Фахові дипломати відсапують, коли самодури при владі висувають на перший план своїх друзів і бізнес-партнерів. Так зароджується кумівство.
Трампівський приятель у грі в гольф — головний перемовник із путіним. Як сповістило німецьке видання Der Spiegel, відомий американський мільярдер Стівен Віткофф наділений Білим домом значними повноваженнями, більшими за державного секретаря Марка Рубіо.
Західні журналісти жартують, що Дональд Трамп мавпує свого українського колегу Володимира Зеленського, який також замість досвідчених фахівців використовує послуги особисто відданого помічника. Пан Віткофф, як і Андрій Єрмак, не має традиційного дипломатичного хисту, але ж хороше чуття у бізнесі та лояльність перед автократом іноді важать більше від знання тонкощів міжнародного права.
Віткофф встиг зарекомендувати себе як особа, здатна вирішувати складні завдання: він брав участь у близькосхідних перемовинах, допоміг організувати звільнення американця з російської в'язниці, а тепер стоїть перед, мабуть, найамбіційнішим викликом. Дональд попросив Стівена переконати кремлівського бункерного діда погодитися на план перемир'я.
Поки карколомна дипломатична кар'єра Віткоффа розвивається стрімко: з бізнесмена та довіреної особи Трампа він фактично перетворюється на ключову фігуру американської зовнішньої політики; йому позаочі заздрить не лише держсекретар Рубіо. Порівняння з Єрмаком, що вже звучить у деяких колах, стає не таким вже глузливим, як видається на перший погляд.
Можна сперечатися про те, наскільки ефективний такий підхід до дипломатії, але одне ясно: Трамп вважає за краще покладатися не на усталені традиції, а на людей, яким довіряє особисто. І, якщо найкращий перемовник — це не міністр, а партнер із гольфу, — то чому б і ні, адже 47-й президент США прийшов ламати усталені норми.
Окремо потрібно вказати, що ж робить Віткоффа таким цінним для теперішнього американського лідера? — Відповідь проста: давня дружба, бізнес-співпраця та талант згладжувати конфлікти з опонентами, що завжди на руку Трампу.
Натомість медіаагенція «Останній Бастіон» звертає увагу читачів на те, що радники президента Трампа працюють над пом'якшенням санкцій проти РФ. Вони вже накидали план, як могли б послабити тиск, накладений на московію через війну проти України.