У вересні 1943 року за наказом військового коменданта Полтави спеціальна група знищила майже 19 тисяч музейних експонатів. Пам'ятаємо!
Цікавий факт: на початку Другої Світової війни музейний фонд Полтавського краєзнавчого музею налічував близько 118 тисяч експонатів. Коли до нашого міста почали стрімко наближатись німецькі війська, постало питання про евакуацію музейного фонду.
Особливо це стосувалося елементів, що становили особливу цінність: предметів із золота та срібла, зброї, монет, прикрас скіфо-сарматського періоду, ікон часів Русі. Вже були підготовані контейнери та скриньки для вивозу.
Проте все це було даремно, адже совєцька влада відмовила в евакуації цінностей, пояснивши це першочерговою важливістю евакуації підприємств області та партійного архіву. Втім один фонд таки врятували — Петровський фонд.
Наприкінці 1941 року німецькою окупаційною адміністрацією було відновлено роботу Полтавського краєзнавчого музею. На початку наступного року на посаду директора музею було призначено колишнього в'язня сталінських таборів — Костянтина Мощенко.
Під час окупації Полтави німці вивозили все, що за їхніми словами, «було елементом арійської культури». А також те, що нібито могло споріднювати українців із представниками ґерманських націй.
З фонду музею було вивезено найцінніші експонати із золота та срібла, предмети дохристиянського періоду, зброю, ікони. Безліч артефактів до цього часу перебувають на території Німеччини.
У березні 1942-го при музеї було започатковано художньо-промислову школу із килимарським відділенням, ткацьким та відділенням народної вишивки. Значну частину устаткування та виробів цієї школи розграбували німці, а після капітуляції Німеччини їх вивезли до США.
Однак завдяки зусиллям Костянтина Мощенка та працівників музею, вдалося сховати деякі музейні цінності від подальшого вивозу за кордон. Саме вони стали основою сьогоднішньої експозиції Полтавського краєзнавчого музею.
На початку осені 1943 року, буквально за тиждень до вторгнення у Полтаву загонів Червоної армії, за наказом військового коменданта міста спеціально створеною групою було знищено або спалено майже 19 тисяч експонатів. Що саме пішло у вогонь — залишається загадкою.