Created with Sketch.

Перші українці Японії: наша культура в імперії висхідного сонця

12:35

Далекі острови вулканічного походження, які омиваються холодними водами Тихого океану, радо зустріли перших українців понад 100 років тому.

Із розпалом Першої світової війни (1914-1918) регіон Зелений Клин на Далекому Сході знаходився у дуже глибокому запіллі. Тому наслідки бойовища навіть не відчувалися місцевим населенням.

Натомість у цьому регіоні пропагувалась українська культура серед союзника царської московії на Далекому Сході (та нещодавньому ворогові) Японії. У грудні 1915 року до Владивостоку прибула японська акторка Мацуі Сумако.

Вона виконала в Японії пісню під назвою «Пісня Катюші» з інсценізації роману Льва Толстого «Воскресіння» і стала дуже популярною. Тоді Мацуі Сумако вирішила відвідати Владивосток, де зустрілася з акторами-українцями.

Вони на неї справили дуже велике враження, викликавши захоплення від яскравого національного вбрання, танців і пісень. За сприянням Мацуі Сумако запрошено місцеву трупу українців на чолі із Констянтином Кармелюком-Каменським до Японії.

У травні 1916 року в імперію висхідного сонця з Владивостока прибула театральна трупа у складі 45 осіб, очолювані Кармелюком-Каменським. Упродовж травня-липня по всій Японії вони показували виставу «Запорожець за Дунаєм», танцювали «Гопак» перед японською аудиторію (зокрема, політичною елітою у Токіо) та виконували оперу «Воскресіння».

Українські митці із Зеленого Клину виступали та ходили разом з гостями у вишиваних сорочках, таким чином, демонструючи українську культуру в Японії. Виступи трупи Кармелюка-Каменського були у Токіо, Йокоґамі, Кобе та Камакурі.

Актори у вишитих українських строях вразили японців не лише своєю грою, але й виконанням українських народних пісень і танців. Квитки на всі спектаклі були продані всі, а театральні зали були переповнені.

Фактично, так було проведено першу культурну дипломатію українців в Японії, де було показано українську культуру у всій красі. Українці вразили мешканців імперії висхідного сонця своєю щирістю та відкритістю.

Трохи згодом, під час Перших визвольних змагань (1917-1922), один з учасників театральної трупи Юрій Глушко-Мова очолить боротьбу за незалежний Зелений Клин. Видатний далекосхідний діяч віддано, ціною власної свободи, служив українському народові, мав зв'язки з урядом Японії, але це вже інша історія.

Загальне фото труп Мацуі Сумако та Кармелюка-Каменського у театрі Владивостоку
Читайте також
Сюрґюн: роковини депортації киримли
Політика
Мер Наґасакі запросив лідерів США, Ізраїлю і РФ на роковини ядерного бомбардування
Світ
Куди щез архів Лонгина Цегельського?
Історія
Католицька різанина православних братів і сестер у Царгороді
Історія
Французи про московитів: ординське байстрюччя, що вдає із себе слов'ян
Історія
Всі нації народжуються у муках, і тільки українська у Голодоморі
Історія