ЗМІ повідомляють, що у Киргизстані затримали учасників можливого держперевороту
ДКНБ Киргизстану масово затримав учасників можливого державного перевороту.
Про це повідомляють місцеві ЗМІ.
За даними джерел, група осіб готувала захоплення влади насильницьким шляхом. Кого саме затримали спецслужби, наразі невідомо.
Киргизька редакція "Радіо Свобода" з посиланням на свої джерела теж підтверджує затримання нібито змовників, які планували переворот. Стверджується про затримання щонайменше 10 осіб.
Офіційних коментарів влади з цього приводу поки не було. Однак факт затримань підтверджується відповідними відеозаписами, що потрапили в мережу. Щоправда, поки не ясно, чи дійсно затримані готували переворот в країні.
Що передувало:
У Киргизстані на фінішну пряму вийшло обговорення нового законопроекту про ЗМІ, який лобіює влада. Ситуація зі свободою слова тут всі останні роки була найліпшою серед країн Центральної Азії, але тепер все це може змінитися. За нормами дуже схожого на російський законопроект, всі ЗМІ чекають перереєстрації, а антикорупційні розслідування можуть потрапити під заборону.
В останні місяці в Киргизстанові і так примусово закривають ЗМІ, представників преси і блогерів саджають до в'язниці або депортують.
7 листопада 2021 року Садир Жапаров, який став президентом Киргизстану в січні того ж року, привітав усіх журналістів країни з державним святом - днем друку.
«Киргизстан іде на шляху демократичного розвитку. Важко просувати країну вперед, якщо події і проблеми в суспільстві будуть замовчуватися», - говорилося в тексті привітання на президентському сайті.
Всього через півтора року після цього привітання ЗМІ Киргизстану впевнено пишуть про те, що їх чекає цензура і закриття всіх непідвладних владі редакцій.
Ситуація зі свободою слова в Киргизстані зараз найкраща серед країн Центральної Азії. У міжнародному рейтингу свободи преси від правозахисної організації «Репортери без кордонів» Киргизстан займає 79-е місце, піднявшись у ньому на 30 позицій за дев'ять років. Для порівняння: Казахстан - на 155-му, Узбекистан - на 157-му, Таджикистан на 162-му (росія знаходиться на 150-му місці в рейтингу).
95% руки Москви
Видання Kloop пропустило текст законопроекту через сервіс Advego Plagiatus, який шукає плагіат, як правило, в наукових роботах. Аналіз показав, що киргизький законопроект на 83% фактично скопійований з російським, а якщо не враховувати косметичні правки - на 95%.
Проект Factcheck.kg встановив, що запозичення з російського закону є в 53 статтях киргизького законопроекту з 54-х.
Адміністрація президента, як і раніше, не коментує, навіщо вона наполягає на ухваленні законопроекту про ЗМІ.
"Ваші пропозиції десь врахували, десь - ні. Наша робота була плідною, нинішній варіант суттєво відрізняється від першого варіанту, наприклад, норму щодо блогерів прибрали", - сказав журналістам за підсумками всього обговорення заввідділом правового забезпечення адміністрації президента та кабінету міністрів. Алмаз Айилчієв.
"По-перше, цей законопроект - інструмент боротьби з усіма неугодними ЗМІ. Одна з причин з якої можна відкликати [у них] реєстрацію - "зловживання свободою слова".
Але що це означає в законі ніде не прописано. І хто визначатиме міру зловживання - каже BBC журналіст і юрист Семетей Аманбеков, який входив до робочої групи.
- А по-друге, [законопроект покликаний] захистити держслужбовців.Чиновники в цьому законопроекті виділені в окрему когорту, і щоб опублікувати будь-яку інформацію про них потрібно взяти дозвіл ".
Аманбеков упевнений, що якщо законопроект буде ухвалено, законодавство про ЗМІ в Киргизстані стане найрепресивнішим серед країн Центральної Азії.
Повноваження робочої групи з обговорення законопроекту закінчилися 15 травня і продовжено не було. Наразі до 14 червня законопроект перебуває на стадії широкого громадського обговорення. Далі він надійде до парламенту Киргизстану, де у президента Жапарова впевнена більшість.