Чому окуповані сонячні станції брата заступника голови ОП Шурми отримали 320 млн грн
Вплив заступника голови ОП Ростислава Шурми на уряд України дозволив окупованим сонячним станціям його брата та бізнес партнерів отримати 324 млн грн за електроенергію, яку вони не постачали.
На початку серпня БізнесЦензор, посилаючись на дані народного депутата Андрія Жупаніна, повідомив про виплату 367 млн грн за електроенергію, яку виробили сонячні електростанції на тимчасово окупованих територіях України.
Ці СЕС з липня 2022 року не синхронізовані з енергомережею неокупованої частини України, а відповідно електроенергія не була поставлена.
Від'єднання електромереж між окупованою і неокупованою територіями України відбулося рік тому. Тобто СЕС на окупованій частині вже рік не видають електроенергію в Об'єднану енергосистему України (ОЕС).
При цьому деякі СЕС продовжували отримувати гроші аж до липня 2023 року.
Тобто СЕС на окупованих територіях могли виробляти і постачати електроенергію для потреб окупантів, або не виробляти взагалі, але отримували кошти за неї гроші.
Сплачує за вироблену електроенергію за "зеленим тарифом" ДП "Гарантований покупець" (ГарПок).
В ДП "Гарантований покупець" пояснили виплату СЕС на окупованій території так:
Дані про обсяги електроенергії, вироблену з відновлювальних джерел енергії, ГарПок отримує від системного оператора НЕК "Укренерго". Водночас "Укренерго" отримує ці дані від операторів систем розподілу (обленерго), яку їм передають самі СЕС та ВЕС.
Таким чином, з пояснень "Гарантованого покупця" випливає, що СЕС, які знаходяться на окупованих територіях, передали "Запоріжжяобленерго" та "Херсонобленерго" інформацію про обсяги виробітку електроенергії.
Попри те що обленерго не мало можливості верифікувати отриману від СЕС інформацію про обсяги виробництва електроенергії і поставку в її енергосистему України, воно передало її "Укренерго".
Системий оператор своєю чергою надіслав ці дані ДП "Гарантований покупець" і він здійснив платежі за електроенергію окупованих СЕС.
Проплату було здійснено на основі роз'яснення Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яке ГарПок отримав на початку 2023 року.
В ньому йшлося про те, що немає жодних обмежень на оплату за електроенергію СЕС та ВЕС на окупованих територіях.
Таким обмеженням мало б бути рішення Кабінету міністрів, але прем'єр Денис Шмигаль не ініціював заборону на виплати.
Виходить, що всі учасники процесу розуміли, що здійснюються платежі за електроенергію, яка була вироблена окупованими СЕС і не поставлена в енергомережу України, але не зупинили транзакції.
Тільки в липні Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла рішення, що кошти за електроенергію за зеленим тарифом будуть виплачуватись на основі верифікованої "Укренерго" інформації, яка підтверджує роботу відповідних електроустановок у ОЕС України.
Хто отримав гроші
За даними ДП "Гарантований покупець", на окупованій частині Запорізької та Херснської областей розташовано 66 виробників електроенергії з відновлювальних джерел. З них 44 електростанції отримали зелений тариф. Всі інші або зупинили генерацію, або були зруйновані під час бойових дій.
Із розслідування Bihus.Info стало відомо, що майже всю суму, а саме 324 млн грн, з липня 2022 року по липень 2023 року отримали від ДП "Гарантований покупець" сонячні електростанції, які пов'язані з заступником голови Офісу президента Ростислам Шурмою.
При цьому станції припинили постачати електроенергію в ОЕС України влітку 2022 року.
Це розташовані у Запорізькій області СЕС: ТОВ "КД Енерджі 2", ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя", ПП "Нацпрод", ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС".
У відповідь на запит журналістів "Запоріжжяобленерго" повідомило, що воно не має можливості перевірити достовірність даних про обсяги виробництва електроенергії сонячними станціями, які знаходяться на окупованих територіях.
Співвласником ТОВ "КД Енерджі 2" і ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя" є брат Ростислава Шурми Олег Шурма. Станція ПП "Нацпрод" також згадується серед реалізованих проєктів на корпоративному сайті, де зібрані "зелені" проєкти Олега Шурми і партнерів.
Партнером брата Шурми по цих станціях є Сергій Дядечко - банків та екс-віце-президент збанкрутілого "Родовід-Банку".
Співвласником ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС" є Руслан Божко – близька людина до Ростислава Шурми.
Шурма працював із Божком на "Запоріжсталі" (Метінвест Ріната Ахметова). Перший був гендиректором, другий - фінансовим директором.
Після того як Божка було звільнено із "Запоріжсталі", він зайнявся бізнесом, зокрема побудовою сонячних станцій у Запорізькій області. Водночас брат Шурми став його партнером у цих проектах.
Оплату за "зеленим тарифом" в окупації також отримувала низка інших виробників. Наприклад СЕС компаній "Скіфія-Солар-1" і "Скіфія-Солар-2" бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.
Як Шурма замінив собою Уряд
Міністерству енергетики України належить контрольний пакет "Запоріжжяобленерго". Саме воно передавало "Укренерго" неперевірену інформацію про обсяги виробленої електроенергії і поставленої в ОЕС України сонячними станціями на окупованих територіях.
Міністерство очолює Герман Галущенко, який свої дії координує не з премєр-міністром Денисом Шмигалем, а із заступником голови ОП Ростиславом Шурмою.
Фактично Шурмає є неофіційним, але важливішим за Шмигаля, керівником Галущенка.
Син "регіонала" та депутата від "Опозиційного блоку" Ігоря Шурми - Ростислав Шурма здобув економічну освіту в "Києво-Могилянській академії" (бакалавр) та у Київському економічному університеті ім.Гетьмана (магістр). У 2011-2012 рр. навчався у Московській школі управління "Сколково".
З 2006 по 2019 роках працював у структурах групи "Метінвест" на різних керівних позиціях, у томі числі з 2012 очолював "Запоріжсталь".
Паралельно з роботою на структури Ахметова, Шурма брав участь у регіональній політиці від "Партії регіонів" та "Опозиційного блоку": У 2010 році обрався депутатом Донецької обласної ради від "Партії регіонів"; У 2015 році був призначений керівником Запорізької регіональної парторганізації "Опозиційного Блоку"; У 2019 році балотувався до Верховної Ради від партії "Опозиційного блоку".
Після поразки Опоблоку на виборах Шурма був звільнений керівництвом "Метінвесту" Ахметова із "Запоріжсталі".
Після цього він знайшов вихід на нову владу і став позаштатним радником голови ОП Андрія Єрмака.
У 2021 році його призначають членом наглядової ради "Укроборонпрому", а згодом заступником керівника Офісу Єрмака.
В ОП Шурма відповідає за економічну політику.
Офіс президента зробив Шурму керівником не лише міністра енергетики Галущенка.
Сьогодні він фактично перебрав на себе функції прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Чиновники неофіційно розповідають, що без погодження Шурми в уряді не приймаються важливі рішення.
Проте він має значно більший вплив, ніж керівник Кабінету міністрів, адже має безпосередній контроль над керівниками низки важливих регуляторів та стратегічних державних підприємств.
У травні 2023 року БізнесЦензор опублікував текст про те як Шурма замінив собою економічний блок уряду і взяв під контроль роботу міністра енергетики, НКРЕКП, "Енергоатому", Фонду держмайна, Оператора ГТС, "Укрнафти", "Мотор Січі", "Лісів України", "Поліграфкомбінат Україна" та ще з десяток держпідприємств.
Організація | Керівник |
Міністерство енергетики | Герман Галущенко |
НКРЕКП | Костянтин Ущаповський |
Енергоатом | Петро Котін |
Державний енерготрейдер ЕКУ | Віталій Бутенко |
Українські розподільні мережі | Михайло Ільницький |
ОГТСУ | Дмитро Липпа |
Фонд держмайна | Рустем Умеров |
Укрнафта | Сергій Корецький |
Державна інспекція ядерного регулювання | Олег Коріков |
Державний трейдер Укрвугілля | Олександр Хейло |
Центренерго | Володимир Єгоров |
Оператор ринку | Олександр Гавва |
Держлісагентство/ДП Ліси України | Юрій Блоховець |
Мотор Січ | Олексій Нікіфоров |