Тартуська мирна угода була тактичним кроком, бо кожна зі сторін-підписантів розуміла його по-своєму.
Таку думку напередодні відзначення в Естонії на державному рівні 100-річчя ухвалення вказаної угоди висловили місцеві історики.
Дослідники зазначають, що у Кремлі бояться Тартуського договору як вогню, бо текст документу передбачає територіальні претензії Естонії до РФ, яка є правонаступницею СРСР, що незаконно приєднав до своєї території естонські землі.
«Для нас, естонців, ця угода не просто документ про кордон. Це свого роду "свідоцтво про народження" Естонської Республіки, нашої Батьківщини. Тому цілком зрозуміло, що для східного сусіда він є загрозою щодо здійснення подальшої територіальної експансії на Захід», – говорить професор історії Андрес Адамсон.
Подібної думки дотримується і професор історії Ееро Медіяйнен, який акцентує увагу на тому, що більшість країн світу визнає 100-річне існування державності Естонії, підмурівком якої якраз і є Тартуська мирна угода.
«І колишні двосторонні договори між Естонією та Росією, і теперішні зобов'язують підписантів узгодити свій державний кордон. Те, що в Кремлі не хочуть домовлятися, свідчить про одне — Естонію там не вважають за партнера», – підкреслив Ееро Медіяйнен.