Created with Sketch.

росія змінила командувача війни в Україні, оскільки ознаки розбрату зростають

13.01.2023, 14:05
Ілюстративне фото

Союзники президента путіна суперечили один одному щодо прогресу на полі бою

росія змінила генерала, відповідального за її важку війну проти України, на тлі ознак розбіжностей серед головних союзників президента володимира путіна — потрясіння, яке, за словами критиків, не вплине на те, що турбує російську армію.

Генерал валерій герасимов, про призначення якого Міністерство оборони оголосило в середу, є давнім союзником кремля, начальником Генерального штабу з 2012 року та виконавцем невдалого плану початкового вторгнення в лютому. Це був другий випадок лише за три місяці, коли міністерство змінило керівника бойових дій.

Зовнішні аналітики та "авторитетні" російські військові блогери сказали, що ця зміна далека від радикальної перебудови, яка потрібна російським збройним силам, щоб стати більш ефективними.

«Сума не змінюється, просто міняючи місцями доданки», — написав  блогер під псевдонімом Рибар.

Перестановка командувачів відбулася, коли кремль різко заперечив ключовому союзнику путіна щодо спланованих боїв за Соледар, невелике місто на сході України.

У вівторок євген пригожин, керівник сил найманців Вагнера, заявив, що його війська захопили контроль над Соледаром , опублікував в Інтернеті свою фотографію з деякими солдатами, за його словами ,у відомій соляній шахті міста , і запевнив, що лише найманці Вагнера воювали там від імені росії.
 

Але як Міністерство оборони росії, так і українське командування заперечили цим заявам у середу, заявивши, що бої в Соледарі тривають і що місто ще не впало. російське міністерство також повідомило, що там воюють власні війська.

Речник кремля дмитро пєсков закликав журналістів дочекатися офіційних повідомлень про те, чи було захоплено місто, додавши, що «тактичні успіхи, безумовно, дуже важливі, оскільки вони даються дорогою ціною».

Ні він, ні міністерство не згадали ПВК "Вагнер" або його керівника поіменно, але їхні заяви склали докір пригожину, який у середу повторив свою заяву про те, що його сили взяли під контроль Соледар.

Починаючи з невдалої спроби захопити Київ блискавичним штурмом у лютому та березні, російські військові зусилля були відзначені помилками, втечами та великими втратами.

Бліцкриг перейшов до повільного, жорстокого наступу, зосередившись на східній частині Донбасу, де вдалося захопити кілька міст дорогою ціною, але потім зупинитися. Пізніше наприкінці літа відбувся швидкий український контрнаступ, який повернув значну частину окупованої території та спричинив хаотичний відступ росії з північно-східної частини Харківської області.

Це спонукало до призначення в жовтні нового російського командувача війною в Україні генерала сергія суровікіна, який раніше очолював російські сили в Сирії, де він здобув репутацію безжального, але ефективного командира.

Генерал суровікін оновив роз'єднану військову структуру в Україні та наказав побудувати оборонні лінії, щоб уповільнити просування українців. Він також захищав і організовував упорядкований відступ із міста Херсон та прилеглих районів на захід від річки Дніпро, крок, який військові аналітики вважали необхідним, але путін раніше його не підтримував.

Тепер генерала суровікіна фактично понизили в посаді, він став одним із трьох заступників генерала герасимова. Аналітики кажуть, що ця зміна показала, що путін продовжує зосереджуватися на проєктуванні стабільності та підтримці балансу сил між ключовими союзниками, а не на виправленні фундаментальних недоліків армії.
 
«Вони взяли когось, хто є компетентним, і замінили його кимось, хто некомпетентний, але хто був там довгий час і хто показав, що він лояльний», — сказала Дара Массікот, старший дослідник політики RAND Corporation у Вашингтоні. «Що б не відбувалося в москві, це не пов’язано з тим, що відбувається на місцях в Україні».

В оцінці розвідки Міністерство оборони Великої Британії заявило, що перехід був «явним підтвердженням того, що кампанія не відповідає стратегічним цілям росії». Але в ньому сказано, що цей крок зустріне «надзвичайне незадоволення» серед провоєнних ультранаціоналістів, «які все частіше звинувачують герасимова в поганому веденні війни».

російські невдачі за генерала суровікіна сповільнилися, але не припинилися. Українські сили, озброєні все більш досконалою західною зброєю, здобули більше успіхів у Херсонській області та на Донбасі, на сході та неодноразово завдавали ударів по цілях далеко за лінією фронту. Місячна боротьба росіян із захоплення невеликого міста Бахмут на Донбасі коштувала величезних жертв, але ціль не була досягнута, а бої все ще тривають.

Узгоджені зусилля зі знищення енергетичних систем України не спромоглися вклонити бомбардуваннями країну до покори, а росія залишилася без високоточних боєприпасів. А після того, як путін наказав призвати 300 000 додаткових військ, новоспечені призовники повідомили, що їх кинули в бій з мінімальною підготовкою та невідповідним обладнанням. Деякі були вбиті лише через кілька днів у формі.

Найяскравіший останній провал стався на Новий рік, коли українська артилерія завдала удару по комплексу, де були розміщені російські солдати, у місті Макіївка на Донбасі. У Міноборони визнали 89 загиблих, але Україна заявляє про сотні загиблих.

Яструбині російські військові блогери — основне джерело інформації про війну в країні, де кремль контролює ЗМІ — звинуватили російських командувачів: вони зосередили війська, а не розкинули їх, розмістили їх поруч зі складом боєприпасів і це не заважало солдатам користуватися мобільними телефонами, сигнали яких українці, вочевидь, використовували для визначення їхнього місця розташування.

Критика, спрямована на адресу російських командирів у формі, створила можливість для пригожина зобразити себе та Вагнер як незамінних учасників війни. Здається, він намагається підвищити свій політичний авторитет у росії, хоча незрозуміло з якою метою.

Аббас Галлямов, колишній спічрайтер путіна, який розірвав стосунки з президентом, сказав, що пригожин збирається замінити міністра оборони сергія шойгу, який був давньою довіреною особою путіна.

ПВК «Вагнер» став для росії своєрідною тіньовою армією, розгорнутою для підтримки військових кампаній кремля в Африці та на Близькому Сході .
 
Колишній судимий злочинець, пригожин став ресторатором і подружився з путіним багато років тому, перетворивши ці стосунки на різноманітну бізнес-імперію, включаючи групу Вагнера. У Сполучених Штатах йому висунули звинувачення в організації російського онлайн-втручання в президентські вибори 2016 року.
Цього року пригожин відмовився від амплуа сором'язливого, яке колись намагався зберегти.

Після тривалого заперечення будь-якої причетності до втручання у вибори він нещодавно цим похвалився . Він критикував регулярну армію  і, після того, як протягом багатьох років говорив, що не має жодної причетності до Вагнера — він навіть сумнівався, чи ПВК існує — у вересні він визнав, що був його засновником, і прийняв роль командира в Україні.

пригожин поповнив розбиті бойові ряди росії десятками тисяч ув'язнених, залучених до його найманців, нагороджених медалями, відвідав військові кладовища і, як свідчать його часті відео, несподівано з'являвся на найважчих ділянках лінії фронту.
Наприкінці грудня бойовики «Вагнера» оприлюднили відео з нецензурною лексикою на адресу вищого військового командування, звинувативши його у затримці боєприпасів і спричиненні смерті їхніх товаришів. пригожин відповів на відео, сказавши, що «коли сидиш у теплому кабінеті, проблеми на передовій важко почути», очевидно маючи на увазі генералів.
 
 
 
 
 

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка