Created with Sketch.

Вітренко може тішити себе, називати переможцем, творцем, як завгодно

18.04.2023, 10:33

Вітренка в першій частині процесу, який був розпочатий на підставі позову, крім, як на фейсбуці, ніде не було видно

Вітренко. Це колишній працівник Нафтогазу, з яким ми разом працювали під керівництвом Коболєва.

Син Наталії Вітренко. Був звільнений з Нафтогазу влітку 2020. Колишній в.о. міністра енергетики, якого двічі Рада не обрала віцепрем’єром.

Після цих невдач, шляхом безпідставного (в іншому місці сказав би - незаконного) розпуску попереднього складу Наглядової Ради Нафтогазу, Кабмін, без достатніх повноважень згідно з діючим на той час законом Про Акціонерні Товариства, та після виплати Вітренку другої частини премії за Стокгольмський арбітраж у формі облігацій, назначив його новим керівником Нафтогазу навесні 2021. У вересні 2022 року був звільнений через катастрофічні збитки компанії.

До чого цей текст.

Вітренко написав велику розповідь про вчорашнє арбітражне рішення в Гаазі стосовно незаконної експропріації активів групи Нафтогаз в Криму. Зокрема, Вітренко присвятив мені цілий розділ (чим дуже потішив) та зазначив приблизно наступне. Що я у певний проміжок часу працював у Нафтогазі та був відносно молодшим юристом. У мене була допоміжна роль, далеко не визначальна. Що я міг брати участь у деяких слуханнях на попередніх стадіях, але "ця роль не передбачала не те, що виступів, але і навіть суттєвого впливу на внтурішні рішення команди". Що я не брав участь у Стокгольмському арбітражі. І що коли читає блогерів про те, що я мав одну з основних ролей к Стокгольмі чи Гаазі, то йому і смішно і сумно одночасно.

Дуже вдячний Вітренку за такий необдуманий та неґрунтовний випад. Це дає мені достатньо підстав  розповісти тепер про нього, як колишнього колегу, трохи більше.

Стосовно його участі в Кримському арбітражі, по якому вчора трибунал присудив близько $5 млрд збитків на користь Нафтогазу.

В цьому арбітражі було два рішення. Проміжне - по суті, яке визначало відповідальність, і заключне, яке визначало суму цієї самої відповідальності. Щоб вас не вводили в оману слово "проміжне", то юридично в нього такий самий статус, як і у "остаточного". Його можна починати виконувати і ухвалене воно на підставі основного позову (statement of claim), та є базою для подальшого процесу.

Вітренко зазначив, що я міг брати участь у деяких слуханнях на попередніх стадіях.

Як він сам неодноразово говорив, що сам не є юристом, тому, певно, трохи заплутався. Слухань було всього два. В травні 2018, по якому отримали рішення в лютому 2019 року (звідки і є мої фото), про те, що Нафтогаз переміг по суті, і слухання по сумі збитків в жахливому лютому 2022, по якому рішення отримали вчора у квітні 2023.

Перші слухання у 2018 насправді мали бути єдиними. І збитки рахували готуючись саме до них. Але потім вирішили йти шляхом розділення цих процесів (біфуркація) на розгляд питань про те, чи має право Нафтогаз на відшкодування (перші слухання) і якщо так, то про яку суму мова (другі слухання).

Вітренко навіть писав, що був проти біфуркації, і слухання мали бути одні.

Так от, Вітренка в першій частині процесу, який був розпочатий на підставі позову, крім, як на фейсбуці, ніде не було видно.

Більше того, зовнішні радники мали прохання переконати Вітренка не писати на ФБ, бо його висновки й цифри не "б’ються" з реальними вимогами в позові й це може нашкодити. Він не приймав участі ні в організації підготовки свідків, ні в зборі доказів по всій групі Нафтогаз та у третіх осіб. Не вичитував книжки фінансової звітності Чорноморнафтогазу та інших компаній за 2013 рік (а я пам’ятаю навіть на якій полиці вони стояли, бо брав їх разів тридцять). Не відновлював документи на право власності на майно, що лишилось в Криму (це не моя заслуга, а людини, яка заслуговує на шану та повагу, тому не буду користуватись її ім’ям без дозволу). Не працював з експертами, які виступали на слуханнях у вирішенні питання юрисдикції та права, яке де і як застосовується стосовно майна на анексованій території.

Головне, він не приймав участі в підготовці основного позову, який ви бачите на фото (це реально фото позову по Кримському арбітражу).

Він не був присутній на слуханнях, де розглядався основний позов.
У людини мають бути екстраординарні здібності, щоб дати оцінку моєму вкладу в той період, при цьому фізично будучи відсутнім у процесі. Але відповім. Мій особистий вклад має розмір 4.2 гігабайти зібраних та оброблених документів на жорсткому диску. Включно з усіма до єдиного процедурними документами за той період. Ну і купа годин праці.

До того, як Вітренка звільнили у 2020 році він також не особливо цікавився тим, що відбувається в другій частині процесу.

В нього були інші клопоти, пов’язані із публічними звинуваченнями ним його колег щодо об’ємів видобутку газу. Повернувся до процесу Вітренко (публічно) тільки навесні 2021 році, і менше ніж всього через рік після його повернення вже були ці другі слухання. Ви не бачите на його фото ні Коболєва, ні Теклюка Ярослава, бо вони були звільненні в тому ж 2021 році (здогадайтесь чому). Ви не бачите на фото мене, бо я пішов з компанії за власним бажанням одразу після звільнення Ярослава Теклюка в кінці 2021 року.

Цікаво, що рішення арбітражу по оцінці вартості збитків у Вітренка також не має бути (може бути тільки незаконно), бо він, як і я, вже не працює в Нафтогазі, а тому не має доступу до конфіденційності процесу.

За його зворотньою логікою "хто останній - того і стілець" він мав би промовчати та не згадувати ні про себе, ні про когось іншого, хто вже не є співробітником.

Тому, що єдиним легальним бенефіціаром можливості згадувати про себе в контексті цього рішення тепер є тільки поточний склад Нафтогазу. За його ж логікою.

Стосовно моєї участі в Стокгольмському арбітражі. Звісно, я не писав в жодному місці, і ніде не міг сказати, що приймав участь в самому арбітражі. Так як приймав я участь, точніше очолював, саме виконання Стокгольмського рішення, і разом з Вітренком ми навіть раз були на слуханнях в Нідерландах про арешт активів Газпрому на підставі Стокгольмського рішення.

Але крім тих слухань, та його традиційного післясудового інтерв’ю каналу "Україна 24" (як зараз пам’ятаю), далі в роботі над процесами я його не бачив.

Їздити за кордон на суди йому, як я можу гадати, подобалось більше, ніж готувати ґрунт для цих самих судів.

В цьому процесі він, до речі, також, не виступав і ніякої визначної ролі не мав. Процесом виконання Стокгольмського рішення займався в Нафтогазі лише я, та наші зовнішні юридичні радники. Вітренко був центральною публічною фігурою, оф корс. Але коли треба було зробити пресреліз від Компанії, то питали тільки в мене, що, і як правильно, треба написати. Вітренко робив свої заяви сам, не радячись з пресцентр. Коли Газпром, в решті, сплатив $2.98 ярдів, Вітренко, в його стилі клепання по плечу, навіть подякував мені у своєму пості на ФБ. Враховуючи, що відносини були трохи інші, то тоді він краще пам’ятав мою посаду.

Користуючись нагодою, хотів би висловити свою цікавість та дізнатись більше подробиць про вклад в Кримський арбітраж особистого юриста Вітренка - Воловика, якого згадав перший у своєму великому тексті про цю перемогу, та який прийшов до компанії в 2021 році після безпідставного звільнення Коболєва разом з Вітренко.

Завершуючи. Моя мама у свій час запозичила, як для нашої сім’ї на той час, фантастично велику суму грошей, щоб я міг поїхати в Харків на навчання в Ярослава Мудрого. Заплатити за перший рік, знайти житло, та купити костюм і черевики. Цей пост був і є для неї, а не для цинічних покидьків. Хотів, щоб люди на прикладі бачили, що є ось така мама з міста Світловодськ, і вона не дарма прийняла на себе той ризик, запозичуючи гроші та повіривши в дитину. Чудовий приклад.

Вітренко може тішити себе, називати переможцем, творцем, як завгодно, мені далі немає діла. На відміну, я вмію просто радіти переможним моментам, які нам усім зараз так потрібні. Вмію радіти своїй звичайній участі в цьому процесі та без ревнощів сприймати історії інших.

Читайте також
Демократія — це влада народу, а не «аристократії» чи «иліти»
Опінії
«Смарагдові» мільярди на вітер, але за жодних обставин не на ЗСУ
Опінії
Замість крові, поту і сліз Зе-банда проштовхує вигадане перемир'я
Опінії
Через дії Зе-банди дуже скоро повертатися українцям буде нікуди
Війна
Нáщо трампістам Ґренландія?
Політика
Чому українські дрони мають бомбити Москву
Опінії