Created with Sketch.

Як викрали "Комсомольця Полтавщини"

28.04.2014, 10:50

Вже мало хто пам’ятає, що в складі Військово-Морського флоту СРСР був корабель, особливо дорогий полтавцям, — «Полтавський комсомолець». Це ракетний катер Чорноморського флоту серії «Молния-1», а за класифікацією НАТО — Таrantul-ІІ.

 

Побудований він за проектом 1241.1 ЦКБ «Алмаз», із серії кораблів, започаткованих з середини 1970-х. Вони призначалися для ураження бойових кораблів, транспортів і десантних засобів та для прикриття кораблів і транспортів від повітряного нападу та атак надводних сил. Катери оснащували ударним комплексом «Москіт» і найсучаснішим радіоелектронним обладнанням. Усього в 1980—1991 рр. побудовано 30 катерів проекту 1241.1. На відміну від інших кораблів, «Полтавський комсомолець» мав не комбіновану дизель-газотурбінну енергетичну установку, а двовалову газотурбінну.

«Наш» катер був закладений на Середньо-Невському суднобудівного заводу в селищі Понтонний (Ленінград) на початку 1986 року, а спущений на воду 29 вересня 1987-го. Ще через рік, після випробувань, він увійшов до 349-го дивізіону ракетних катерів 41-ї бригади Чорноморського флоту СРСР. Шефство над кораблем, звісно, взяв комсомол Полтавщини, декому пощастило навіть служити на ньому.

Після розпаду СРСР не стало й комсомолу. У лютому 1992 року наказом командувача ЧФ «Полтавського комсомольця» перейменували на Р-160. Чорноморський флот був тоді у спільному підпорядкуванні України і Росії, хоч уже йшли перемовини про розподіл. І росіяни під шумок кілька кораблів ЧФ фактично викрали, перегнавши їх без погодження з українською стороною із Севастополя на бази в Росії. Так, під буцімто для навчань у Середземне море вивели авіаносний крейсер «Тбілісі», який назад уже не повернувся, — він і досі служить на Північному флоті Росії, щоправда, вже як «Адмирал Кузнецов».

А колишнього «Полтавського комсомольця» перегнали в Каспійське море, де Р-160 увійшов до Каспійської флотилії. З нього зняли пускові установки протикорабельних ракет, натомість встановили 4 пускові установки РСЗВ БМ-14-17. В 1997 році катер перекласифіковано на малий артилерійський корабель, він отримав шифр МАК-160 (бортовий номер 054). Відомо, що 2006 року катер брав участь у морському параді в Астрахані, а 2010-го його вивели «в резерв». Нині корабель, ймовірно, списаний.

Так закінчилася історія «Полтавського комсомольця».

В історії було чимало кораблів під назвою «Полтава». А започаткував цю «серію» перший лінійний корабель російського флоту — 54-гарматний вітрильний лінкор, флагман Петра І, спущений на воду через п’ять років після Полтавської битви. З 1754-го на Балтиці плавала вже інша «Полтава», корабель навіть брав участь у Семирічній війні. Під час російсько-турецької війни 1806—1812 років флагманським кораблем Чорноморського флоту теж був вітрильник «Полтава». Судно з такою назвою і завершило історію вітрильників у військовому флоті Росії: корвет типу «Императрица Александра» був спущений на воду у 1829 році і прослужив понад 30 літ. Навіть під час Кримської війни (1848—1850) він перевозив війська.

Наступна «Полтава» з’явилася 1894 року — ескадрений броненосець, що брав участь в обороні Порт-Артура під час російсько-японської війни. 1904-го його затопив екіпаж, щоб не дістався ворогу. Японці підняли його, і до 1916 року він як «Танго» плавав під японським прапором, аж доки Росія не викупила корабель. Тут його назвали «Чесма», бо у російському флоті на той час була вже інша «Полтава»: цар Микола ІІ у 1911 році розпорядився дати таке ім’я одному зі своїх найпотужніших кораблів —дредноуту Балтійського флоту. Під час революції тут сталася пожежа. Судно назвали «Фрунзе», але добудувати так і не змогли...

Було ще кілька радянських вантажних кораблів «Полтава». Найвідоміший — суховантаж, що першим доставив 1962 року радянські ракети на Кубу. А от на військовий флот ця мила нам назва чомусь більше не повернулася. Лише за часів незалежності «Полтавою» назвали прикордонний сторожовик, який списано кілька років тому.

Читайте також
Перші жителі Святої Землі їли лисиць і котів — науковці
Історія
Герої не вмирають! Світлої пам'яті полковника ГУР В'ячеслава Галви
Історія
Місто Запоріжжя постало з об'єднання козацьких хуторів
Історія
Сто років тому українець вперше став чемпіоном світу з боксу
Історія
100 років тому народилась зв’язкова проводу ОУН Марія Скрентович-Лаврів
Історія
Український етнопарк відкривають на Тернопільщині
Мистецтво