Created with Sketch.

У Кривому Розі помер воїн УПА та політв'язень Роман Пастернак

19.02.2021, 19:03
Роман Пастернак
Фото: Весь Кривой Рог

Він у 16 років добровільно пішов в УПА, щоб служити Україні.

Щойно повідомили, що 17 лютого 2021 року відійшов у вічність останній комбатант Січеславщини Роман Пастернак. Це була людина з чистим сумлінням, великим серцем і щирою любов'ю до України. 

Про це написав у себе на сторінці у ФБ  Голова Дніпровського товариства політв'язнів і репресованих Іван Дремлюга.

“Він поклав своє здоров'я і молодість в боротьбі за щасливе майбутнє української нації. Дніпровське товариство політичних в'язнів і репресованих виражає своє глибоке співчуття  родині і друзям покійного. Слава Героям!” – написав Дремлюга.
 
Він також оприлюднив інформацію про життя і боротьбу ветерана УПА.
 
Пастернак Роман Михайлович, народився 14 січня 1928 року в селі Утиховичі Перемишлянського району Львівської області в селянській християнській патріотичній родині. 
 
У своєму селі закінчив 7 класів  і 1943 року поступив  до молодіжної організації ОУН, а вже через рік, маючи всього 16 років, у 1944 році добровільно вступив до відділу УПА «Сотня Рубачі», якою керував сотенний «Ворона». 

Військовий вишкіл Роман Пастернак  пройшов  на Рогатинщині в Золотій Поляні. Ці події відбувалися під час німецької окупації. З початку 1945 року відділ був розформований на малі похідні групи по 15-20 осіб, молодий вояк Роман  був включений до теренової боївки Перемишлянського району, де командиром був «Богдан». 

28 червня 1947 року за доносом сільського голови, Роман Пастернак потрапив у засідку і був заарештований чекістами. Спочатку його привезли до  Перемишлян, де цілий  тиждень нещадно катували, а згодом переправили до Львова в тюрму на Лонцького, де він перебував під слідством упродовж двох років до березня  1949 року. 

Потім його  відправили до Києва в Лук’янівську тюрму. 

Там через 2 місяці його було засуджено  на 10 років позбавлення волі за ст.ст.54-1а, 54-11 КК УРСР. 

«Я все життя віддав боротьбі за Україну — і коли воював у лавах УПА й смерть ледве не кожного дня зазирала мені у вічі, і коли був на каторзі, і в подальші роки.

Покарання  відбував  у концтаборах м.Воркути.

Після звільнення з ув'язнення ще 10 років жив у Воркуті, перебуваючи під наглядом комендатури без права виїзду з міста і необхідності щотижневої відмітки у коменданта. 

Додамо, що умови життя в концтаборах Воркути були чи не найжахливішими з усіх інших совєтських таборів.

Зокрема, як розповідав інший ветеран – Микита Лопоха, який з 1945 по 1955 рік сидів у Воркуті, їх прибуло у Воркуту близько 18 тисяч в'язнів.

На волю у 1955-році вийшло лише 914 з них – інші загинули. Виною суворий клімат, важка каторжна робота та вкрай погане харчування.

Та і Микита Лопоха, і Роман Пастернак тоді вижили.
 
Але лише 1966 року Роман Пастернак  отримав можливість покинути Воркуту, але без права поселення в Західні області України, а також у всі обласні центри ближче ніж за 101 кілометр. 
 
Тому він переїхав у Кривий Ріг, де   влаштувався слюсарем на завод гірничого обладнання «Комуніст», відпрацювавши там ще 40 років. 1989 року Роман Пастернак одним із перших поступив до Народного Руху України, організував і очолив   Центрально-міську районну у  місті Кривий Ріг організацію.

Активно включившись в громадсько-політичну діяльність по розбудові державності України, Роман Пастернак 1992 року очолює Криворізьку міську організацію  ГО «Всеукраїнське Братсво ОУН-УПА».   2009 року він  був призначений референтом «Ветеранів ОУН» Дніпропетровської області, а з  2011 року і до останнього часу був  Повітовим Головою «Братства ОУН-УПА» Дніпропетровської області. Нагороджений орденом «За заслуги ІІІ ст.»

Головне, нам треба зараз побороти нашого одвічного ворога, і тоді, я переконаний, все буде гаразд, все буде добре»

«Я все життя віддав боротьбі за Україну — і коли воював у лавах УПА й смерть ледве не кожного дня зазирала мені у вічі, і коли був на каторзі, і в подальші роки. І хоч була велика загроза моїй родині, моїм рідним, я ніколи не відмовлявся від свого прагнення побачити Україну та українців вільними. І ця боротьба за Україну триває й зараз, тож я закликаю всіх об’єднатися в цій боротьбі, адже Україна — це найдорожче, що в нас є. І вона зараз у великій небезпеці. Тому треба всім нам єднатися — не сваритися між собою, а єднатися, щоби побороти ворога. Я не знаю, як кому, а мені Україна дуже дорога — і тому, що такої немає більш ніде в світі, і тому, що за неї ми дуже дорого заплатили — мільйонами життів, покалічених доль і надтяжкими випробуваннями. Головне, нам треба зараз побороти нашого одвічного ворога, і тоді, я переконаний, все буде гаразд, все буде добре»,такі проникливі й глибоко зворушливі слова сказав на прощання численним гостям, які у 2018 році прибули привітати його з  90-річчям, вояк легендарної армії без держави — незламний лицар української незалежності упівець Роман Пастернак. 

P.S. Не так давно ми домовлялися з паном Романом зробити інтерв'ю для нашого сайту, але через погане самопочуття ветерана так і не вдалося його записати. Спочивай з миром, Друже! 
 

Читайте також
20 років тому, 22 листопада 2004 року розпочалася нова глава історії України
Опінії
Сьогодні, 21 листопада, Україна відзначає День Гідності та Свободи
Політика
Геноцид сам по собі нічому нікого не вчить, а дарма
Опінії
Справжні друзі виявляються лише в скрутні часи, в часи випробувань
Війна
Як Антанта допомагала Україні під час Перших визвольних змагань
Історія
1 ОШБ Да Вінчі веде вкрай важкі бої за Курахове. Батальйону гостро потрібні дрони
Війна