Created with Sketch.

Щодо "розслідувань", "розслідувачів" та комісій Верховної Ради.

08.06.2023, 11:04
Бюро почало діяти в стилі "маски-шоу", "викрили злочинців", "відкрили справу"

Виявляється, головний недолік БЕБ в баченні депутатів - це недоукомплектованість...

Прочитав висновок ТСК Верховної Ради щодо Бюро економічної безпеки. Здивувався вєсьма. Виявляється, головний недолік БЕБ в баченні депутатів - це недоукомплектованість. Ось чому Бюро розслідує не так багато, як хотіло. Та й аналітику не таку якісну готує.

Ох... Сльози заважають писати. Так шкода БЕБ.

Але стривайте. Я згадаю, яким був початок роботи Тимчасової слідчої комісії. Головна претензія до БЕБ була одна - це бізнес у погонах.

Бюро працювало навіть гірше, ніж сумно відома податкова міліція. Кошмарила бізнес, влаштовувала кулуарні "розслідування", аби струсити гроші. Начебто відкривало справи, але до суду та конфіскації справа не доходила. А головне, великі економічні злочини залишилися там, де були - Всюди.

Нагадаю, нащо створювалося БЕБ.

Від початку це мав бути аналітичний(!) центр, який розслідуватиме складні економічні злочини величезного масштабу. Зокрема, фінансові махінації, офшорні схеми олігархів, діяльність новітніх Кореєк тощо.

Але депутати "Слуги народу" запороли перший варіант законопроекту.

Так би воно й померло. Але втрутився тоді ще могутній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Він взяв проект БЕБ під своє крило, розгледів великі перспективи. Невдовзі з'явився новий законопроект, який більше нагадував реінкарнацію податкової міліції. Депутати дружньо дали голоси "за", хоча вже тоді багато хто підозрював, що станеться далі.

Головою Бюро призначили колишнього податкового міліціонера Вадима Мельника. Певний час, поки він вибивав офіс та фінансування для Бюро, а також набирав людей, лишалася надія, що - мождливо - раптом - БЕБ почне ловити Кореєк, високорівневих економічних злочинців.

Але потім почалося власне те, що передбачали скептики. Бюро почало діяти в стилі "маски-шоу", "викрили злочинців", "відкрили справу". Що правда, жодного кінцевого результату для бюджету та подолання економічної злочинності високого рівня. Це стала та сама податкова міліція, лише гірше.

Так тривало доволі довго. Але потім з якойсь причини Вадим Мельник викликав гостре незадоволення. Мабуть зробив дещо неналежне.

Аж тут на сцену вийшов нардеп-"розслідувач" Ярослав Железняк.

Восени 2022 він створив Тимчасову слідчу комісію, аби навести лад у безпорадній діяльності БЕб. І начебто усе виглядало правильно.

Депутат почав різати доволі неприємні речі.

Цитата:

"Нещодавно цей диво-орган заявив, що «за 2022 рік внесок БЕБ в економічну безпеку…. 60,1 млрд грн».

Ще раз, БЕБ заявляє про 60 млрд грн.

Але в рамках ТСК вирішили перевірити…

За даними Офісу Генпрокурора, за 2022 рік «трудоголіки» з БЕБ насправді:

- забезпечили відшкодування збитків лише на 100 тис грн.

- наклали арешт на майно на 7,7 млн грн (рухоме 5,5 та готівкові кошти 2,2 млн грн).

- ще у трьох кримінальних провадженнях (по 212 несплаті податків) доплатили податки на 33 млн грн.

Враховуючи що в грудні там працювало 624 співробітника, то виходить результат 53 тис грн на рік на одного працівника….

А що ви хотіли від лише 12-ти направлень у суд".

Цитата:

"у Митниці та БЕБ ворують… і всім пофіг)"

Цитата:

"Та і займалися у листопаді іншим - активною боротьбою між кланами в середині органу. Ну ще в кінці року премії виписували та на сотні тисяч канцтоварів у ФОПів закуповували, інстаграм-акаунт розвивали)))"

Цитата:

"головною частино перезавантаження БЕБ буде очищення від екс- податкових міліціонерів, прокурорів, податківців, яких напхали і пхають туди зараз. Тобто повна заборона займати у БЕБ посади. Інакше це справді зміна таблички".

Далі почалися численні раунди роботи ТСК. Очільника БЕБ викликали на ковдру, робили зауваження, писали погані речі.

Вадим Мельник опирався доволі довго. Лише 11 квітня 2023 року він добровільно склав повноваження.

Керувати Бюром призначили колишнього СБУ-шника Едуарда Федорова, близького до заступника голови Офісу президента Олега Татарова.

Він працює у статусі тимчасово виконуючого обов'язки, але то не проблема. Навпаки, так його легше звільнити, якщо знадобиться.

Не доведеться виштовхувати, як Мельника.

Зараз БЕБ тепер на хвилі успіху. Викриває олігархів та проросійський бізнес, працює синхронно з СБУ, Офісом Генпрокурора та навіть НАБУ. Нєбивалоє єдінєніє в рядах борцов.

Є лише одне маленьке "але". Економічних злочинів не поменшало, а навіть навпаки.

Від часів призначення Федорова, риторика очільника ТСК змінилася.

І ось, маємо беззубий висновок слідчої комісії. Тепер депутати не дорікають, що БЕБ - це бізнес у погонах. Тепер вони вважають, що у БЕБ замало людей та фінансування.

Врешті решт, вийшло так само, як і з іншими Тимчасовими слідчими комісіями. ТСК з грального бізнесу, наприклад, скінчилася переділом ринку серед гральних операторів + переходом фінансових потоків на обслуговування до державних "Привату" та "Ощаду" (під патронатом голови НБУ Андрія Пишного). Не дивно, що ТСК з БЕБ закінчилося лише... призначенням нового керівника Бюро, лояльного до Офісу президента.

Поки не з'явилися висновки ТСК, я не мав відповіді, чи депутат Железняк діє за домовленістю, чи він просто корисний молодець. Він висловлювався доволі різко щодо Татарова, тож вагання були. Але висновки ТСК дали більше аргументів на користь того, що Железняк діє синхронно з умовним Татаровим. Як воно було насправді, вже не має значення.

Читайте також
За результати війни завжди відповідальна влада
Війна
План внутрішнього вживання Зеленського для виживання Єрмака
Опінії
Підняття зарплат і соціальних виплат чекати не варто
Політика
Прислуга Зеленського у Верховній зРаді цементує касту недоторканих
Політика
Банкова зробила ставку на «План перемоги» і прорахувалася
Політика
Вітаємо з міжнародним днем сліпих агента СБУ Сергія Стерненка
Опінії