Якби кулі не було, її потрібно було б вигадати в інтересах США
Китайська повітряна куля, яка пролетіла через Сполучені Штати, викликала тисячі запитань про її справжні наміри.
Але це також зосереджує увагу світу на перспективі того, що комунікації та контроль всередині уряду китайського лідера Сі Цзіньпіна та його хваленого апарату безпеки можуть бути менш послідовними — або навіть менш функціональними — ніж імідж, який він так впевнено створює.
Сьогодні ставки високі. Відносини між Вашингтоном і Пекіном погіршилися, а конкуренція між двома сторонами посилилася, підживлюючи побоювання, що неправильний крок може спровокувати випадкове зіткнення між могутніми суперниками.
Сполучені Штати стверджують, що судно було «висотним аеростатом спостереження». Китай стверджує, що це був цивільний дирижабль, який відхилився від курсу під час збору метеорологічних даних. Незалежно від того, чи надувне судно було там помилково, чи це був нахабний військовий трюк, його поява викликає питання про те, як Китай керує своєю зростальною позицією глобальної держави.
«Те, що завдало особливої шкоди Китаю, як на міжнародному, так і на внутрішньому рівнях, так це питання, щодо компетентності та того, як вони підсилюють сумніви щодо лідерства Сі Цзіньпіна», — сказала Сьюзан Ширк, колишній заступник помічника держсекретаря під час адміністрації Клінтона та автор нещодавно опублікованої книги «Overreach: How China derailed his Peaceful Rise».
Незрозуміло, наскільки цього інциденту можна було уникнути, але він стався в той час, коли пан Сі, як вважають, перебуває на піку своїх повноважень після того, як торік порушив норми, отримавши третій термін і зробивши національну безпеку наріжним каменем свого правління.
Через те, що держсекретар Ентоні Дж. Блінкен скасував свою поїздку до Пекіна, пан Сі втратив можливість протистояти зростальному тиску, який Вашингтон чинить на Китай через зв’язки безпеки з партнерами по всій Азії та обмеження на напівпровідникові технології. Це дозволило б пану Сі приділяти більше уваги нагальним внутрішнім питанням, таким як відродження ослабленої економіки Китаю.
Інцидент із повітряною кулею стався після інших очевидних прорахунків, у тому числі безсистемного скасування його, часом, задушливих заходів щодо «нульового COVID» після широкомасштабних протестів, і його згоди на «безмежне» партнерство з росією всього за кілька тижнів до вторгнення в Україну.
«Це справді парадокс, якщо подумати про це, тому що це початок його третього терміну», – додала пані Ширк. «Він повинен бути на висоті. І все ж ми бачимо весь цей негативний відгук».
Питання щодо суджень пана Сі та його військових і розвідувальних служб тепер затьмарюють оцінки того, як Китай впорається з новою кризою в набагато більш небезпечних обставинах, як-от через сильно мілітаризовану Тайванську протоку — передбачуваний сценарій, враховуючи наростальну ймовірність конфронтації під час того як Вашингтон і Пекін залишаються замкненими у суперництві великих держав.
У минулому китайський уряд «міг гнучко адаптуватися до проблеми. Вони ставлять економічний розвиток на перше місце», – сказала пані Ширк. «Такого не було за Сі Цзіньпіна за останні кілька років. Отже, ви не можете передбачити майбутнє. Ось чому ми всі відчуваємо, що ситуація набагато небезпечніша».
Ця непередбачуваність, схоже, поширилася на останню реакцію Китаю на повітряну кулю, яку в суботу стрімко збив американський винищувач. Після першого висловлення жалю з приводу появи повітряної кулі Китай у понеділок затвердив свою позицію.
Се Фен, віцеміністр закордонних справ, подав протест американському посольству в Пекіні, критикуючи Сполучені Штати за знищення судна та звинувачуючи Вашингтон у тому, що він порушив прогрес, досягнутий у покращенні відносин після особистої зустрічі пана Сі та президента Байдена. в листопаді в Індонезії.
«Китай рішуче виступає проти цього і рішуче засуджує, та закликає Сполучені Штати не вживати подальших дій, які завдають шкоди інтересам Китаю, а також не посилювати та не розширювати напругу», — йдеться в заяві МЗС. Пан Се сказав, що Китай залишає за собою право відповісти за необхідності.
Попри протести Пекіна, водолази ВМС США очищують води біля узбережжя Південної Кароліни, щоб знайти частини повітряної кулі.
Аналітики кажуть, що для Китаю невчасний політ корабля та його дороге відкриття над континентальною частиною Сполучених Штатів свідчить про відсутність координації між військовими та іншими урядовими органами країни.
запрошений старший науковий співробітник Школи публічної політики Лі Куан Ю при Національному університеті США та Сінгапуру, а також колишній чиновник оборони США.
Є й інші теорії про те, як це могло статися. Розгалужена бюрократія Китаю може бути просто занадто великою, щоб відстежити місцеперебування всіх його висотних повітряних куль по всьому світу та передбачити, коли їх розташування може викликати тривогу. (Після низки повідомлень останніми днями Китай у понеділок визнав, що інша китайська повітряна куля летить навколо Латинської Америки, також, на думку Пекіна, помилково.)
М. Тейлор Фравель, директор Програми досліджень безпеки в Массачусетському технологічному інституті та експерт з китайської армії, сказав, що, на його думку, керівництво Китаю не дозволило б політ повітряної кулі до Сполучених Штатів, якби було відомо про його подорож, враховуючи візит пана Блінкена.
«Я можу лише здогадуватися про наміри підрозділу, який запустив місію: вони, можливо, не знали або не турбувалися про будь-які політичні наслідки, якщо вони будуть виявлені, або, можливо, вони виконували давні плани, не звертаючи уваги на дипломатичний календар», — містер. Фравель сказав в електронному листі.
Пан Томпсон сказав, що, можливо, військові Китаю організували спеціальний маневр, оскільки Китай лише виграє від підвищеної та тривалої напруженості зі Сполученими Штатами. Вважається, що аеростатами для спостереження керують Ракетні сили Народно-визвольної армії, які також відповідають за ядерний і звичайний ракетний арсенал Китаю. Збройні сили Тайваню минулого року підтвердили, що китайські повітряні кулі, які були помічені над самоврядним островом, керувалися ракетними силами, хоча вони сказали, що повітряні кулі, ймовірно, використовувалися для спостереження за погодою.
Китайські військові раніше заставали зненацька інші частини уряду. У 2011 році Народно-визвольна армія провела своє перше випробування свого нового невидимого винищувача J-20 за кілька годин до зустрічі в Пекіні між міністром оборони Робертом Гейтсом і Ху Цзіньтао, тодішнім лідером Китаю. Тестовий політ був розцінений як спроба зірвати візит, який проводився для покращення оборонних зв'язків. Пан Ху, який був однозначно менш впливовим лідером порівняно з паном Сі, здавалося, що не помітив цього випробування, коли його підштовхнув пан Гейтс.
Під час іншого інциденту 2007 року міністерство закордонних справ Китаю протягом кількох днів відмовлялося коментувати успішне випробування протисупутникової ракети, проведене ракетними силами, тоді відомими як Другий артилерійський корпус. Тогочасне мовчання підкреслювало секретність китайських військових, які лише повідомляли про подібні випробування безпосередньо пану Ху.
У всіх випадках нездатність зазирнути в мислення Китаю — яка посилювалася зростанням недовіри між Вашингтоном і Пекіном — лише додала відчуття нестабільності у відносинах.
«Інцидент з повітряною кулею повністю підтверджує повну відсутність прозорості в процесі прийняття рішень у Китаї», — сказав пан Томпсон. «Це функція, а не помилка їхньої системи. І це станеться знову. Якщо події відбуваються швидко, уряд не має спритних структур прийняття рішень. Вони не можуть ефективно спілкуватися під час кризи, що швидко розвивається, що насправді віщує погане для зусиль з Китаєм прямо зараз».
Автор: Девід Пірсон, - The New York Times
Переклад з англійської Останній Бастіон