Created with Sketch.

Спершу американці прийшли за Деркачем, потім — за Коломойським, на черзі Зе?

09.03.2021, 12:37
Фото: 20 хвилин

Введення санкцій США проти Ігоря Коломойського важливе зовсім не за масштабами обмежень, а за самим фактом їх швидкого застосування.

По-перше, санкції прокоментовані самим Держсекретарем США Блінкеном дають зрозуміти, що справа дуже навіть "екстра", попри поки малі обмеження для Коломойського. Американці могли спокійно дочекатися завершення судів по Коломойському і подавати в міжнародний розшук; але застосували значно швидший інструмент санкцій, який діє лише на розсуд американської влади.

Це продовження розмови про те, в якій площині розглядають дії Коломойського: політичне там давно превалює над простим карним.

Те, що українська влада підтримала санкції публічно і зважилася на якісь дії проти Коломойського аж тепер говорить про те, що раніше такі дії не дуже були потрібні самій Банковій. Та і засудження на словах замість арештів і розслідувань це здебільшого час і можливості для Ігор Валерійовича переказати гроші в іншу країну і подбати про збереження активів.

Аналогічна історія і з Андрієм Деркачем. Попри заяву про його роботу на спецслужби РФ, сказану ще влітку 2020 з вуст Директора Національної розвідки США, він досі навіть не викликаний ні на який допит.

Тому маленьку ейфорію з приводу того, що американська дипломатично-безпекова машина діє дійсно як машина варто б трохи пригасити. Бо з тим, що наробив Ігор Валерійович і його російські друзі типу Деркача американці точно б почали розбиратися, навіть за умови перемоги Трампа на виборах.

І перший пакет санкцій по епізоду Деркача-Дубінського по суті був введений республіканською адміністрацією і носить підпис Помпео. А ось з української сторони реагування на проблеми досить слабке: усіх рішень доведеться добиватися з боєм.

Я і досі не впевнений, що Дубінський і Деркач понесуть реальні покарання, за статтею "державна зрада" а не просто якісь санкції. І найголовніше: Коломойський не є найбільшим олігархом і його навіть гіпотетичне знищення як політичної фігури не веде до деолігархізації

Пригадайте, до речі, долю такого ж вихідця з "дніпропетровських" Павла Лазаренка. Ми марно малюємо собі картину, в якій олігархи домовилися надовго між собою і тримаються один за одного.

У нещодавній статті "Financial Times" аж надто пройнятій духом Віктора Пінчука прямо йдуть натяки на потребу для влади знищувати Коломойського. І тепер наша черга спостерігати за тим, як процес вибивання Коломойського на користь Пінчука-Льовочкіна які знову на коні буде кимось дуже недалекоглядним називатися деолігархізацією України.

Та чи такі важливі для нас прізвища, якщо система відносин від цього ніяк не програє? Те, що в кращому разі може статися з імперією Коломойського незабаром зовсім не варто пояснювати деолігархізацією і успішним контролем держави за олігархами.

Радше навпаки: це може пояснюватися тим, що і в олігархічному світі діють закони соціал-дарвінізму.

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Суд у Австрії знову відмовив в екстрадиції Фірташа
Політика
Від Дерипаски до Коломойського, Бахматюка та Григоришина
Політика
Британія оголосила про введення санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа
Політика
Боголюбов та Коломойський відмили через єврейську общину України майже 6 млрд грн
Кримінал
ВАКС конфіскував активи путінського олігарха Усманова на 2 млрд грн
Політика
Путінському олігарху Євтушенкову вдається заробляти і на війні, і в Європі
Політика