Віднині цінники для споживачів будуть такими: бензин, дизель, біопаливо – 3,65 гривні за 1 літр, натомість автогаз – 1,89 гривні за 1 літр.
Однак, подивімося на ситуацію тверезо, проголосована народними обранцями ставка акцизу завищена щонайменше у два рази.
Якщо коротко, то акциз можна було зменшити до 1,5 грн, а то й 1 грн за 1 літр; і справа не в тому, що є якісь директиви Європейського союзу, ні.
Фермери, в яких пальне – одна з основних статей витрат, теж не оговталися від місяців простою наших портів.
Ціни на агропродукцію у трейдерів лише почали зростати, вони все одно менші за торішні, а це без врахування інфляції, оскільки ніхто не закладав пальне більше, ніж за 50 гривень.
Також збережено пільгу для Міністерства оборони, а відтак для потреб армії пальне буде обкладатися нульовим акцизом.
Запропоновані опозиційними депутатами правки щодо зменшення ставки акцизу на біодизель, чи поступове повернення акцизів були відхилені.
Чекаємо на зростання цін, поки що для імпортерів, але воно може з часом цілком спокійно прийти й до кінцевих споживачів.
Так, Україні потрібні кошти на обслуговування доріг, попереду зима, потрібно за якісь кошти їх прибирати й так, має бути якийсь мінімум у Дорожньому фонді.
Проте ключове слово – "мінімум", а не у два рази більше за необхідне, бо таке рішення призведе до сповільнення темпів відновлення економічної активності.
Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"