Положення Закону "Про медіа" є "гідними найгірших авторитарних режимів"
Журналісти The New York Times зазначають, що Зеленський, чий офіс критикується за «підрив свободи преси», розпорядився розробити цей закон, який посилює регулювання ЗМІ, у 2019 році.
Парламент ухвалив закон на початку грудня разом із низкою інших законів, які, за словами депутатів, покликані допомогти країні виконати умови для вступу до Європейського Союзу.
Новий закон розширює повноваження Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, зокрема на онлайн-ЗМІ.
Він дає регулятору право штрафувати ЗМІ, відкликати їхні ліцензії, тимчасово блокувати деякі видання без рішення суду та вимагати від платформ соціальних мереж та пошукових гігантів, таких як Google, видаляти контент, що порушує закон.
Однак, на думку більшості українських журналістів, новий закон виходить далеко за межі вимог Європейського Союзу.
Законопроєкт про ЗМІ викликав і міжнародну критику.
У липні генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес назвав положення законопроєкту "примусовими" та "гідними найгірших авторитарних режимів".
Комітет із захисту журналістів, некомерційна група, яка виступає за свободу преси в усьому світі, у вересні закликав українських депутатів відмовитися від законопроєкту, заявивши, що він посилює "урядовий контроль над інформацією в той час, коли громадяни її потребують найбільше".
Національна спілка журналістів України перед голосуванням у парламенті попередила, що законопроєкт сприятиме ерозії свобод, які відрізняють Україну від диктаторського режиму росії.
Проте заступниця голови парламентського комітету з інформаційної політики Євгенія Кравчук спробувала спростувати звинувачення у тому, що прихильники законопроєкту використали вимоги ЄС як прикриття для спроби обмежити свободу преси, заявивши, що радикальні зміни в українському законодавстві про ЗМІ назріли давно.
"Цей законопроєкт ширший, ніж директива ЄС, тому що нам необхідно змінити та модернізувати наше законодавство про ЗМІ, яке не змінювалося 16 років. Воно було ухвалено ще тоді, коли інтернету взагалі не було", - сказала вона після ухвалення закону.