Created with Sketch.

Син гетьмана Розумовського приятелював із композитором Бетховеном

25.10.2022, 18:34

Розумовські ніколи не були відступниками та випадковими людьми на чолі Гетьманщини. Ця славетна родина плекала своєрідний патріотизм...

23 жовтня стався день народження сина гетьмана України Кирила Розумовського – Андрія (1752-1836). Але нині його внесок у світове музичне мистецтво лишається майже невідомим для більшості співвітчизників, тоді як в Європі про так званий "квартет Розумовського" знають завдяки полотнам.

Красномовний експонат нині знаходиться у зібранні Віденського Музею – картина німецького художника Авґуста Боркмана "Бетховен і Квартет Розумовського". Його випадково виявили тільки цьогоріч у липні, а тепер презентують у вигляді фото всім охочим.

А проте дружба Андрія Розумовського з Людвиґом ван Бетховеном, яка тривала з кінця XVIII століття, збагатила світ музичними шедеврами: Симфонії № 5 і 6 та Струнні квартети № 7, 8 і 9. Віра українського гетьманича у талант Генія, моральна та фінансова підтримка сприяла тому, що Бетховен започаткував новий напрямок європейського музичного мистецтва – квартетну музику!

Для ствердження цього напрямку Андрій у 1808 році створив квартет – перший професійний струнний гурт в Європі із постійним складом. В його репертуарі були всі новинки створені тим таки Бетховеном.

І саме блискучий успіх союзу Бетховена і Розумовського художник представив у своїй картині "Бетховен і Квартет Розумовського". Центральна фігура – видатний композитор, який пережив непрості часи, коли публіка не сприймала новий музичний жанр, запропонований ним і зараз Бетховен тріумфує разом із квартетом Розумовського, чим підкреслена роль мецената.

У складі квартету скрипалі: Іґнац Шуппанціґ та Луї Сіна, альтист – Франц Вайс, віолончеліст - Джозеф Лінке. Митець зобразив і добрих друзів Андрія Розумовського: німецьку піаністку Доротею фон Ертманн, поруч з якою – рідна сестра дружини Андрія, княгиня Марія Крістіна Жозефіна фон Ліхновська та музичного класика Йозефа Гайдна, вигляд якого передає захоплення професіонала Генієм та квартетом Розумовського.

Важливо і те, що рівень майстерності Андрія Розумовського (ви тільки уявіть!), дозволяв йому і самому грати партію другої скрипки у квартеті. Видатний німецький композитор та музичний критик Роберт Шуман зазначив, що Квартет Розумовського має велич, яку неможливо виразити жодними словами: «Мені здається, що він є вершиною всього, що було досягнуто людською уявою!».

Джерело – Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця"

Читайте також
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
Алістер Кроулі та українське питання
Книги
В Анталії, ймовірно, виявлено саркофаг Миколи Чудотворця
Історія
Українські дослідники виявили перші портрети засновників Києва
Історія
День української писемності на честь першопросвітника Нестора
Історія
Француз натрапив на язичницьке поховання у підвалі свого будинку
Світ