Created with Sketch.

Україна – не Новоросія, Малоросія чи інші утворення

21.05.2014, 17:46

Після перемоги в Україні Революції Гідності кінця 2013 – початку 2014 року і шляху нашої країни до Європейського простору, Російська федерація відчула близькість втрати контролю над нашою державою і розпочала диверсійну діяльність проти нас. В Росії усвідомлюють всі, що ще півстоліття тому сформував Збігнев Бзежинський: «Росія може існувати тільки з Україною. Без України немає імперії». Уроджений у плоті надзвичайно безсвідомий імперіалізм з особливою пристрастю проявився в справі повернення в російське лоно України.

В свій час, при зустрічі з Президентом США Джорджем Бушем Президент Росії Володимир Путін дозволив собі такі слова: «Ты же понимаешь, Джордж, что Украина – это даже не государство! Что такое Украина? Часть ее территории это Восточная Европа, а часть, и значительная, дарованная нами!». Напевне не підвищився рейтинг Володимира Путіна серед українського і російського народів після такого висловлювання. В своїх висловлюваннях близький до поглядів свого Президента російський письменник Єрофєєв. «Мы все убеждены, что Украина – это наша страна и что ее отделение от нас было великим недоразумением и нуждается в коррекции. При этом мы даже не скрываем наше чувство превосходства перед нашим младшим братом, украинцем или, скорее сказать, хохлом!».

Нашим північним сусідам слід пам’ятати, що ще в середні віки, дякуючи українцям, які вже встигли в ті часи створити одну з найпотужніших європейських держав – Київську Русь з Москвою, як частиною великої української держави, і руськими як тими, хто платив данину русичам, тобто українцям, відповідно до сучасної назви українського народу. Назва «Україна» вперше зустрічається у вітчизняних літописах в часи Київської Русі від 18 квітня 1187 року. Проте в літописах того часу зустрічаються назви: Чернігівська Україна, Сіверська (Новгород-Сіверська) Україна. Доречі, назва Україна вживалось в російських і білоруських землях – Рязанська Україна, Ростовська Україна, Полоцька Україна. Навіть відверто московоцентричний історик Л. Гумільов засвідчив, що територію Москви в XІVстолітті називали просто і без претензій – «Залесная Украина». Русь – це лише давня назва України. А Україна відповідно, більш молода назва Русі. Але це тема окремого дослідження. Приєднання в середині XVII століття України до Росії є небезпечним викликом і для світу, і для України. Україну воно позбавляє власної історії і робить ілюзорними її надії на власне майбутнє. Доречі, Росія в XVIII столітті навіть хотіла перенести в Україну свою столицю, тобто ближче до центру цивілізації.

Питання про вік Одеси у науковій площині давно вивчене і не викликає наукових дискусій. Це приблизно шістсот років. А чому ж Одеса і досі святкує трохи більше ніж двісті років від свого народження? Тобто не історичну дату свого народження, а політичну, залишену нам у спадок новітньою Російською імперією – Радянським Союзом.

Питання історичних витоків південно-східного регіону України деформувалось в роки російського царату і в часи радянського тоталітарного режиму. Цей регіон піддався особливій русифікації і тому сучасні кризові явища на цих землях прояляються найбільш інтенсивно.

Офіційною назвою України в дореволюційний період була Малоросія. На початку XX століття українські землі сучасної Одеської, Миколаївської, Херсонської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької, частково Луганської і Донецької і республіки Молдавії називалися Новоросією.

Визначення «Новоросія» вигадане придворними російсько-німецької цариці Катерини II і воно з’явилося лише в другій половині XVIII століття. Сюди під це поняття вони включали землі Вольностей Війська Запорожського низового, які сягали до гирла Дніпра і Дону, частину Гетьманщини, Слобідської України, території разом із запорожцями відвойованої в кримського хана і турецького султана та його васалів. Тобто все те, що взагалі – то є Україною. Новоросійська губернія була створена лише 1764 року, й адміністративним її центром стало древнє козацьке місто Кременчук. До її складу входили Українська лінія, тринадцять сотень Полтавського та дві Миргородських полків Гетьманщини, а також штучно створені царизмом Нова-Сербія та Слов’яно-Сербія і значна частина земель вольностей Війська Запорозького низового. Оце вам і вся Новоросія.

Проте таке утворення існувало недовго і 28 липня 1765 року маніфестом царя була створена Слобідсько-Українська губернія із землями всієї східної України включно і війська Донського, Белгородської, Воронежської, Саратовської, Астраханської губернії, де жителями були українці. Дійсно в 1865 році одеський університет названо Новоросійським, але центром губернії він не був. Одеса як місто було засноване лише 1795 року і дійсно першими жителями міста були українці, запорозькі козаки. Ще в 1764 році в Хаджибеї жило близько чотирьох тисяч колишніх запорожців. Саме завдяки українським козакам під командуванням Петра Калнишевського Україна здобула вихід до моря – і не лише для себе, а для всієї Російської імперії.

Після жовтневого 1917 року перевороту в Петрограді демократичним шляхом була утворена Українська Народна Республіка. З цим не могла миритися радянська Росія і ще в кінці 1917 року розпочинає інтервенцію на наші землі і провокують протистояння між регіонами. В результаті чого були утворені Донецько-Криворізька Республіка, Українська Радянська Республіка, Таврійська Республіка і навіть Одеська Радянська Республіка. Доречі, на сучасному етапі Російська Федерація розігрує сценарій в Україні протистоянь як і приміром в часи українських національно-визвольних змагань 1917-1921років.

Проте весь світ став на захист надбань Революції Гідності в Україні кінця 2013 – початку 2014 років: побачив, що Україна таки дійсно – не Росія. Українці довели, що варті кращої долі. Героїчна Революція Гідності змила геть ганебний корумпований злочинний режим в Україні.

Вирішення кризи в Україні матиме доленосні наслідки не тільки для України, але й для розвитку демократії Росії. У разі ж, коли Україна стане демократичною, це буде добре не тільки для Європи, а й для всього світу, адже перетворить російський неоімперіалізм, який є однією із найнебезпечніших політичних ідеологій сьогодення, на утопію.

Перемогти народ, який навіть у найтрагічнішій ситуації не втрачає почуття гумору, неможливо. Про що й нагадали президентові Володимиру Путіну в Одесі - мамі, де на вулицях з’явилися білборди з карикатурою Юрія Шуро й класичним одеським висловом «Вова! Нє дєлай маме нєрви!»

Ми, українці, - мудрі і виважені люди, ми самі оберемо свою долю і шлях розвитку нашої країни. Це сьогодні з нами говорить поет Василь Симоненко: «Нехай мовчать америки й росії, коли я з Україною говорю!». Його слова проникнуті душею, що будь-яку ситуацію в державі Україна має вирішувати український народ. Ми – мудра і працьова націям і зможемо порозумітися у своєму домі. Треба об’єднуватися завжди, бо в єднанні – сила. Коли ми єдині, тоді і Господь з нами.

Микола Безотосний,

кандидат історичних наук.  

Читайте також
Як українські феодали та московська імперія знайшли один одного
Історія
В цей день народився киримли за походженням та українець за покликом серця, художник РЕМ БАГАУТДІНОВ
Мистецтво
«Гордо крізь смерть до безсмертя іди!»
Історія
13 грудня виповнилося 147 років від народження композитора Миколи Леонтовича
Історія
День пам'яті вбитих комуністами поета Василя Симоненка та автора всесвітньовідомого Щедрика
Історія
У всьому світі дорослі люди тупішають
Книги