Created with Sketch.

Сфери з Клерксдорпа

27.05.2023, 15:05

Дивні сфери, знайдені у скелі віком 3 мільярди років

Теоретики стверджують, що таємничі сфери мають штучне походження. А ще вони обертаються самі собою.

Клерксдорпські сфери, знайдені в пірофілітових відкладах, що видобуваються в Південній Африці, дуже дивні. Вони схожі на крихітні древні м'ячі для крикету розміром кілька сантиметрів з поздовжніми заглибленнями і борозенками на зразок насічок.

Тому легко зрозуміти, чому вони стали предметом теорій змови за участю інопланетян та давніх, забутих високорозвинених цивілізацій.

У статтях 1980-х років зазначалося, що вони були зроблені "вищою, допотопною цивілізацією, про яку ми практично нічого не знаємо", а той же музейний співробітник, який це сказав, стверджував, що сфери обертаються власними силами, будучи замкненими в "без вібраційної” вітрини.

Особливо запеклі стверджували, що сфери могли бути лише штучно виготовлені, незважаючи на те, що їх знайшли у породі 3-мільярдної давності.

Ну, і, звичайно, ці сфери служили доказом існування інопланетян.

Гучні історії про незвичайні сфери привернули в 2006 році увагу геолога Брюса Кернкросса, який написав, що його потішила стаття, в якій вони були названі "загадковими сферами", а також те, що в одній із телепрограм екстрасенс вирішив дослідити кулі, оголосивши їх останками стародавнього космічного корабля.

Кернкрос запропонував більш раціональне пояснення сфер, знайдене у геологічному утворенні, відоме як Група Домініон.

Це утворення складається з конгломерату, зверху якого відклалися верстви вулканічної лави. Після сильного тиску та нагрівання шари вулканічної породи перетворилися на пірофіліт – оболонку, в якій було знайдено сфери Клерксдорпа.

Сфери відомі як конкреції: сферичні, еліптичні або довгасті об'єкти, що складаються з мінералів, відмінних від мінералів породи, що вміщає, і є досить поширеними. В усьому світі їх можна знайти тисячі. Сфери часто зустрічаються в дрібнозернистих породах (як пірофіліт), крізь які може протікати вода.

"Вони утворюються шляхом випадання осаду з водного розчину і складаються з мінералів, кристалізованих у породі, що вміщає", - пояснив Кернкросс.

Вони мають сферичну форму (або трохи зміщену), оскільки вони формуються навколо крихітного зерна мінералу в розчині, що містить залізо, кальцій та інші елементи.

"Оскільки вміщувальна порода має рівномірну текстуру по всьому обсягу, зростання конкреції відбувається необмежено у всіх напрямках, у вигляді тривимірної сфери з охопленням 360 градусів", - пише Кернкросс, додаючи, що якщо рідина рухається або навколишня порода не має однакової консистенції у всіх напрямках, форма може спотворитися.

Лінії, що перетинають сферу, викликані відбитками породи, що вміщає, яка наростала шарами протягом дуже довгого часу, залишаючи ефект шаруватості.

Ну, а загадку, чому куля нібито оберталася сама по собі, пояснив куратор музею Клерксдорп, на честь якого названі сфери.

“Кілька років тому я у присутності журналіста, який прийшов за інтерв'ю, трохи поправив кульку на скляній полиці. А хлопець спробував зробити із цього сенсацію”, – пояснив пан Р. Маркс. "Цілком природно, що кульки будуть трохи обертатися, оскільки він круглі, а у нас тут часто відбуваються підземні поштовхи через видобуток золотодобувної компанії".

Читайте також
Геологи створили ідеальну модель внутрішнього ядра Землі
Життя
Південнокорейські медики успішно випробували «супербактерію» для схуднення
Життя
Штучне золото за давньою технологією японських ковалів
Світ
Місто богів у Мексиці зруйнував мегаземлетрус
Історія
Жаби використовують ультразвук для відлякування хижаків
Життя
Балканський слід у ДНК-коді українського народу
Історія