійним місцем для роботи. Такі компанії, як Apple, з більшою терміновістю прагнули до диверсифікації за межами Китаю.

Після стримування впливу потужних інтернет-конгломератів за допомогою агресивного регулювання центральний банк Китаю цього тижня заявив, що послаблює нагляд за технологічними компаніями. За допомогою серії заходів, розпочатих минулого місяця, Китай поступово скасував обмеження на великі запозичення забудовниками нерухомості та оголосив про плани продовжувати це робити.

Міністр фінансів Китаю Лю Кун заявив державним ЗМІ, що країна планує витратити значні кошти у 2023 році на підтримку економічного відновлення шляхом поєднання витрат на стимулювання, субсидій і зниження податків.
 
Залишається незрозумілим, чи буде цих змін достатньо.
«Зараз бракує довіри, і це нікуди не зникне», — сказав Дункан Кларк, голова пекінської інвестиційно-консалтингової фірми BDA. Він сказав, що зараз підприємства беруть на себе більший ризик, працюючи в Китаї, ніж це було в минулому.
 
Сян Сонгзуо, китайський економіст і колишній чиновник Народного банку Китаю, сказав, що він не вважає, що відбулися фундаментальні зміни в підході китайських лідерів до бізнесу, але що їх мова пом'якшилася через мляву економіку.

У нинішній економіці Китаю потрібні приватні компанії, щоб більше інвестувати, наймати більше та сплачувати більше податків. У результаті тон змінився на «заспокоїти та заспокоїти їх», сказав пан Сян. Але напруга залишається, тому що Китай хоче зберегти контроль над приватними компаніями та не буде довіряти нагляд виключно ринкам або чинним законам.
 
Приблизно з 2020 року Китай посилив перевірку бізнесу та методів збору даних своїх найбільших технологічних компаній, таких як служба замовлення поїздок Didi Global і Ant Group, фінансово-технологічна дочірня компанія гіганта електронної комерції Alibaba.

Наприкінці того ж року китайські чиновники раптово призупинили первинне розміщення акцій Ant Group після того, як пан Ма розкритикував китайський банківський сектор як відсталий.

Китайські регулятори змусили Ant зареєструватися як фінансовий холдинг і відокремити платіжний додаток від фінансових послуг. Публічний лістинг так і не відбувся.

Потім минулого місяця тон змінився. Викладаючи політичні цілі на цей рік, китайські чиновники заявили, що вони планують більш «нормалізований нагляд» за технологічними компаніями.

У те, що здавалося кроком для придушення Китаєм Big Tech, Ant Group оголосила в суботу, що пан Ма відмовиться від контролю над компанією.

Приблизно в той час, коли Ant оголосив про зміну контролю, Го Шуцін, секретар Комуністичної партії в Народному банку Китаю, заявив, що так звана кампанія виправлення найбільших технологічних компаній «в основному завершена ».

Китай також заявив, що зробить необхідні кроки для відновлення ринку житла, який зазнає тиску зусиль Пекіна в останні роки по приборканню безрозсудних позик компаній, що займаються нерухомістю.

Уряд, стурбований різким спадом на ринку нерухомості та наростальним заворушенням через недобудовані житлові будинки, скасував багато боргових обмежень, призначених для приборкання компаній. Китай також закликав банки надавати більше кредитів забудовникам для завершення недобудованих квартир, полегшуючи забудовникам позики.

Ці кроки, однак, не в змозі розв'язати основну проблему: китайські споживачі, колись захоплені покупці нерухомості, не зацікавлені в покупці на цей час. Продажі 100 найбільших забудовників минулого року впали більш ніж на 40 відсотків порівняно з роком раніше, за даними China Index Academy, дослідницької компанії з нерухомості.

Проблеми, з якими стикається китайський бізнес, виходять за його межі. Джейкоб Ротман, співдиректор Velong Enterprises, виробника кухонного та гриль обладнання, розташованого в південній провінції Гуандун, каже, що економічні перспективи в Китаї не покращаться, доки Пекін і Вашингтон не припинять ескалацію напруженості заради політичної вигоди всередині країни.

Оскільки Китай став світовим виробничим цехом, компанія пана Ротмана виросла з одного виробничого майданчика 20 років тому до шести заводів у країні сьогодні. Зараз тут працює понад 1000 китайських робітників, які виробляють багато звичайних кухонних речей, включаючи миски, ножі та інше обладнання для приготування їжі.

Пан Ротман, американець, який живе в Китаї понад два десятиліття, каже, що важко продовжувати інвестувати без покращення дипломатичних відносин, які почали погіршуватися під час торгової війни епохи Трампа. Експорт становить близько 20 відсотків економіки Китаю, і Сполучені Штати залишаються найбільшим покупцем китайських товарів.

Хоча важко відтворити продуктивність і ефективність Китаю деінде, Velong створив виробничі потужності в таких країнах, як В’єтнам і Камбоджа, оскільки клієнти хвилюються, що вони занадто залежні від Китаю. Це занепокоєння, яке стало більш актуальним, сказав він.

«Зараз необхідно мати альтернативу, і люди кажуть, що ми хочемо інший варіант, ніж Китай», — сказав пан Ротман.
 


 

Читайте також
Китай таємно запустив місяцехід на зворотний бік Місяця
Життя
Китай запустив екіпаж із трьох осіб на власну космічну станцію
Світ
Китайці інвестують у біткоїн через проблеми на фондовому ринку
Економіка
Китай збудував найбільший завод із виробництва етанолу з вугілля
Світ
Ван Сяньчжи — основоположник ієрогліфічної каліграфії
Мистецтво
Китай підтримав позицію «Останнього Бастіону» щодо конфлікту Ізраїлю і Палестини
Світ