Created with Sketch.

Сьогодні Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про лобіювання»

23 лютого, 18:31

Цей закон перевертає все з ніг на голову і замість контролю суспільства над владою встановлює контроль влади над суспільством.

Сьогодні Верховна Рада 236 голосами ухвалила в цілому законопроєкт 10337 про лобіювання.

Під приводом виконання рекомендацій Євросоюзу нинішня влада реалізувала давню мрію – обізвала вплив на рішення органів влади лобізмом. Хоча насправді вплив людей на ухвалення державних рішень – це і є демократія.

Ухвалений сьогодні закон аж ніяк не вирішить проблему тіньового лобіювання корисливих інтересів, яке шкодить суспільству – хто займався тіньовим лобізмом досі, робитиме це й надалі. А от звичайним громадянам, які хочуть впливати на рішення влади, він може створити реальні проблеми.

Цей закон перевертає все з ніг на голову і замість контролю суспільства над владою встановлює контроль влади над суспільством.

Кожного, хто пропонує щось, що владі не сподобається, можна оголосити недоброчесним лобістом, дискредитувати і застосовувати проти нього серйозні штрафи (законопроєкт про ці штрафи парламент сьогодні без обговорення проголосував у першому читанні 227 голосами).

На те, що законопроєкт про лобізм загрожує демократії, неодноразово звертали увагу і Європейська комісія, і українське громадянське суспільство. Спільними зусиллями вдалося зняти до другого читання частину проблемних норм. Однак ключова проблема, яку я описав вище – лишилася.

На сьогоднішньому пленарному засіданні я закликав колег-депутатів підтримати принаймні дві ключові поправки, які передбачали, що дія закону не поширюється на «здійснення та захист громадянами своїх індивідуальних та групових прав і свобод, гарантованих Конституцією та законами України» та на діяльність громадських об’єднань. Але обидві вони були провалені й законопроєкт ухвалений без них.

Тож коли вам будуть розповідати з усіх телеграм-помийок і всіх щілин єдиного марафону про те, як ми сьогодні наблизилися до ЄС, знайте, що насправді влада отримала зручний інструмент тиску на активних громадян, подібний до сумнозвісного закону про іноагентів у путінській росії.

І до демократії та Європи цей закон має приблизно такий же стосунок, як морська свинка до моря.
Читайте також
Корейська зброярня виснаженої ресурсної федерації
Опінії
Хижий вишкір дволикої московії
Війна
Проблема тиску на неугодних стосується не тільки преси.
Опінії
Блазня геть
Полтава
Тотальний відеонагляд
Політика
Чорне дзеркало - це про нас
Опінії