Українські професійні організації заявляють, що журналісти стали метою російської армії.
У 2022 році у світі при виконанні своїх обов’язків загинули 67 журналістів, з них 12 - в Україні під час висвітлення війни росії проти України.
Про це повідомляє Міжнародна федерація журналістів (IFJ),
За даними IFJ, сплеск смертей журналістів під час виконання завдань відзначено на тлі війни в Україні, хаосу на Гаїті та активності злочинних угруповань у Мексиці.
Український Інститут масової інформації задокументував тільки у березні цьогоріч 155 злочинів, скоєних московією проти представників медіа: вбивства, обстріли та поранення, погрози, переслідування, викрадення журналістів, обстріли та захоплення телевеж і редакцій, хакерські атаки, відключення від ефіру та блокування доступу до сайту.
"Різке збільшення кількості вбивств журналістів та інших працівників ЗМІ викликає серйозне занепокоєння і є ще одним тривожним сигналом для урядів по всьому світу", - заявив генеральний секретар IFJ Ентоні Белланжер, закликавши "вжити заходів для захисту журналістики - одного з ключових стовпів демократії".
Белланжер попередив, що бездіяльність лише спонукає тих, хто прагне придушувати вільне поширення інформації.
В IFJ також заявили, що політичні репресії протягом 2022 року від Китаю до Білорусі та від Єгипту до Гонконгу, Ірану, М’янми, Туреччини та Росії намагаються змусити ЗМІ замовкнути та придушити протести за свободу.
"Журналісти стали одними з перших жертв репресій, принаймні 375 журналістів і медіа-працівників зараз перебувають за ґратами, що є новим рекордом, ніж два роки тому, коли МФЖ почала публікувати списки ув’язнених журналістів на честь Міжнародного дня прав людини", — зазначили у федерації.
Китай та його союзники в Гонконзі очолили список із 84 журналістами у в’язницях, за ними йдуть М’янма (64), Туреччина (51), Іран (34), Білорусь (33), Єгипет (23), Росія та окупований Крим (29), Саудівська Аравія (11), Ємен (10), Сирія (9) та Індія (7).
"Ці цифри викликають занепокоєння та ставлять під серйозні сумніви політичну волю з боку урядів щодо вирішення таких серйозних загроз свободі ЗМІ", – сказав Белланджер.
Раніше Національна спілка журналістів України повідомила, що внаслідок повномасштабного вторгнення московії в Україну загинули щонайменше 43 працівники ЗМІ.
2 листопада відзначався Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів. НСЖУ закликало міжнародну спільноту докладати всіх зусиль, щоб покарати росію за злочини проти медіапрацівників.
За верифікованими даними НСЖУ, серед загиблих — 8 журналістів, які виконували професійні обов’язки, 13 медійників – цивільних жертв, 22 представники ЗМІ, які були мобілізовані до ЗСУ.