Created with Sketch.

Telegram та його зв'язки з московською владою

14.07.2021, 14:15

Telegram знову офіційно працює в РФ, там же тримає сервери, успішно виплачує борги.

Колись Павло Дуров на основі месенджера Telegram планував запустити TON (Telegram Open Network), даркнет-платформу із власною криптовалютою під назвою Gram. Для цього він у 2015-2019 роках збирав інвесторів, від яких отримав близько $2,5 млрд, необхідних для підтримки та розвитку мережі й самого месенджера.

TON мав бути незвичайним проектом: через вбудовані проксі та анонімайзери, ця мережа мала стати майже незалежною та анонімною, автоматично адаптуватися під величезну кількість користувачів та ще й мати власну криптовалюту, яку майже неможливо відслідкувати.

Фактично, ця мережа мала стати прикладним і дуже простим у роботі даркнетом, в якому можна було безкарно купувати й продавати буквально все.

Комісія з цінних паперів і бірж США оцінює ризики й у жовтні 2019 року забороняє випуск Gram, визнавши його цінними паперами.

12 травня 2020 року Дуров оголошує про закриття проекту і пропонує інвесторам забрати 72% вкладів одразу або 110% у квітні 2021 року.

До кінця 2020-го Дуров повертає майже всі гроші, які вимагали інвестори, а у березні 2021 розміщує облігації на $1 млрд, щоб покрити нові виплати.

У березні 2021 року один з інвесторів, фонд Da Vinci Capital заявляє, що очікував більшого контролю над мережею та прибутків, і хоче повернути гроші через суд.

У червні 2020 року Дуров, що до цього офіційно жив у Еміратах і лишався незалежним, несподівано починає переговори з владою РФ. У публічних розмовах він критикує владу США та компанії Google і Apple. Важливий момент: 18 червня 2020 з Telegram знімають блокування в РФ, що діяло з 2018 року. Після розблокування Дуров повідомляє, що вже виплатив $1,2 млрд інвесторам. Telegram при цьому лишався безкоштовним і не приносив прибутків.

У червні 2020 року Дуров веде переговори з владою РФ, зокрема з прем'єр-міністром Михайлом Мішустіним. 9 липня віце-президент Telegram Ілля Перекопський бере участь у зустрічі з Мішустіним у технопарку Іннополіс (болотний аналог кремнієвої долини). Разом із ним там присутні гендиректор Яндексу Аркадій Волож, гендиректор MailRu Борис Додродєєв (компанії принаймні частково контролюються Газпромом), Євген Касперський з лабораторії Касперського (співпрацює з розвідкою РФ) та інші лідери місцевої IT-індустрії. Перекопський повторює тези Дурова, зокрема, порівнює платежі Apple та Google з "данню Золотій Орді". Telegram офіційно повертається у Росію.

Отже, вже понад рік як Telegram законно діє на території РФ. Місцеві закони вимагають від IT-компаній зберігати дані росіян на території країни, тому їхні сервери знаходяться в Росії.
 
І тепер вишенька на торті для тих, хто до останнього вірить у вільний Тибет і непідконтрольний Telegram. Путін у червні 2021 року сам підтверджує, що з Дуровим домовилися, ставлячи жирну крапку у "непідконтрольності" месенджера.

В результаті: Telegram знову офіційно працює в РФ, там же  тримає сервери, успішно виплачує борги.

Із позичених 2,5 млрд один мільярд було виплачено з облігацій, звідки взято решту грошей, не повідомляється.

Читайте також
Занепад лівацьких медіа та їхній вплив: аналіз сучасних тенденцій і скандалів
Опінії
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами?
Опінії
Мобілізація — політична проблема, а проблеми з мобілізацією теж політичні
Опінії
Кінець нафтової імперії Ігоря Коломойського
Опінії
Демократія — це влада народу, а не «аристократії» чи «иліти»
Опінії
Угода століття
Опінії