Created with Sketch.

Балканські варіації на тему саміту Європейської політичної спільноти

04.06.2023, 09:05
Протистояння в районі Косова, де компактно живуть серби (травень 2023)

У саміті 1–2 червня в Молдові взяли участь майже пів сотні президентів і прем'єр-міністрів та глави європейських структур.

Глави держав України і Косова потиснули одне одному руки на саміті Європейської політичної спільноти. Зустріч не протокольна, а для косоварів – добра новина, повідомляє спецкор МІА «Вектор ньюз».

У саміті 1–2 червня в Молдові взяли участь майже пів сотні президентів і прем'єр-міністрів та глави європейських структур. Прибули президент Європейської ради Шарль Мішель, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, голова Європарламенту Роберта Мецола...

На порядку денному питання безпеки Європи, єдність спільноти та стабільність на континенті. Володимир Зеленський взяв участь у круглому столі з питань безпеки разом із Жозепом Боррелем, Шарлем Мішелем, Еммануелем Макроном та іншими лідерами ЄС. Він виголосив промову, мав на полях форуму низку зустрічей з провідними державними й політичними діячами та, як і планував, обговорив з високими представниками співробітництво з ЄС і НАТО, українську формулу миру, інші нагальні питання.

У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму. Хоча останніми днями привернула увагу й сербська тема – в контексті заворушень у районах Косова, де компактно проживають серби. До слова, там упродовж кількох днів зазнали нападів протестувальників і зо два десятки журналістів, операторів, фотокореспондентів та інших працівників ЗМІ – цифру оприлюднила Асоціація журналістів Косова.

На Західних Балканах око московської держави-агресорки звично уздріло «додатковий чинник ескалації» (у вигляді миротворчих сил у Косові). Ворожа московська пропаганда демонізує НАТО, а центр ухвалення рішень у Європі робить конкретні кроки в напрямі припинення насильства – і рашистського також.

Президент Володимир Зеленський спілкувався на саміті з балканськими главами урядів – прем’єр-міністрами Албанії та Північної Македонії Еді Рамою і Димитаром Ковачевським. Приєднання балканських країн до всіх пакетів санкцій Євросоюзу проти росії – це те, за що наш лідер подякував співрозмовникам, оцінивши «послідовну всебічну підтримку України та практичну допомогу в боротьбі проти російської агресії». Він сподівається й на активну участь Тирани та Скоп’є в практичному втіленні української формули миру як єдиного плану, здатного забезпечити справедливий і сталий мир в Україні та Європі.

Протистояння в районі Косова, де компактно живуть серби (травень 2023)

Треба консолідувати міжнародні зусилля, щоб притягнути агресора до відповідальності за скоєні в Україні злочини, наголосив президент Зеленський. Він також подякував главі уряду Північної Македонії за те, що країна приєдналася до коаліції за створення Спеціального трибуналу у справі про злочин агресії проти України, і висловив сподівання, що до цієї роботи долучиться Албанія.

Того ж дня з полів саміту президентка Республіки Косово Вйоса Османі опублікувала у твіттері світлини – рукостискання з Володимиром Зеленським. У часи, коли позиція має значення, пані Османі особисто висловила повну солідарність президентові України й написала на своїй сторінці: «Ніхто не розуміє біль, боротьбу та стійкість України краще, ніж народ Косова. Ніщо не може стати на заваді волі народу бути вільним. Слава Україні!»

Про свою найпершу коротку розмову на саміті з главою держави, яка героїчно протистоїть агресорові, повідомив у соцмережі й сербський президент пан Вучич. Його позиція щодо московсько-української війни, як відомо, відрізняється від заяв і дій сусідів. Белград перебуває в політичному шпагаті: з одного боку, хоче «боротися за місце в родині європейських народів», а з другого – відмовляється підтримати санкції проти режиму держави-терористки. Серби не зрікаються свого «братерства» з московитами, а проте у власних інтересах, насамперед економічних, Белград не скочується до ганебного визнання псевдореферендумів на територіях України, тимчасово окупованих рашистським військом.

У цей час у столиці Косова

У Приштині автор нотаток чув немало схвальних відгуків місцевих жителів на звістку з Молдови, яку надіслала глава держави Вйоса Османі. Довгоочікуване для косоварів визнання Україною державної незалежності Косова поки що залишається в перспективі, однак і особисте знайомство лідерів двох країн – ще один добрий знак.

Під цим оглядом варто нагадати факт: з весни 2022 року – в час московсько-української війни – Республіка Косово прихистила групу працівників інформаційної сфери, переважно медійниць, які прибули на Балкани з Луганщини, Чернігівщини, Одещини, Києва... Цей «творчий підрозділ» перебуває в Приштині на «журналістському фронті» – робить свій внесок у захист свободи й демократії. До речі, Приштина дала професійний захист і групі журналістів з Афганістану, де медійники так само наражаються на гуманітарні ризики.

А ще за участю українок у Косові сталася незабутня подія на Міжнародному форумі «Жінки, мир, безпека», який торік восени відбувся в столиці. Там президентка фонду «Журналістська ініціатива» киянка Людмила Мех і народна депутатка України Євгенія Кравчук (вона прибула за окремим запрошенням організаторів форуму) на сцені велелюдного зібрання прийняли з рук президентки Вйоси Османі нагороду – медаль «За заслуги» – відзнаку всім українським жінкам за їхню стійкість та захист країни.

Творчий «десант» у Приштині вже понад рік робить свою справу, а тим часом у проєкт, втілений Європейським центром свободи преси та медіа, прибуває поповнення. У Києві в перший день літа відбулося засідання Нацради з питань телебачення і радіомовлення – там вирішено відзначити почесними грамотами з нагоди Дня журналіста представників медіагалузі за самовіддану працю, високий професіоналізм та особистий внесок у боротьбу проти російської агресії. Колеги вітали в Приштині й нагороджену Ольгу Прядко з Кременчука – редакторку програм ТОВ «Телерадіокомпанія «Пріоритет».

Журналістка Ольга Прядко з сином серед колег у Приштині

З Ольгою творчий гурт, що працює на Балканах, зустрівся як з новою учасницею української команди так само 1 червня. Журналістка з Полтавщини приїхала до Косова разом із сином-школярем. За рекомендацією Національної спілки журналістів України ще кілька кандидатур з медійної сфери організатори програми професійного захисту журналістів нині розглядають, щоб і цьогоріч, з огляду на перебіг розв’язаної рашистами війни, міжнародний проєкт мав розвиток і був ефективним.

На телебаченні в Косові голос представників України вже давно не сприймається як дивина: гостей запрошують на інтерв’ю й до участі в новинних програмах наживо. І голова правління Асоціації журналістів Косова Джемайль Реджа відвідав цьогоріч Київ, коли минали роковини повномасштабної війни – робив звідти, а також з північних районів столичної області репортажі для ЗМІ, які поширюють правдиву інформацію на Балканах. Звісна річ, наративи рашистської пропаганди й фейки в такі програми не потрапляють.

Джемайль Реджа. Репортаж з Київщини

А президент України для багатьох косоварів – особистість не просто знана, а й дуже популярна. Аж до того, що навіть добре відомий салат олів’є, який у Приштині раніше називали «російським салатом», на ярмарковій торгівлі чи в ресторанчиках тепер продають як «салат Зеленський».

Джерело: Vector News

Автор: Сергій Шевченко

Читайте також
Ордер на арешт Нетаньягу: Нідерланди готуються виконати вимогу МКС
Політика
Британія оголосила про введення санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа
Політика
Хочете знати правду про війну — фільтруйте отриману інформацію
Політика
Зеленський поборов корупцію на митниці?
Політика
Суддя ВАКС, що має проблеми з НАЗК, оформила бізнес на сина та родичів
Політика
Сьогодні, 21 листопада, Україна відзначає День Гідності та Свободи
Політика