Доповідь Білого дому підтверджує, що США відкриті для дослідження модифікації сонячної радіації, тобто блокування сонця.
Звучить як наукова фантастика, але це не так. Деякі дослідники хочуть охолодити Землю, відбиваючи сонячне світло назад у космос. Хоча ідея трохи дивна, але в тренді. Згідно зі звітом Білого дому, США висловили зацікавленість у вивченні можливості використання «модифікації сонячного випромінювання» (SRM).
Прихильники ідеї кажуть, що це може зменшити руйнівний вплив зміни клімату і навіть знову заморозити полюси. На початку року різні ЗМІ повідомляли, що ООН також зацікавлена у «вивченні» цієї гіпотези.
Технології «блокування сонця», також відомі як «модифікація сонячного випромінювання» — теоретично можуть охолодити Землю, відбиваючи сонячне світло назад у космос.
Один зі сценаріїв полягає в тому, щоб закачати частинки, що блокують сонячне випромінювання, у верхні шари атмосфери. Цей процес впорскування аерозолю в стратосферу включатиме літаки, які розпорошують, наприклад, діоксид сірки. Цей серпанок частинок відбиватиме сонячні промені вгору, закриваючи Землю. Спосіб уже спрацював – хоч і випадково.
Під час виверження гори Пінатубо на Філіппінах у 1991 році викинулися тисячі тонн діоксиду сірки. Глобальна температура тимчасово впала на 0,5°C. У вересні 2022 року дослідники Єльського університету стверджували, що метод ін’єкції гіпотетично може повторно заморозити полюси.
«Дослідницька програма наукових і соціальних наслідків SRM дасть змогу приймати більш обґрунтовані рішення щодо потенційних ризиків і переваг як компонента кліматичної політики», — йдеться в документі.
У лютому 2023 року різні ЗМІ повідомили, що ООН хоче «вивчити» цю техніку. Це може створити враження, що організація схвалила захист від Сонця як дієвий інструмент для боротьби зі зміною клімату. У звіті Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) про SRM зроблено висновок, що це наразі нереалістично та нерозумно.
«Зараз широкомасштабне або оперативне розгортання технологій модифікації сонячного випромінювання не є необхідним, здійсненним, розумним або достатньо безпечним, враховуючи обмежене наукове розуміння та невизначеність щодо потенційних впливів і небажаних наслідків», — пояснює Андреа Хінвуд, головний науковий співробітник ЮНЕП.
«Огляд робить висновок, що SRM не може замінити скорочення викидів парникових газів», - попереджає він. Однак агентство не виключає повністю цей метод і визнає, що його оцінка може змінитися, якщо кліматичні дії залишаться недостатніми.