Created with Sketch.

У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України

27.01.2023, 15:40

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років

24 січня 2023 року у приміщенні Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського українські науковці презентували полтавцям науково-популярне видання «Археологія України за роки Незалежності».

Книга є спільним проєктом Всеукраїнського громадської організації «Спілка археологів України» та Інституту археології Національної академії наук України.

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років. Тут представлено найцікавіші результати досліджень на пам’ятках від найдавніших часів — заселення людиною теренів сучасної України, до ранньомодерного часу, коли остаточно сформувалася українська культурна ідентичність. Книга побудована за хронологічним принципом і складається з шести розділів, в яких представлено майже 50 нарисів про найцікавіші археологічні пам’ятки. 

Особливістю видання є й те, що тут науковці намагалися у популярній формі розповісти про свої здобутки, зацікавити суспільство найдавнішим минулим, адже археологічна спадщина України є невід’ємною складовою світового культурного надбання.

Її об’єктивне вивчення є більш цікавим за «привабливі» псевдонаукові теорії чи відверті пропагандистських покручі і фальсифікації.

Матеріали, що стосується Полтавщини, представлені на сторінках видання пам’ятками, які широко відомі в Україні та світі. Насамперед, це Гінцівська стоянка (знаходиться за 30 км від м. Лубни), що є знаковою пам’яткою палеоліту України. Головним науковим надбанням багаторічних розкопок є відкриття та дослідження решток великих жител та інших споруд, збудованих із кісток та бивнів мамонта. В книзі також міститься інформація про Більське городище - унікальну пам’ятку епохи раннього заліза. Завдяки масштабним дослідженням стало відомо, що у VII—IV ст. до н. е. воно було значним політичним, економічним і культурним центром, який відігравав важливу роль в історії населення Східної Європи того часу. Це городище може заслужено претендувати на роль одного з «чудес» давньої історії України. На сторінках видання вперше з’явилася Полтава, як цілісна археологічна пам’ятка. На тлі добре відомих матеріалів раннього залізного віку та доби середньовіччя, сучасною особливістю археології Полтави є її ранньомодерне обличчя. Речі, які ще донедавна позбавлялися свого історичного контексту, зараз набули археологічного визнання в якості культурного індикатора модерного українського міста.

Крім цих пам’яток, у видання присутні відомості про курганний могильник поблизу с. Сторожове, Шишацький могильник черняхівської культури, ранньослов’янське городище поблизу Опішного.

Після презентації, примірники науково-популярного видання «Археологія України за роки Незалежності» попрямували до бібліотечних, наукових та музейних установ міста та області.

Всі охочі можуть ознайомитися з електронною версію книги на сайті ВГО «Спілка археологів України».

Український археолог, кандидат історичних наук. Фахівець у галузі середньовічної археології Східної Європи. Заступник голови ВГО «Спілка археологів України», член громадської організації «Конгрес українських керамологів». 

Читайте також
Науковці з'ясували магічну практику жерців Вавилонії
Світ
Першими вершниками були представники Ямної культури
Історія
Візантійський скарб знайшли у Норвеґії
Історія
У Туреччині випадково знайшли стародавнє підземне місто
Історія
Вчені знайшли залишки Ноєвого ковчега
Історія
У Полтаві відкрилася виставка «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму»
Історія