Created with Sketch.

Який характер і сенс праці притаманний українському культурному коду?

23 квітня, 07:09
Фото: Facebook

Як говорив американський підприємець Генрі Форда, тільки 2 стимули примушують людей працювати. Це — бажання зарплати і страх її втратити.

У різних суспільствах, релігійних і філософських вченнях праці надається різне значення. Десь вона сприймається як щось примусове та зовнішнє, десь як форма вільного вираження творчого початку, десь як життєва потреба людини, десь як соціальна необхідність, а десь як моральний обов'язок.

Наприклад, християнство, сприймає імператив праці як покарання за гріхопадіння. Тобто праця сама по собі бачиться як щось негативне, але, з усім тим, що служить справі спасіння та спокутування гріхів.

Обов'язок кожного християнина — мужньо працювати та подужувати перешкоди, через те, що це входить в умови людського існування. Власне, у рамках християнської культури чесна праця є шляхом до спасіння.

У марксистській філософії природа праці осмислюється у дусі дарвінізму, — як наслідок боротьби за виживання давніми людьми. Разом із тим, трудова природа людини тут наділяється позитивним моральним початком: «Праця сам по собі є благо, а відчуження результатів праці — у формі привласнення додаткової вартості — є зло».

Так праця стає етичною та ціннісною категорією, яка зумовлює структуру всієї марксистської ідеології. Гедоністична теорія розглядає працю як чисто негативне явище, в якому виражається чисто зовнішня необхідність, яка обмежує людську свободу, а найвищою цінністю, навпаки, є відпочинок і вільний час.

Свобода, у такому випадку, — не свобода праці, але свобода від праці!

Читайте також
Розумні й патріотичні українські діти — наша остання надія
Опінії
Нам випала честь відродити затерту ворогами велич Українства
Політика
Для вступу України у НАТО потрібна згода всіх держав-учасниць
Політика
Зеленський заохочує вбивство палестинців
Політика
Угорщина причетна до масового збою пейджерів у Лівані
Політика
Ні дронів, ні стадіонів, одні брехливі обіцянки
Політика