Created with Sketch.

Золоті яйця Резнікова

31.10.2023, 18:05

Рахункова палата підтвердила дані про розкрадання у Міністерстві оборони

Рахункова палата України затвердила результати Аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених Міністерству оборони для придбання речового майна та забезпечення харчування військовослужбовців Збройних Сил України.

Звіт Рахункової палати України наявний у розпорядженні «Наших грошей».

У звіті повністю підтверджуються дані журналістського розслідування щодо завищення цін на продукти харчування, оприлюдненого у «Дзеркалі тижня» в січні цього року.

Перевірка була проведена за зверненням Антикорупційного комітету Верховної Ради, який очолює Анастасія Радіна. Вона стосується першого півріччя 2023 року. Тобто у ньому не охоплено те, що було після червня.

Далі – цитати з доповіді.

«Наприкінці листопада 2022 року Міноборони повідомив потенційних постачальників про заплановані закупівлі послуг харчування на 2023 рік та запропонував надати цінові пропозиції. Фактично Міноборони не здійснювало моніторинг цін на продукти харчування та самостійно не визначило вартість послуг харчування. Визначення очікуваної вартості комплектів продуктів харчування здійснювалось шляхом механічного множення вартості комплекту за минулий рік помножений на індекс інфляції… Укладені договори не враховували реальну потребу у продовольчому забезпеченні ЗСУ визначену Тилом Командування Сил логістики ЗСУ».

Наприкінці 2022 року Міноборони уклало десять угод на харчування солдатів у 2023 році на 42,05 млрд гривень. Після розслідування щодо завищених цін були укладені додаткові угоди, якими деякі ціни продуктів були знижені у два рази.

«Оплата поставлених продуктів харчування відбулась у 2023 році на підставі укладених додаткових угод де вже були переглянуті ціни в сторону їх зменшення. Тобто продукти були поставлені за цінами, вказаними в додаткових угодах».

Потім був прийнятий закон про повернення незбройних закупівель Міноборони в «Прозорро».

І на цих торгах ціни продуктів були знижені ще раз:

«За укладеними договорами річна вартість забезпечення харчування військовослужбовців та годування штатних тварин склала 37,98 млрд грн, що на 8,19 млрд грн менше орієнтовної вартості, визначеної Переліком та обсягами закупівель товарів, робіт та послуг оборонного призначення на 2023 рік».

Також Рахункова палата встановила, що вартість харчування Міноборони була значно вищою від цін у інших силових органів.

«Добова вартість харчування на одного військовослужбовця на добу у секторі безпеки і оборони у І півріччі 2023 року становила від – 92,45 грн у СБУ до 118,61 грн у Нацгвардії. Застосувавши такі ціни Міноборони могло б зекономити у порівнянні з аналогічними витратами інших підрозділів сектору безпеки і оборони, розрахунково від 3,2 млрд до 7,0 млрд гривень бюджетних коштів».

Аудитори вказали, що «із 409 найменувань продуктів Каталогу майже 75% не мають практичного застосування, як для приготування їжі у стаціонарних їдальнях, так і в польових умовах, але впливають на ціноутворення та остаточну вартість комплекту».

«Найбільшу питому вагу, у загальному обсязі поставлених продуктів, становлять: крупи, макаронні вироби, овочі, спеції та соуси, молочні та кисломолочні продукти та заморожені овочі. А найменшу – крупи швидкого розварювання, риба, м’ясо та м’ясопродукти, напої, мед, джем, шоколад, горіхи тощо».

«Узагальнені результати аудиту засвідчили, що […] результаті непродуктивно використано бюджетних коштів у сумі 7 439,1 млрд грн. Придбання найбільш вживаних продуктів харчування здійснювалося за цінами, які в середньому на 30% вище ринкових. […] Визначена Міноборони вартість харчування військовослужбовця ЗСУ на добу перевищує вартість такого харчування в інших підрозділів сектору безпеки та оборони від 3,17 млрд грн (Нацгвардія) до 7,04 млрд грн (СБУ)».

Ці викриття стосуються першого півріччя 2023 року.

Тобто це про фіксацію результатів закупівель Міноборони під керівництвом Олексія Резнікова.

Він пручався змінам у закупівлях і публічно вигороджував своїх закупівельників. Та так і не дав до кінця опустити ціни в харчових закупівлях до ринкового рівня. Його Міноборони відмовилось повідомляти великим і прозорим ритейлерам фактичні потреби в поставці тих чи інших продуктів у ті, чи інші регіони. Тому вони на відкриті торги не прийшли, і підряди на друге півріччя 2023 року знову розібрали мутні посередники.

«Останній Бастіон» нагадує читачам, що усіма корупційними схемами в МОУ керував заступник міністра Денис Шарапов, який є довіреною особою Андрія Єрмака і всі контракти та суми відкатів погоджує особисто із керівником Офісу президента України.

По суті, Єрмак просуває Шарапова всюди, де є стосунок до закупівлі зброї. Коли Укрспецекспорт перейшов під Мінстратегпром, він пішов туди. Коли всі бюджети пішли через МО, то він став заступником міністра Резнікова і курував агенцію.

Шарапова було звільнено після призначення на посаду Міністра оборони Рустема Умєрова.

Ми продовжуємо наполягати на тому, що Володимир Зеленський, Олексій Резніков, Андрій Єрмак, Денис Шарапов та інші корупціонери і зрадники мають негайно опинитися на лаві підсудних, в подальшому у тюремних камерах, за державну зраду та пограбування країни під час війни.

Читайте також
Прокурор, який привласнив 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Кримінал
Сину нардепа оголосили підозру в розкраданні бюджетних коштів, - ДБР
Кримінал
Градизькому селищному голові оголосили нову підозру
Кримінал
Нардепа Віктора Бондаря затримали за розкрадання коштів «Укрзалізниці»
Кримінал
Корупційні схеми Сергія Лещенка
Опінії
Як Чернишов грабує Україну
Політика