Created with Sketch.

Україна-Польща. Початок і причини ворожнечі

30.11.2021, 17:37
Фото: google

Кожен новообраний король в першу чергу потребував грошей, які міг отримати лише від іудеїв.

Багатовікова ворожнеча між поляками та українцями, народами у яких схожа мова, генотип та героїчна історія (Походи проти Москви, боротьба проти турецької експансії) на мою думку є протиприродна й інспірована тими, хто був і є зацікавлений в занепаді цих народів.

Звернемося до історії, з кінця 16-го століття в часи коли українсько-польські взаємини почали набирати свій трагічний оберт. Зазвичай, внутрішні конфлікти в будь-якій державі розпочинала та чи інша соціальна група з певних своїх причин. Тепер розглянемо, хто ж спровокував польську та полонізовану руську (українську) шляхту на різного роду утиски, а то й відвертий геноцид проти широких верств українського населення Речі Посполитої.

Про це гарно написав іудейський історик Гайнріх Грец у своїй п’ятитомній «Історії євреїв». «Великі аристократичні роди весь час покладалися на євреїв, які компенсували їхні національні хиби. Польська мінливість, легковажність,марнотратство і нерозсудливість урівноважувалася єврейською розсудливістю, проникливістю,ощадністю й обережністю. Єврей був чимось більше ніж фінансистом для шляхтича, він був його помічником у клопотах, його розважливим порадником».

Три аристократичні роди Конєцпольський, Вишневецьких і Потоцьких – мали тоді контроль над колонізацією України. Вони ж і передавали в руки своїх єврейських господарських агентів стягнення податків та різних зборів з українських селян і козаків. Таким чином іудейські громади поширилися по всій Україні. Наприклад: мусили сплачувати податок з нагоди народження дитини чи вінчання. Й щоб унеможливити його не сплату – тримали в себе ключі від православних церков.

Вони повчали магнатів Речі Посполитої як упокорювати, утискати та більше визискувати українців. То ж не дивно що останні не навиділи євреїв, з якими вони мали майже щоденні стосунки ніж зі шляхтою та урядовцями.

На кінець 16-го століття населення Речі Посполитої складало близько 6 000 000 мешканців. З них юдеїв – близько 100 000, з них 45 000 жило в Україні. За пів століття відсоток єврейського населення до інших мешканців зросла від 1,7 до 4%. Все населення досягло цифри близько 9 380 000, з них населення України – 3 750 000. Отже, завдяки своєму панівному становищу, на 1648 рік юдейське населення збільшилося до 375 000, з них жили в Україні близько 150 000. За часи «Хмельниччини» за даними різних джерел загинуло десь 75 000.

По смерті останнього короля з Ягайлів Жигимонта Августа (1572 рік) євреї в Речі Посполитій у своїх цілях почали використовувати виборність королів. Кожен новообраний король в першу чергу потребував грошей, які міг отримати лише від іудеїв. Цим останні гарно користалися, вимагаючи від українських селян, міщан і козаків різного роду побори, окупаючи за їх рахунок свої позики з великими відсотками.

Князь Трансільванії Стефан Баторій зійшов на трон не без допомоги Соломона Ашкеназі, турецького єврея. Новий король зберіг раніше дані юдеям привілеї в державі. Окрім цього передав (1576 рік) їм всю королівську торгівлю без обмежень, навіть дозволив купувати та продавати в християнські свята і вимагав однакового покарання за вбивство як юдея, так і християнина.

Потім Жигимонт 3-й (Ваза) підтвердив на сеймі у Варшаві в 1592 році старі привілеї дані євреям Казимиром 3-м. За його правління іудеї Речі Посполитої започаткували інституцію – синод рабинів. На тих синодах затверджувалися обов’язкові норми внутрішнього спілкування між окремими кагалами, розглядалися важливі питання закону та віри.

В міру колонізаторської експансії поляків українських степів, українці віддавалися на поталу євреям-орендарям зловживання яких ніхто не контролював. Православне населення позбавили своєї церковної ієрархії. Такі нелюдські принизливі дії магнатів та їх єврейських порадників спровокували криваву війну українців проти своїх національних, соціальних й релігійних поневолювачів. Її очолив український шляхтич Богдан Хмельницький. Його заклик до козаків: «поляки продали нас у неволю проклятому роду жидівському!» відразу знайшов підтримку серед повсталих мас народу. Пізніше, це вилилося в гайдамацькі повстання, апогеєм яких стала Коліївщина.

Як бачимо, головними причинами українсько-польських кривавих відносин того часу були прагнення більшості іудеїв до швидкого збагачення будь-яким чином коштом українців та недалекоглядність й жадоба польської та споляченої української шляхти. Ця недалекоглядність закінчилася знищенням Речі Посполитої в кінці 18-го століття Московщиною, Австрією і Прусією.

Протилежним прикладом співіснування різних народів до цього, було Велике Князівство Литовське, де юдеї не допускалися до важелів господарства і влади.
Історія корисна наука для тих хто може робити з неї відповідні висновки. Між сучасними Україною та Польщею та її народами цілком можливе й потрібне обом державам мирне співіснування. Приклад цьому хоча б ті ж самі Англія-Франція, США-Англія які у свій час досить довго воювали між собою.

Тим паче найбільша на даний час небезпека для їх обох – агресивна політика Росії яка не полишила своїх мрій домінування у Європі та й цілому Світі взагалі. Й на даний час роздмухування ворожнечі між нашими народами є лише на руку Москві також різним транснаціональним структурам котрі теж не зацікавлені в повноцінному суверенітеті України та Польщі.

Читайте також
Навіщо Україні міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій?
Опінії
Про ціни, інфляційну динаміку та монетарну політику
Економіка
Безугла назвала зрадниками ВПО, які повертаються на окуповані території
Війна
Конкуренцію працедавців за робітників зафіксовано на Харківщині
Економіка
Дрова як квінтесенція української політики
Опінії
Зеленський хоче штафувати українців за зберігання дров без документів: адвокат пояснив деталі
Політика