Головний фігурант путін
Європейський парламент ухвалив рішення про притягнення до відповідальності керівництва росії за політичні та влєнні злочини проти України.
Про це повідомляється на сайті Європарламенту. Дане рішення було прийнято 472 голосами «за» при 19 «проти» і 33 «утриманих».
У повідомленні, опублікованому на сайті Європейського парламенту, йдеться, що метою цього документа стало бажання міжнародної спільноти у тісній співпраці з Україною «добиватися створення спеціального міжнародного трибуналу для судового переслідування політичного та військового керівництва росії та її союзників».
Спеціальний трибунал - за аналогією з Нюрнберзьким процесом після Другої світової війни, де судили нацистських лідерів, - має створюватися в тісній співпраці з Україною та міжнародною спільнотою, бажано через ООН, вирішив Європарламент.
Подібні трибунали створювалися за рішенням Ради Безпеки ООН для судового переслідування осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів у колишній Югославії та Руанді.
Головне завдання авторів ініціативи – знайти для цього загальний юридично обґрунтований шлях, а головна умова – суд повинен мати юрисдикцію для переслідування путіна, політичного та військового керівництва росії, а також олександра лукашенка та керівництва Білорусі як держави, з території та за підтримки якої росія веде війну. проти України.
За злочини відповідає вище керівництво країни, при цьому на нього поширюється т.зв. «міжнародний імунітет від іноземної кримінальної юрисдикції».
Коментатори пишуть, що для цього і потрібна потужна підтримка світової спільноти, оскільки Рада Безпеки ООН паралізована у будь-якому питанні, яке стосується війни в Україні, адже росія - її постійний член, який має право вето, що саме собою є повним абсурдом.
Тому ЄС та Україні рекомендують шукати підтримку у Генеральній Асамблеї ООН та на інших міжнародних форумах, активно використовуючи публічну дипломатію та стратегічну комунікацію.
Крім того, він закликав Євросоюз та його партнерів обговорити правові шляхи використання заморожених активів Центробанку московії як репарації за порушення росією міжнародного права в Україні.
Зокрема, розглянути потенційну відмову у захисті суверенного імунітету цих активів у зв'язку із тяжкістю правопорушень. Без зняття імунітету про конфіскацію громадських російських активів не може.
Створення трибуналу стане чітким сигналом як російському суспільству, так і міжнародній спільноті про те, що путін і керівництво московії можуть постати перед судом за злочин в Україні, переконані в Європарламенті. А політичній, діловій еліті росії та союзникам Кремля це має продемонструвати, що країна під керівництвом путіна більше не зможе повернутися до звичного ведення справ із Заходом, наголошують європарламентарі.
«Як не парадоксально, такий трибунал потрібен самій росії, – сказав під час дебатів латвійський депутат Робертс Зіле. - Він важливий, щоб зупинити в її суспільстві імперіалістичний наратив і щоб майбутні покоління цієї країни поклали край російському імперіалістичному мілітаризму».
Найважливішим практичним кроком на шляху створення спецтрибуналу має бути міжнародна спецпрокуратура для розслідування злочину агресії проти України, сказано у резолюції Європарламенту. Про це говорив і єврокомісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс.
Виступаючи перед депутатами, він наголосив, що перш ніж запрацює трибунал, потрібен механізм розслідування злочину агресії.
Спеціальна міжнародна прокуратура стане першим етапом у боротьбі з безкарністю цього злочину, скоєного в Україні. За словами Рейндерса, Євросоюз уже обговорює створення прокуратури з офіційним Києвом, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом (МКС).
МКС має юрисдикцію щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду, скоєних на території України з листопада 2013 року.
Однак він не має юрисдикції щодо злочину агресії, як воно визначено у Римському статуті, оскільки ні Україна, ні московія не ратифікували Римський статут та поправки щодо злочину агресії.
У зв'язку з цим Європарламент та Єврокомісія наголошують на важливості ратифікації Україною Римського статуту МКС, поправок до нього, а також офіційного вступу до МКС.
Росія у 2016 році відмовилася від участі в МКС – після того, як анексія в Криму була визнана окупацією. А Україна раніше частково визнала його юрисдикцію, що й відкрило можливість для Офісу прокурора МКС у Гаазі розпочати слідство після повномасштабного російського вторгнення.
Заснування спеціального трибуналу щодо злочину агресії не вплине на юрисдикцію МКС, а лише доповнить її, переконані в ЄС.
Тому «створення такого трибуналу заповнило б велику прогалину у структурі міжнародного кримінального правосуддя», сказано у резолюції Європарламенту.
Зі свого боку, прокурор МКС зосередиться на розслідуванні передбачуваних злочинів геноциду, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних в Україні.
Підготовчу роботу ЄС зі спецтрибуналу слід розпочати негайно, вирішили євродепутати.
«Давайте не запізнимося хоч би з трибуналом, якщо ми вже запізнилися з «Леопардами», - закликав литовський депутат Андрюс Кубілюс.
російські злочини та агресія проти України «в інтересах світової безпеки та заснованого на правилах міжнародного порядку не може залишатися без відповіді з боку міжнародної спільноти», наголошується у резолюції.