Created with Sketch.

В День Хрещення Київської Русі діаспоряни розповіли як постать князя Володимира стала символом

28.07.2021, 20:00
Фото: Фейсбук

В українській діаспорі дбали про першість України в боротьбі за давньоруську спадщину.

Великий київський князь Св.Володимир як хреститель Русі, шанований серед християн східного та західного обряду, в роки підрадянського бездержавного існування України став для української діаспори важливим символом давньої і славної історії українського народу. Так само і відзначення в 1988 році Тисячоліття Хрещення Русі, ініційоване саме діаспорою (це вже згодом СРСР підхопив і намагався перекрити це своєю бурхливою діяльністю), було ще одним засобом нагадати про багатовікову історію українських міст, славну добу могутньої Київської Русі та Київ — справжню матір городів руських.

Про це повідомляється на сторінці Diaspora.ua у ФБ.

Так серед низки заходів української діаспори в рамках спеціальної інформаційно-політичної кампанії 1980-х роках до Тисячоліття Хрещення Русі було встановлені перші пам'ятники Св.Володимиру за кордоном.

Всі вони мають чіткий політичний сигнал щодо державності України, що знайшло вияв у символіці та написах на пам'ятниках. Зокрема, найвідоміший  серед закордонних пам'ятників Св.Володимира Лондоні, встановлений у травні 1988 р., має промовистий напис "правитель України" ("St. Volodymyr. Ruler of Ukraine 980– 1015") та тризуб на щиті.

Такий же напис має і меморіальна дошка, встановлена українцями Шотландії при вході на національний меморіальний пагорб Шотландії до 1000-ліття хрещення Русі.

Подібний за змістом напис на пам’ятнику Св.Володимиру в Торонто: «Володимир Великий, хреститель України».

Другим в Європі після пам'ятника у Лондоні постав пам'ятник у Гданську, Польща, а згодом і в Римі, Італія,  — теж з тризубом на щиті.

Причому важливо, що останній був встановлений в умовах сучасної рос. агресії проти України у 2015 році з тим же меседжем, що і його попередники  підкреслити першість України в боротьбі за давньоруську спадщину, тяглість історії українського народу та його право на самостійність на противагу імперським концептам про братні народи і Москву — другий Рим.

І так, всі ці зображення св.Володимира без бороди. 

Крім згаданих і показаних в цьому дописі, закордонні пам'ятники св.Володимиру розташовані також в інших країнах, зокрема Аргентині (Буенос-Айрес) чи Австралії (Брісбен).

Нагадаємо, що День Хре́щення Ки́ївської Русі́ — Украї́ни — державна пам'ятна дата в Україні на честь Хрещення Русі, що відзначається щорічно 28 липня — у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира.

Державне свято встановлене в Україні в рамках святкування 1020-річчя Хрещення Київської Русі згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка від 25 липня 2008 року № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі-України». 

Читайте також
21 грудня — день зимового сонцестояння (Корочун)
Життя
У світі та Україні 13 жовтня відзначають День пастора
Позиція
В Україні відзначають День Державного Прапора
Історія
В Україні відзначають день Повітряних Сил Збройних Сил України.
Війна
Сьогодні в Україні День медичного працівника
Виміри
Разом, у єдності, ми подолаємо ворога
Війна