Created with Sketch.

США вже 2 роки не дають ЗСУ MQ-9 Reaper, хоча є зайві дрони

04.05.2024, 18:27

Яке реальне підґрунтя може бути в цій історії?

Американське видання Politico в одній із своїх публікацій написало, що Україна продовжує просити в США безпілотники MQ-9 Reaper, а Білий дім досі вагається, чи задовольняти такий запит, який з нашої сторони озвучується ще з квітня 2022 року.

Якщо спочатку такі дрони цікавили нашу сторону для виконання ударних та патрульних місій, то тепер запит по MQ-9 Reaper звучить уже для виконання розвідувальних завдань. А якщо конкретніше – щоб розширити можливості для Сил оборони України виявляти об’єкти армії рф за лінією фронту, і так покращити ефективність роботи розвідувально-ударного контуру, в який ув’язано ті самі M142 HIMARS та інші ракетні системи в строю ЗСУ.

MQ-9 Reaper, фото - US DoD

Як і тоді, так і зараз США відмовляються передавати нам такі БПЛА, посилаючись на аргумент, що MQ-9 Reaper, мовляв, можуть збити. І тут ситуація в принципі виглядає абсурдною з усіх сторін.

Для початку – хоча би в тому, що Україна уже понад два роки повномасштабного вторгнення рф просить у США зразок ОВТ, запит на який лишається актуальним весь цей час, навіть із певною зміною функціоналу, але цей запит не задовольняється під формальними приводами.

Сам аргумент не передавати MQ-9 Reaper для ЗСУ зі сторони США виглядає також дивним хоча би тому, що БПЛА якраз створені для того, щоб діяти у зонах високого ризику, із високим рівнем насичення засобами ППО та іншими загрозами.

MQ-9 Reaper з AIM-9X Block 2, фото - US DoD

Врешті, аргумент про можливість збиття як причину відповісти "ні" Україні в запиті на MQ-9 Reaper міг би звучати обгрунтовано, якби тут мова була про дефіцитний зразок ОВТ, де втрата кожного екземпляру може бути проблемою. Але ні, тут ситуація рівно навпаки. Наприклад, у квітні 2023 року Пентагону вже нагадували про півсотні MQ-9 Reaper, які все одно виводяться з експлуатації, і котрі цілком можна було б передати для ЗСУ як доповнення F-16.

А в жовтні 2023 року компанія-виробник цих БПЛА General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) уже вкотре запропонувала черговий варіант вигідної угоди по передачі MQ-9 Reaper Україні, на шляху реалізації якої стояла лише одна проблема – позиція влади США про цьому питанню.

Вчасність отримання розвідувальних даних є також важливим фактором для знищення ворога, як і достатня кількість боєприпасів необхідної номенклатури. Передача MQ-9 Reaper для ЗСУ навіть як лише розвідувального інструменту могла би суттєво покращити швидкість збору необхідної інформації. І чому США досі відмовляються давати такий інструмент нашим військовим – це окрема дивна і таємнича історія.

Тим більш, що MQ-9 Reaper не можна назвати складним в опануванні. Про що говорить зокрема приклад Великої Британії, де тривалість програми навчання на такий БПЛА складає загалом 3,5 місяців.

Джерело: DEFENSE EXPRESS.

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка