Created with Sketch.

Будь-яка держава – це організація панування меншини над більшістю

15.11.2022, 09:56
Фото: Facebook

Впродовж 31 року відновленої незалежності політики в Україні маніпулювали гаслом "Чия мова – того й влада", паразитуючи на патріотизмі.

Дарма, що цих відвертих популістів у власних інтересах використовували та подекуди досі використовує Кремль, не даючи українцям назавжди порвати зі змосковщенням свого культурно-історичного простору.

Візьмемо, до прикладу теорію "расової боротьби" польсько-австрійського філософа та соціолога Людвіка Ґумпльовича (1838-1909), за якою держава виникає в ході історичного розвитку в результаті боротьби "рас".

Тобто, шляхом насильницького завоювання та поневолення однієї раси (народу, соціальної групи тощо – прим. ред.) іншою, на порядок сильнішою з різних обставин.

Одразу зауважимо, що на відміну від представників расово-антропологічної школи соціології, Ґумпльович не визначає расу біологічно, вона – історично сформованою етнічною спільнотою, об'єднаною соціокультурними моментами.

Таким чином, за версією польсько-австрійського науковця, із завойовників та їхніх нащадків формується панівний клас, а з переможених натомість – підлегла маса.

За підсумками цих класів і відбувається соціальна диференціація суспільства, тож саме у цьому і полягає джерело всіх політичних систем і держав.

Чужинський панівний клас має свою мову, свою політичну та релігійну культуру, свою ієрархію, підкорене автохтонне населення є масою, якою завойовники правлять.

Але між ними та масою постійно йде обмін, і у різних випадках назви народів і держав, релігії, мови та культура беруть свій початок або від завойовників, або від місцевого населення.

Наприклад, Індія (еліта – "арії", маси – дравіди та інші автохтони), Північна Африка (арабські завойовники та північноафриканські народи), Франція (ґалли-франки), Італія, Іспанія, Португалія...

Показово, але до сьогодні найважливіші праці Ґумпльовича з соціології та державознавства ("Rasse und Staat", "Das Recht der Nationalitäten und Sprachen in Oesterreich-Ungarn", "Rechtsstaat und Socialismus", "Der Rassenkampf", "Grundriss der Sociologie") не перекладені та не видані українською мовою.

Читайте також
Коти здатні копіювати міміку один одного, як примати
Життя
Нанопластик негативно впливає на соціалізацію
Життя
Мікроскопічна боротьба: Імунна клітина проти Сибірської виразки
Життя
Чудеса людського тіла: вражаючі факти про наш організм
Життя
Нейробіологи виміряли швидкість людської думки
Життя
Греки та вірмени мають спільних предків
Історія