Created with Sketch.

Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці

05.07.2022, 17:59

У 1913-1916 роках Опанас Сластіон створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту Полтавської губернії на 1-4 класи.

Навчальним закладам було надано яскравого національно орієнтованого вигляду; їх спорудили у витонченому стилі українського архітектурного модерну.

Ці школи мають характерну ознаку – шестикутні вікна і вежі, цегляний декор на фасаді повторював український народний візерунок.

На сьогодні відомо щонайменше 53 будівлі земських шкіл, побудованих на території Лохвицького повіту в 1910-1914 роках за проєктами Опанаса Сластіона.

Одними з найвизначніших були школи в Западинцях, Бодакві, Пісках.

Економічно виразні в художньому значенні, вони мали стіни, прикрашені цегляним орнаментом, трапецієподібними вікнами, дахами із заломами та високими шпилями над баштами, які підкреслювали головні входи до шкіл.

Приклад побудови цих шкіл викликав низку запозичень і повторень в інших регіонах; зокрема, на теренах сусідніх Черкащині, Київщині, а також Миколаївщині.

Між тим, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", на 31-му році відновлення незалежності до обласного центру Полтавщини повертаються тенденції та тренди вікової давнини.

ДЖЕРЕЛО

Читайте також
Різник сколотить капіталець і зразу починає скуповувати землю... в Опішні
Історія
Місто Запоріжжя постало з об'єднання козацьких хуторів
Історія
До появи УНР громада Лубен сама забезпечувала українську освіту
Історія
Полтавський педуніверситет у вирі Перших визвольних змагань
Опінії
Науковці досліджують маршрут армії Карла XII на Сумщині
Історія
Тит-воїн боронив землі України-Русі проти кочовиків
Історія