Громадяни сучасної України не замислюються над тим, скільки ж насправді їхніх земляків поховано за межами Батьківщини.
А проте, у дружній нам Естонії є моторошне місце, де лава до лави лежать майже 1000 закатованих сталінськими каральними органами "ворогів народу", серед яких і репресовані українці.
Сьогодні про жахи системи ГУЛАГ, яка діяла на території цієї балтійської республіки впродовж 1944-1955 років, нагадують могили Нарвського табірного цвинтаря.
За ними доглядають представники Українського земляцтва міста Нарва та Естонського товариства охорони пам'яток (ест. Eesti Muinsuskaitse Selts).
Вказане кладовище, можливо, єдиний збережений "табірний цвинтар" у Балтії, тривалий час був обділений увагою, і не тільки українців, але й місцевих мешканців та державної влади Естонії.
«Місце, де знаходяться поховання, виявилося не потрібним для забудовників. І це добре, бо тепер є змога детальніше вивчити могили, знайти архівні дані про тих, хто у них лежить», — коментує ситуацію представник Нарвського товариства захисту пам'яток старовини Ян Кауп.
А проте, завдяки впливу російської пропаганди, мешканці Нарви просто не знають про "табірний цвинтар", відтак ніколи не відвідують його, не покладають квіти на могили.
Та сама ситуація і з першими особами держави — на місце, де поховано майже 1000 репресованих, у пам'ятні дати не приїжджають ні естонські, ні українські урядовці.
За словами представника Українського земляцтва міста Нарва Сергія Цвєткова, документально відомо: умови у таборі були такими, що більшість в'язнів умирали протягом року.
Імена ж усіх репресованих ще належить встановити, хоча на цю мить є підтвердженою інформація про те, що більшість жертв "табірного цвинтаря" були засуджені за 58 статтею Кримінального кодексу РСФСР.
«Наразі все, що потрібно, так це замовити та оплатити роботи, а потім встановити на цвинтарі меморіальний гранітний камінь із зазначенням прізвищ усіх розстріляних. Ціна питання — всього кілька тисяч євро», — заявив Ян Кауп.
Такою є плата боргу теперішнього покоління перед пам'яттю закатованих сталінським режимом предків.