«Я тимчасова, але ідея, яку я сповідую, — вічна, тому що це ідея Нації як самодостатнього суб'єкта світової історії»
«Нації вмирають не від інфаркту,
спочатку їм відбирає мову»
© Ліна Костенко
Рік тому жорстоко і підступно вбили видатну українську мовознавицю, політичну і громадську діячку, професора Ірину Фаріон.
Ірина Дмитрівна усе життя розповідала про видатних українців, які загинули за ідею, та, на жаль, поповнила їхні списки.
Пані Ірина Фаріон попри перебування поза політикою відзначилася доволі різкими заявами у бік зовнішніх та внутрішніх ворогів України.
Пані Ірина зазначала, що наше суспільство не читає класиків власної літератури, але всіляко хитається між надбанням Заходу і тим, що десятиліттями насаджує росія.
«Я вважаю, що нині можна сміливо говорити про незрілість суспільства, отруєного псевдолібералізмом у веселкових тонах. Натомість наші воїни, на відміну від так званих «тилових щурів» жодних кутів не згладжують й у напівтони не бавляться: бачать ворога – ліквідують».
Я ж воїн на іншому, так би мовити, фронті, я є хірург, який видаляє з суспільства оту занесену пухлину блюзнірства.
Професор Фаріон підкреслювала, що в Україні відсутня національна освіта як стратегія виховання патріотів, адже більшість випускників після закінчення школи та університетів виїжджають світ за очі в Європу. За її словами, Польща, США, Німеччина зацікавлені в українських кадрах тільки як дешевій робочій силі й не більше.
Пані Ірина наполягала на тому, що в Україні мають працювати такі соціальні ліфти, які першочергово задовольнятимуть права і потреби українців. Тих, хто володіє українською мовою.
Мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі. В якій системі координат перебуваєте ви?
Пані Ірина Фаріон виступала за відродження української нації, та нещадно критикувала ти, хто повертав нас у колоніальне минуле.
«Зеленський з 2006 року через свій «95 Квартал» працював винятково на створення московського продукту, радянської псевдокультури, на яку була підсаджена абсолютна більшість українського «насєлєнія». Але доля зіграла злий жарт: комік перетворився в трагіка», – констатувала пані Фаріон.
Пані Ірина Фаріон була яскравою особистістю, яка віддано боролась за українську національну ідею.
Смерть Ірини Фаріон величезна втрата для України. Пані Ірина Фаріон вже назавжди в історії як один зі знакових борців за українську мову і українську національну ідею проти русифікації та колонізації України.
Влада, що не здатна захистити державної мови, – ніколи не захистить державних територій, - попереджала пані Ірина.
Останній рік Ірина Дмитрівна самотужки протистояла цькуванню з боку внутрішніх ворогів України, але продовжувала захищати українську мову.
Горе для нації, що поруч з нею не опинилися ті, хто б її підтримав у боротьбі.
Як зазначив головний редактор Останнього Бастіону Геннадій Сікалов, українська національна ідея не може бути висловлена англійською, французькою чи турецькою мовою. Вона може бути висловлена виключно українською мовою.
Пані Ірина була такою, якими ми не наважуємось, не вміємо, не хочемо бути.
«Вона ходила, як Валькірія, мінним полем між Мовою і язиком, між Великими мертвими і боязкими живими, між Отямтеся і какая разніца. І притягувала до себе стріли, а зрештою - і кулі…», - написав Мирослав Дочинець.
«Я тимчасова, але ідея, яку я сповідую, — вічна, тому що це ідея Нації як самодостатнього суб'єкта світової історії».
Це пані Ірина Фаріон сказала в інтервʼю у серпні 2022 року. Вона тоді ще зазначала: «Ми так мало перебуваємо на цій Землі! Якихось 70-80 років. Я не розумію, як можна це марнувати? Як можна не використати той час, щоб віддати все, що маєш?
Моє покликання — нести людям правду про нас самих, про українців, щоб вони стали сильні через видатні українські постаті».
Пані Ірина Фаріон була і буде провідником української мови та української національної ідеї, час якої настав.
Вашій увазі пропонуємо мудрі та яскраві цитати, без перебільшення, — справжні дороговкази Ірини Дмитрівни про мову, суспільство, кохання, владу й життя. Занотуйте їх собі, щоби не просто пам'ятати, а й послуговуватися у побуті:
- Влада, що не здатна захистити державної мови, — ніколи не захистить державних територій.
- Як допомогти вам опанувати українську мову? Як педагог, я бачу проблему у двох контекстах: мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі. То в якій системі координат перебуваєте ви?
- Орлиці не сповідаються перед гієнами!
- Структура, яка називає себе Московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством. Це одна з найбільших загроз для вільного і самодостатнього розвитку України. І до того часу, поки ця інституція буде окуповувати Києво-Печерську лавру, до того часу українець буде поневолений.
- Говорити українською — це означає панувати.
- Ми так мало перебуваємо на цій Землі! Якихось 70-80 років. Я не розумію, як можна це марнувати? Як можна не використати той час, щоби віддати все, що маєш?
- Не розумію, як взагалі можна міряти світ кількістю хатів, ділянок, віл, рахунків в банках і так далі? Життя надто коротке, аби натужно затискати його в матеріалістичні лекала.
- Занадто вона різка! Так якщо ти хочеш шмат ковбаси собі врізати, ти хочеш собі тупий ніж вибрати чи гострий? Ну то правда теж гостра!
- Для когось політика стала сферою заробляння грошей, для мене політика — це метод донесення моєї віри до суспільства.
- Хто врятував Анґлію від нормандського поневолення? Селяни. Тому що селяни не говорили французькою. Тільки завдяки селянам Чосер написав «Кентерберійські оповідання», а Шекспір далі розвивав анґлійську
- Любов — це те, до чого треба докладати зусиль. У нас люди думають, що воно тобі з неба падає і все. Є культура кохання. Борщ ти звариш тоді, коли є полум'я. Так само тут: це треба підживлювати — і воно проходить різні етапи.
- Ніколи їхня «побєда» не буде нашою перемогою.
- Треба знати: у кого душа вишита, а хто сховав відсутність душі за вишиванкою.
- Невеличке виправдання в нас є: ми постгеноцидна нація. Нас вимордували голодом, усю нашу інтелігенцію розстріляли, церкву також знищили, ми не відновилися ще.
- Є тільки два шляхи: або бандеризація України, або бандитизація України. Немає третього шляху.
- В основі націоналізму як ідеології лежать природні цінності, захист своєї землі.
- Безсиле тіло Івана Франка наприкінці його життя показує, що дух тіло рве до бою. Не буде духу, то буде тєло. Навіть не тіло через «і».
- Мова — це скеля, на якій стоїть велика українська споруда.
- Я бажаю, щоби реально Україна вся заговорила українською мовою. Якби це сталося, то не було б війни. Бо якби це сталося, українці б продемонстрували внутрішню і ментальну відокремленість від Москви.
- Чому вони [українці — прим. ред.] живуть в Україні й говорять мовою окупанта? Вони садомазохісти? Їм подобається використовувати мову ворога?
- Рекомендую всім читати книгу «Листя землі» Володимира Дрозда. Це найкраща книга мого життя.
- Все видиме залежить від невидимого. А у нас люд вважає, що лише видиме керує світом.
Великий уклін тим, хто боронить нашу МОВУ на всіх напрямках, а головне, — на фронті!