Created with Sketch.

В Україні настав військовий більшовизм

02.04.2023, 10:06

Зі слів пана Гетманцева, в нас і "скрутки" подолано, і з митницею майже гаразд, і гральний бізнес вивели з "тіні"

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Невелика рефлексія щодо останнього інтерв'ю Данила Гетьманцева.

Дякую Юрію Дощатову, як завжди гарна робота. Інтерв'ю демонструє обличчя людей, які керують податковою системою.

Зі слів пана Гетманцева, в нас і "скрутки" подолано, і з митницею майже гаразд, і гральний бізнес вивели з "тіні". Складається враження, що взагалі усе гаразд, маємо дрібні посилки на кшталт невірного скасування податків на пальне.

Але…

Про голову податково-фінансового комітету Ради відомо, що саме він керує податковою системою. Не лише на рівні написання законів, а і на рівні контролю цілком конкретних рішень та потоків.

Вперше маємо такий ефект, що законами та виконанням керує одна і та сама особа.

Подейкують, що на цій галявині він відтіснив колишнього "рішалу" Віталія Хомутинника. Тепер довірена особа Гетьманцева Тетяна Кірієнко керує ДПС, а його колишній помічник Євген Сокур є куратором питань з ПДВ.

Тож дивіться філософськи на розповіді Гетманцева про те, що "скрутки" зникли, а Податкова працює гарно. Перегортайте без жалю різне бла-бла про бюджетне планування, зони вільної торгівлі, електронний документообіг, диджиталізація, податкова у смартфоні...

Просто це його територія, і він не зацікавлений віддавати будь-які важелі впливу.

Єдине, що власне мене дивує у цій ситуації - Володимир Зеленський вважає Данила Гетманцева порядною людиною та принциповим державником. Well, такі прикрі спавпадіння. Людина він дійсно непогана.

Але щодо справ - маємо іншу інформацію.

Це важливо. Звернув увагу на тему грального ринку. Цікаву річ сказав пан Данило. Цитата: "Ми вважаємо, що від "ігорки" ми можемо мати плюс 25-30 млрд гривень. І це ми рахуємо за обсягом ринку 2022 року. А маємо лише 1,9 млрд. "Ігорка" працювала вся в "чорну".

Так, ви все зрозуміли вірно. Річний оберт ринку - 180 млрд грн. Але податків у 2022 сплачено 720 млн грн (за словами Гетьманцева, 1.9 млрд грн). Хоча мало бути 25-30 млрд грн.

Як же воно так сталося? Куди ж поділася різниця між 30 млрд та 720 млн?? Чи може бути, що архітектори створили таку систему, з якої будуть харчуватися?

Саме тому немає ані зрозумілих норм оподаткування, саме тому немає контролю.

Гадаю, на цьому полі відбувається рівно те саме, що і у податковій сфері. Бо реформатор та контролер один і той самий - власне Гетманцев та його депутати.

Реформу грального ринку прописував особисто найкращий фіскал у світі Данило Гетманцев.

Він обіцяв Україні шалене цунамі з мільярдів. Але на практиці маємо чудову ілюстрацію того, як ціла галузь працює у "тіні". Власне я впевнений, що так і було закладено від самого початку. Маєте іншу думку? (пороблено? рука хйла? світова криза? погані банки? ваш варіант?)

Більш того, дуже схоже, що на цьому ринку щойно відбувся переділ.

У своєму інтерв'ю Гетманцев згадав оператора "Паріматч", якого внесено у санкційні списки РНБО. Так ось, пан Данило фактично визнав, що компанію включено туди саме через податки, а зовсім не через причетність до фінансування росіян. Хоча створено саме такий імідж (це на тлі "Райффайзен Банку", "ОТП Банку" та "Сітібанку", який досі працюють у росії, але геть не санкціоновані в Україні).

Цитата: Гетманцева: "Ігорка" працювала вся в "чорну". Ви ж знаєте ці скандали – з "ПаріМатч", і це не останнє рішення. Я думаю, що в березні ми побачимо реальний обсяг ринку та реальні відрахування до бюджету".

Це цікава деталь, тому що "Паріматч" був платником податків №1 у гральному бізнесі. Мало того, що це нечуване для нормальної (не кажу вже правової) держави явище, коли санкції накладають за податки. Тоді якщо кого і треба було забороняти, то операторів, які платили набагато менше. Проте, санкціонували саме цього.

Тож виникає підозра у переділі ринку, що саме по собі дуже цікавий прецедент часів Зеленського.

Ситуація цілком схожа на замовні включення до санкційного переліку РНБО - такі були звичайною практикою, коли РНБО керував Олександр Турчинов. So why not this time? Це ж дуже легко. До порушників з України можна застосовувати звичайний закон, можна відкрити слідство та навіть завітати з обшуками.

Натомість "Паріматч" просто включили до санкційного списку та заборонили. Як влучно зауважив інвестбанкір Ігор Мазепа, в Україні наступив військовий більшовизм.

Ще коли Зеленський вперше застосував механізм санкцій, багато хто казав, які ризики несуть санкції щодо осіб України.

Але будь-які застереження провладні боти відбивали звинуваченнями "ти шо, за путіна?" Так і їдемо далі, маємо дуже схоже на переділ явище під знаменами боротьби з російським впливом.

Більш того, Гетманцев анонсував, що санкції можуть вжити і до інших учасників грального ринку.

Впевнений, треба брати ще ширше. Будь-який український бізнес, помічений у оптимізації, треба піддавати санкціям. Ну, наприклад, "Розетку" чи "Епіцентр". Чи вони не оптимізують?

Можна ще ширше.

Нащо нам Конституція та закони, нащо Верховна Рада, нащо інститути слідства та суди? Давайте залишимо РНБО та Офіс президента. Лише вони є уособленням чеснот та прозорості. Ну і "телемарафон".

Вранці в "марафоні" - ввечері у санкціях РНБО. Заживемо. Пан Данило миттєво переможе "тінь" у гральному бізнесі, у Податковій та на митниці. Просто зараз йому дуже заважають.

Але все одно... пояснить, куди ж поділася різниця між 30 млрд та 720 млн податків від грального бізнесу?

Читайте також
Угода століття
Опінії
Подруга Зеленськиих Ольга Піщанська полетіла за бюджетний кошт на відпочинок до Лондона
Політика
Як Олена Зеленська в Санкт-Моріц відпочивати прилітала
Політика
Поліцейський хайп: 600 обшуків і 60 підозр — до чого призведе масштабна операція?
Політика
Навіщо Зеленський так завзято бреше. На яких лохів це розраховано?
Війна
Навіщо вчити рабів наукам?
Позиція