Created with Sketch.

Чим Зеленський вбиває українців

06 травня, 15:55

Україна продовжує продавати росії титанову сировину для виробництва літаків та ракет.

У серпні минулого року Денис Казанський опублікував статтю «Україна під час війни продає росії титанову сировину для виробництва літаків та ракет».

Російська оборонна промисловість продовжує одержувати сировину для виробництва титану з України. Здавалося б, на тлі повномасштабної та відкритої російської агресії, це просто неможливо.

Проте дані, отримані журналістами від інсайдерів, які працюють у титановій галузі, підтверджують, що значна частина титанової сировини, що експортується з України, через посередників потрапляє до рф.

Експортер - номінально державна Об'єднана гірничо-хімічна компанія (Акціонерне товариство «ОГХК»).

З липня 2022 року по квітень 2023 року Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК), що належить державі, відправила на експорт 82,2 тисячі тонн руд, що містять титан.

За даними, які були отримані від джерел у титановій галузі, значна частина цієї продукції потрапила до російської федерації.

Зокрема партії титанового концентрату були продані компаніям-посередникам з Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, які мають у засновниках громадян рф і працюють з росією.

Наприклад, у липні, серпні та вересні 2022 року ОГХК поставила тисячі тонн концентрату угорській компанії Sic Luceat Lux KFT, засновниками якої є уродженці Криму Олександр та Світлана Мурадян (швидше за все, просто підставні особи).

У відкритих джерелах зазначено, що основними контрагентами цієї компанії та вантажоодержувачами у 2021-2022 роках були ТОВ "Редметконцентрат" (Москва), ТОВ "Нерудна компанія" (Білгород), ТОВ "Мінко Рус" (Білгород) та інші російські компанії.

Таким чином, вказана компанія є очевидною російською прокладкою, і державна компанія ОГХК не може цього не знати.

Інший приклад – польська компанія BioProfTech Sp.z.o.o, зареєстрована у Варшаві. Її засновником є Руслан Акопян – зареєстрований в окупованому Харцизьку Донецької області. Акопян має російське громадянство. Ця компанія отримувала партії ільменіту з України влітку та восени 2022 року.

Ще більш кричуща ситуація з іншим підприємством – "Запорізьким титано-магнієвим комбінатом" (ТОВ ЗТМК), який раніше належав олігарху Дмитру Фірташу, а у 2021 рішенням суду був повернений у державну власність (рішення ще у процесі виконання).

ЗТМК – єдиний в Україні виробник губчастого титану. На відміну від ОГХК, він продавав на експорт вже не просто сировину, а фактично готову продукцію – титанову губку, титанові зливки, тетрахлорид титану, шлак титану.

2022 року завод майже не працював, проте розпродував продукцію, яка знаходилася у нього на складах. Загалом було продано близько 2 тисяч тонн титанової продукції на загальну суму 276,6 млн гривень.

Покупцями серед інших виявилися компанії з Чорногорії, Австрії, Литви, Чехії, які пов'язані з росією і мають російських засновників.

Зокрема покупцем тетрахлориду виступила компанія Nadezda Invest D.o.o., зареєстрована у місті Будва (Чорногорія), співзасновниками якої є Сергій Орєхов та Владислав Нечипоренко.

Губчастий титан у ЗТМК купувала австрійська компанія LL-Resourses GmbH, директором якої є громадянин рф Анатолій Зайцев із Санкт-Петербурга. Він постійно проживає в Австрії та є довіреною особою олігарха Дмитра Фірташа, який, як відомо, раніше володів ЗТМК.

А титановий шлак у серпні 2022 року купувала компанія з Чехії Cytleon S.r.o., співзасновником якої є громадянин росії Леонід Цитленок, зареєстрований у Москві.

Кінцевим споживачем зазначеної продукції найімовірніше є військові заводи. Зокрема - найбільший у світі виробник титану та продукції з нього - «Корпорація ВСМПО-АВІСМА», яка історично потребувала української сировини і продовжує потребувати її сьогодні.

Продукція ВСМПО-Авісма широко використовується військовими заводами. Зокрема для виробництва літаків, вертольотів, крилатих ракет та іншої продукції.

У березні 2024 року директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що Антикорупційне бюро перевіряє, чи йшов на росію український титан з державної «Об’єднаної гірничо-хімічної компані» (ОГХК) за колишнього голови Фонду держмайна Дмитра Сенниченка.

НАБУ заявило про викриття злочинної організації на чолі з колишнім головою Фонду держмайна Дмитром Сенниченком, яка впродовж 2019-2021 років заволоділа понад 500 млн грн коштів АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія».

Перший епізод — щодо корупції на «Одеському припортовому заводі» (99,56% акцій належить державі), другий – на «Об’єднаній гірничо-хімічної компанії» (100% належить державі в особі ФДМУ). 

Підозрюваним інкримінували легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом на суму понад 10 млрд гривень.

У квітні 2023 року НАБУ оголосило в розшук Сенниченка та його спільників у справі заволодіння коштами АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія».

Після низки гучних скандалів із потраплянням української титанової сировини на ринки країни-агресорки новий склад правління ОГХК та керівництво Фонду держмайна наприкінці літа провели окрему пресконференцію, під час якої запевнили громадськість у принциповому вирішенні цього питання. Попри те, що якихось переконливих аргументів, які б підтверджували заспокійливі заяви з боку держчиновників, так і не прозвучало, увага ЗМІ до цієї теми дещо послабла та утворилася небезпечна ілюзія наведення порядку і викорінення зловживань на ОГХК.

Багатьох учасників ринку вже тоді насторожив сам факт, що звітувати про вирішення проблем із тіньовим експортом титанової продукції було доручено Єгору Перелигіну, який вже керував ОГХК у 2021-2022 рр. і якого було звільнено після скандалу з відправками продукції ОГХК російським споживачам через угорську компанію SIC LUCEAT LUX KFT, естонську Estream та індійську Grover Metalloys.

Так, згідно з аналізом митної статистики України за вересень-жовтень 2023 року, серед торгівельних партнерів ОГХК з’явилося відразу декілька нових компаній, які раніше ніколи не закупали товар на держпідприємстві, але помітно оживилися на ринку після повернення Єгора Перелигіна у склад правління.

Це TIMR LLC – польська реінкарнація вже відомої угорської SIC LUCEAT LUX KFT (обидві компанії в Україні представляє місцевий бізнесмен Олександр Лобач, який також значиться у реєстрах як керівник та власник 50% TIMR LLC).

Це австрійська A5 trading GmbH, яка належить дніпровському підприємцю Денису Ольховському, який відомий як багаторічний партнер таких бізнесменів як Корбан і Горб.

І це компанія Agroorganika Polska sp.z.o.o, яка відвантажує титанові концентрати ОГХК невідомим індійським споживачам за дивним логістичним маршрутом через термінал у порту Риги.

Щодо останньої компанії, то незрозуміло як ОГХК взагалі збиралася контролювати доброчесність цих контрагентів, адже очевидно що із консаментом, номерами контейнерів, звітами про вивантаження продукту у задекларованих отримувачів тощо є серйозні проблеми.

Як працює «логістика»?

Так, у вересні 2023 року ОГХК відвантажила за заявкою Agroorganika Polska Sp.z.o.o 132 тони рутилового і 44 тони цирконового концентратів через KS Terminal в порту Рига, Латвия. KS Terminal відомий, насамперед, в якості стивідора, проводячи перевалку, зберігання та утримання митного складу.

А ще – тим, що через нього до рф потрапляє значна кількість китайського імпорту.

Кінцевим отримувачем вантажу у документах зазначено компанію MSC Agency (Індія), Mumbai port, яка є місцевим підрозділом міжнародної судноплавної і контейнерної компанії MSC, і яка, вочевидь, не може бути кінцевим споживачем цієї сировини. На сьогодні ніхто достеменно не знає: добрався товар взагалі до Мумбая чи ні? Чи не було його перефасовано у порту Риги та відправлено до менш віддаленого Санкт-Петербурга?

Тим не менш, вже у жовтні Agroorganika Polska Sp.z.o.o відвантажує за тим самим маршрутом і для того самого отримувача ще 110 тонн на цей раз дистен-силиманітового концентрату. При цьому, нікого навіть не насторожив той факт, що Індія сама є великим світовим експортером силиманіту і за всю історію ОГХК (а це більш ніж 65 років) на ринок Індії не було відвантажено жодного кілограма цього продукту з України!

Юрій Швець зазначає, що росія продовжує закуповувати український титан для власного ВПК.

«Я поговорив з низкою експертів з титану тут у США і спитав, чи росія перестала купувати український титановий концентрат. Відповідь така: «Судячи з інформації, якою ми володіємо, не схоже, що Україна припинила прямий  продаж титану на росію, через російське вторгнення в Україну. Але Україна й далі експортує значні обсяги титанової сировини посередницьким компаніям в Європі, що постачають ці матеріали на росію» — говорить Швець.

На одинадцятому році війни номінально державна ОГХК продовжує постачати росії критично важливу для ворожого ВПК сировину. Зеленський, СБУ та РНБО нічого не зробили, щоб зупинити постачання титану на росію. Фактично, своїми діями Зеленський вбиває українців.

Читайте також
Паразити-2
Позиція
ПОРЯТУНОК РЯДОВОЇ УПЦ (МП)
Опінії
Укрнафта Корецького має всі шанси розпочати процедуру банкрутства Укртатнафти Корецького
Політика
Як Чернишов грабує Нафтогаз і Україну
Політика
Писати про російський бізнес в Україні під час війни стає небезпечним для журналістів
Політика
Як «ефективні» менеджери Зеленськогоєрмака грабують воюючу країну
Війна