Ексрадника Януковича Андрія Портнова застрелили під Мадридом.
Про це пишуть медіа Cadena SER та Reuters.
Протягом останніх років Портнов перебував під санкціями США, запровадженими в грудні 2021 року в рамках «акту Магнітського». Міністерство фінансів США звинувачувало його в корупції та спробах впливу на українську судову систему.
Іспанська поліція підтвердила російським ЗМІ вбивство Портнова біля Мадрида.
Портнова поранили в спину — одна з куль влучила в шию, після чого він упав обличчям вниз, а нападник добив його пострілом у голову, — повідомляє іспанська газета El Mundo, посилаючись на попередні дані слідства.
Інцидент стався близько 9:15 ранку за місцевим часом на вулиці Америка, 3, біля школи, куди Портнов відвозив дітей.
Медики з Summa 112 по прибутті лише констатували смерть - його травми виявилися несумісними з життям після кількох пострілів з вогнепальної зброї.
Наразі триває розшук нападника - високого худорлявого чоловіка, який після вбивства втік у напрямку лісопаркової зони Каса-де-Кампо.
Як передає Reuters, убивство сталося біля Американської школи в районі Посуело, Мадрид. У нього випустили чотири кулі у груди та одну в голову. Стрілець був на мотоциклі і зник після нападу. За іншими джерелами, напад здійснила група чоловіків.
Як пише El Mundo, колишній посадовець був за кермом Mercedes, коли його зловили двоє чи троє нападників, які п'ять разів вистрілили спочатку йому в спину, потім один з пострілів влучив у шию, а після того, як він впав обличчям донизу, його добили у голову.
Портнов був у санкційному списку ЄС за махінації з держбюджетом та порушення прав людини. В Україні його звинувачували у державній зраді через роль в анексії Криму та участь у розгоні Євромайдану.
Він обіймав посаду радника першого заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича у 2011–2014 роках. У 2014-му Портнов виїхав з України, певний час жив у росії, а потім переїхав до Відня. Він закликав амністувати «беркутівців» та розпочати слідство проти учасників Євромайдану.
У березні 2014 року Європейський Союз запровадив санкції проти 18 громадян України, підозрюваних у незаконному привласненні державних коштів та причетності до порушень прав людини. Серед них був і Портнов. А в березні 2015 року ЄС продовжив санкції, але виключив зі списку Портнова.
У березні 2018-го Служба безпеки України порушила справу про держзраду щодо Портнова. Через це той подав позов до суду на СБУ. Згодом справу закрили.
У травні 2019 року Портнов повернувся в Україну після п’ятирічної відсутності. А в грудні 2021-го на нього наклали санкції США.
Андрій Портнов за часів Віктора Януковича лобіював та підтримував чинний закон «Про адвокатуру». Адвокатура є частиною системи правосуддя і від цієї спільноти залежить якість роботи трьох гілок влади – судової, виконавчої та законодавчої.
Саме цей закон запровадив монополію Національної асоціації адвокатів України: всі адвокати мають бути членами цієї Асоціації. Організацію з того часу незмінно очолює соратниця Віктора Медведчука – Лідія Ізовітова. Проте, попри вимогу у звіті Єврокомісії профільний комітет Верховної Ради, який очолює Денис Маслов («Слуга народу») за всі шість років роботи парламенту так і не демонополізував адвокатуру.
Рівно рік тому Конституційний Суд розпочав розгляд скарги адвоката В’ячеслава Плескача, який доводить неконституційність вимоги для адвокатів бути безальтернативно членом однієї асоціації. Керівництво Асоціації неодноразово тисло на тих адвокатів, які пішли служити в ЗСУ, вибачалося перед суддями за дії адвокатів майданівців, не реагувало належним чином на дії частини адвокатів, які залишилися на тимчасово окупованих територіях і брали участь у тортурах.